השופט הכריע: שנת מאסר לרב יאשיהו פינטו

חרף הטענות למצבו הבריאותי הירוד, שלח ביהמ"ש לכלא את הרב שהודה במתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה. בנוסף הוטל עליו עונש מאסר על תנאי וקנס כספי. פרקליטי פינטו יערערו. חסידיו של הרב תקפו עיתונאים

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (שלישי) שנת מאסר בפועל על הרב יאשיהו פינטו, שהורשע במסגרת הסדר טיעון שנחתם עמו בשיבוש הליכי משפט, בשוחד ובהצעה לשוחד לתת-ניצב אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה. בנוסף נגזרו על הרב שנתיים מאסר על תנאי וקנס כספי בסך מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט עודד מודריק הדגיש בדבריו כי מצבו הרפואי של הנאשם ורעייתו, אין בהם להצדיק הקלה בעונש כפי שביקשו עורכי הדין של פינטו. לאחר מתן גזר הדין, ביקשו פרקליטי הרב מבית המשפט לעכב ב-45 ימים את ביצוע העונש, זאת על מנת שיוכלו להגיש ערעור לבית המשפט העליון. בתום הדיון המשפטי, תקפו עשרות מחסדיו של הרב צוותי צילום שהיו במקום - דחפו והכו אותם ללא כל התגרות.

השופט מודריק מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של הרב המקובל. "מדובר ברב וגדול שחטא והחטיא", אמר השופט בפסיקתו. "הוא שיחת והשחית אחרים ששילב בפשעיו ובהם גם את אשתו אף על פי שהייתה שרויה, לפי הטענה, גם לעת מעשה במצב הנפשי המתקיים היום".

השופט הוסיף: "לבד מהיקפה הכספי של הצעת השוחד והסכנות ה'רגילות' הגלומות בהיכנעות של משרת הציבור להצעת השוחד, בולט בענייננו גם מרכיב של 'ניצול מרות'. הנאשם ניצל את 'מרותו' על קצין המשטרה. מרות הנובעת מהשקפת עולמו הדתית של תנ"צ ברכה".

מקהילת ״שובה ישראל״, קהילתו של הרב פינטו, נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט כי "גזר דינו של מנהיגינו, הרב יאשיהו פינטו, קשה וכואב ואינו משקף כלל את הטיעונים, העובדות והמעשים לזכות שאמורים לשמש להקלה בעונש שהושמעו והוצגו בפני בית המשפט. הרב פינטו ומשפחתו ביקשו מפרקליטיו להגיש ערעור על ההחלטה בתוך פרק הזמן שנקבע".

תנ"צ ברכה, ארכיון (חטיבת דובר המשטר)

על פי הסדר הטיעון שעליו חתם הרב, הוא הודה כי העביר סכומי כסף גדולים לקצין המשטרה הבכיר, בתמורה למידע מתוך חקירה שהתנהלה נגדו. החקירה עסקה בחשד לפיו כספים מתוך עמותת "חזון ישעיה" הועברו לחשבונותיהם הפרטיים של פינטו ורעייתו.

הפרקליטות דרשה מבית המשפט לגזור על הרב עונש מאסר מופחת, זאת מאחר שבמסגרת ההסדר, העביר פינטו חומרים המעירים לכאורה על טובות הנאה שהוענקו לקצין משטרה בכיר נוסף - ניצב לשעבר מנשה ארביב. על פי החשד, אנשיו של הרב העבירו כספים לארביב, בשעה שכיהן כנספח המשטרה בארה"ב. החקירה בעניינו של ארביב עדיין בעיצומה.

ניצב ארביב, ארכיון (פלאש 90)

גזר הדין של הרב פינטו נתקל בלא מעט קשיים ועיכובים, לאחר ששהה תקופה ארוכה בחו"ל בשל טיפולים רפואיים שעבר. בפרקליטות העבירו מסרים חריפים לפיהם יבטלו את הסדר הטיעון אם לא יגיע מיד לישראל - דבר שגרם לו להתייצב בסופו של דבר בבית המשפט.