נשלח לכלא בגלל הסתה בפייסבוק

בהחלטה תקדימית קבע בית משפט השלום בירושלים כי בכיר פתח לשעבר עומר שלבי, הסית לטרור באמצעות סטטוסים שפרסם ברשת החברתית הפופולארית. השופטים: "תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת"

אילוסטרציה (רויטרס)

בית משפט השלום בירושלים גזר תשעה חודשי מאסר בפועל על עומר שלבי, בכיר לשעבר בפתח, שהורשע במסגרת הסדר טיעון שנחתם עמו בעבירות של הסתה לאלימות ובתמיכה בטרור. מדובר בהחלטה יוצאת דופן מאחר ואת עמדותיו מעודדות הטרור פרסם שלבי בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פעיל הפתח המוכר, מפעיל חשבון פייסבוק שבו כ-5,000 חברים ועוד מאות עוקבים. את דברי ההסתה פרסם בתקופה רגישה במיוחד - בסמוך לחטיפת שלושת הנערים בשנה שעברה ושורת תקריות אלימות במזרח ירושלים. בגזר הדין נכתב כי קריאותיו לנקיטה במעשי אלימות זכו לאהדה רבה מצד הגולשים.

על פי כתב האישום המתוקן, במספר מקרים פרסם שלבי דברי שבח למבצעי מעשי טרור שגרמו למותם של אזרחים ישראלים. בין היתר הוא פרסם תמונות של המפגעים או גופותיהם תוך שהוא כותב דברי הלל לפועלם הרצחני.

"הסתה לאלימות ולטרור, פוגעת בערך השמירה על בטחון הציבור ושלומו. מדובר בסכנה פיזית ואף קיומית, לכל פרט המרכיב את החברה, זאת בשל הסיכוי שדברי ההסתה אכן יביאו לפעולות אלימות", פסקו השופטים.

"אין המדובר בסוג עבירה שטרם נדון, אלא בנסיבות ביצוע חדשניות, העושות שימוש בקידמה טכנולוגית. עצם האיסור על הסתה לאלימות ולטרור, והחומרה שבעבירה זו, מושרשים מזה שנים רבות, הן בחוק והן בפסיקה", הדגישו השופטים. הם טענו כי הסתה באמצעות הרשת עלולה להוות סכנה של ממש אם תגיע לידיים הלא נכונות.

עוד קבעו השופטים כי "הקלות הבלתי נסבלת של השימוש במילה הכתובה לשם הסתה, דרך נוחות ופשטות הפצתה באמצעות רשתות חברתיות, עומדים בסתירה חדה למימד החומרה הנובע ממידת השפעתה האפשרית ותפוצתה הנרחבת, כמובילים לביצוע מעשי אלימות וטרור קשים. לפיכך, קיים הכרח בקביעת גבולות ענישה ברורים וחדים, אשר יהוו תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת".

בית המשפט התייחס למעמדו ולגילו של הנאשם, כסיבה להחמיר בעונש. "אין המדובר במשובת נעורים של אדם צעיר, אשר טרם בשלו דפוסי אישיותו". עם זאת בגלל שמדובר בהרשעתו הראשונה ומשום שקיבל אחריות מלאה על מעשיו והודה במיוחס לו, הוחלט לגזור עליו תשעה חודשי מאסר בלבד.