כתבי אישום הוגשו נגד רות דוד, רונאל פישר וערן מלכה

פרשת רונאל פישר הגיעה לשלב כתבי האישום: הפרקליטות הגישה לבית המשפט כתבי אישום חמורים נגד עורכי הדין רות דוד ורונאל פישר, נגד קצין המשטרה ערן מלכה, ונגד ארבעה נוספים. פישר לשופט במהלך הדיון: "אני יושב כבר 33 ימים, מי ישב ככה? אייכמן?"

נאשמים: רונאל פישר וערן מלכה (פלאש 90 יונתן סינדלר, מרים אלסטר)

פרשת פישר מגיעה לבית המשפט: אחרי האישור של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין להגיש כתב אישום גם נגד עורכת הדין רות דוד, בפרקליטות צירפו אותה לנאשמי מה שמכונה "פרשת פישר", כשהיום (חמישי) הוגשו כתבי אישום נגדה ונגד שותפה למשרד עו"ד רונאל פישר, וגם נגד קצין המשטרה רפ"ק ערן מלכה. פישר ומלכה מואשמים בלקיחת שוחד, שיבוש הליכי משפט, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. רות דוד מואשמת בשיבוש וקבלת נכסים שהושגו במרמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכתב האישום נכתב כי רפ"ק ערן מלכה, אשר שימש בתקופה הרלוונטית קצין חקירות ובעל תעודת עורך דין, אסף כחלק מתפקידו סודות כמוסים של יחידות החקירה הרגישות ביותר ביחידת להב 433 ויחידות חקירה נוספות, בין מחקירות אותן ניהל בעצמו ובין מאלה עליהן למד מעמיתיו. "במהלך שירותו נחשף מלכה, בין היתר, למידע מודיעיני רגיש ביותר, שחשיפתו עלולה לפגוע באינטרסים ציבוריים מן המעלה העליונה", נכתב.

פישר בבית המשפט, בשבוע שעבר

על פי כתב האישום, לאורך תקופה ארוכה העביר מלכה פרטים רגישים מתוך המידע לרונאל פישר אשר הפך להיות לשותף סוד לצורך קידום ענייניהם הכלכליים המשותפים. "מלכה לא בחל בשיבוש חקירות סמויות רגישות להן היה שותף ובמכירת מידע מתוכן תמורת בצע כסף, תוך פגיעה קשה בערכי המשטרה", נכתב.

ראש אגף החקירות במודיעין והמשטרה ניצב מני יצחקי למפקד להב 433 להקים צוות בדיקה מיוחד שיבדוק את הטענות והפניות שהגיעו על התנהגות פסולה לכאורה של עו"ד רות דוד בעת שכיהנה כפרקליטת מחוז תל אביב. במשטרה נמנעו מלהביא זאת ליחידה הארצית לחקירת הונאה כדי למנוע טענות בנושא מכיוון שמפקדה, תת-ניצב אפרים ברכה, היה לקוחו של רונאל פישר.

"פישר אינו בוחר במעשי שיבוש חקירה, גם של חקירות רגישות וסמויות"

בקשר לרונאל פישר, נכתב כי הוא ניצל את מעמדו הציבורי, קשריו הענפים וכישוריו כדי לסחור במידע, תוך שהוא "אינו בוחל במעשי שיבוש חקירה חוזרים ונשנים של חקירות סמויות ורגישות ביותר, אגב עריכת מניפולציות מתוחכמות ומצגים, המערבים אמת ובדיה, אל מול גורמים שונים, והכל מתוך תאוות בצע חסרת מעצורים של השניים, אשר חברו להם יחד", על פי כתב האישום.

לאחר שמעשיהם החלו להיחשף ונפתחה נגדם חקירת מח"ש, השניים פעלו באופן נמרץ לשבש אף את חקירתם, ואף הצליחו בשלב המוקדם של החקירה באופן חלקי - אך אפקטיבי - לעשות כן, עד כדי כך שלאורך מספר חודשים, נקלעה החקירה למבוי סתום, שנפרץ בסופו של דבר עם הצלחת גורמי החקירה לבצע חדירה למכשירים הניידים של ערן מלכה ושל עדת המדינה.

עו"ד רות דוד נאשמת בעבירה של שיבוש מהלכי משפט בנוגע לשתי פרשיות וכן בעבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע. כתב האישום נגד דוד הוגש לאחר אישורו של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין.

פישר: "מה אני אייכמן?"

"מה שהמדינה עושה לי זה רצח. לא מתנהגים כך לאף בן אדם", אמר עו"ד פישר ךשופט בית המשפט המחוזי במהלך הדיון. "לא רצחתי או אנסתי, עשיתי עבירות כלכליות, לא כאלה שיש בהן קורבן. אני יושב 33 ימים מי ישב ככה? אייכמן? מה רוצים ממני?"

בנוסף הגישה המחלקה לחקירות שוטרים הגישה כתבי אישום גם נגד יאיר ביטון, שי ברס, יוסף נחמיאס ואביב נחמיאס. הם נאשמים בעבירות של לקיחת שוחד ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ועוד עבירות נוספות. יש לציין כי יש הבדלים בכתבי האישום, ולא כולם מואשמים בכל הסעיפים.

במקביל להגשת כתבי האישום, הוגשה בקשה לעצור את ערן מלכה ורונאל פישר עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. כתבי האישום נגד פישר ומלכה כוללים לא פחות מ-12 פרשיות של מתן שוחד בתמורה למידע שהעביר קצין המשטרה לפרקליט. פרשה נוספת בכתב האישום נוגעת לפגישת השיבוש שהתקיימה לאחר שנשלח בטעות פקס מבית המשפט למשרדו של פישר ואשר ממנו הוא הבין שמכשיר הטלפון הנייד שלו נפתח כשכל המידע בו גלוי בפני החוקרים.