"הכניס כדור חי למחסנית – וירה למרכז הגוף"

כתב האישום נגד שוטר מג"ב, שנעצר בחשד לרצח שני מפגינים פלסטינים באזור ביתוניא במהלך יום הנכבה, מייחס לו עבירת הריגה. הפרקליטות טוענת כי הכניס במכוון כדור חי למחסנית המיועדת לירי כדורי גומי: "כיוון את נשקו לעבר מרכז גופו של המנוח וירה לעברו קליע חי, תוך שהוא צופה את האפשרות שיגרום למותו"

תקרית הירי בביתוניא הובילה לכתב אישום נג (חדשות 2)

כעשרה ימים לאחר שנעצר בחשד לרצח שני פלסטינים במהלך הפגנה אלימה שהתקיימה לפני כחצי שנה בביתוניא, סמוך לרמאללה, הוגש הבוקר (ראשון) כתב אישום נגד שוטר מג"ב - המייחס לו עבירות של הריגה ולא רצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד הלוחם, ששימש בעת האירוע כמפקד כיתה במשמר הגבול. בכתב האישום נטען כי מחומר הראיות עולה שבניגוד לגרסת הנאשם, שלפיה ביצע ירי כדורי גומי בהתאם להוראות שקיבל, הוא פעל באופן מכוון כאשר ירה ירי חי לעבר מרכז גופו של המנוח, כשהוא מתכוון לכל הפחות לגרום לחבלה חמורה תוך צפיית האפשרות של מותו וכשהוא פועל להסתרת מעשיו בזמן אמת.

כתב האישום מתאר את השתלשלות האירועים שהובילו למותם של המפגינים במהלך הפרות סדר שאירעו באזור הכפר ביתוניא ב-15.5.2014 - יום הנכבה. כחלק מההיערכות של כוחות הביטחון הוצבה הפלוגה שבה שירת הלוחם באזור ביתוניא. "הנאשם, יחד עם 6 לוחמים נוספים ומתעד צבאי, הוצבו בעמדה שלטת המשקיפה לעבר ציר מרכזי במטרה למנוע כניסת מפגינים לכיוון המחסום", מתואר בכתב האישום.

הכניס כדור חי למחסנית המשמשת לירי כדורי גומי

הלוחם, כך נטען, נשא רובה סער M-16 שעליו מורכב רומה לירי גומי. "הנאשם היה חמוש בכדורי גומי, ובמחסניות תחמיש הכוללות תרמילים 'חסרי קליע' המשמשים לירי כדורי גומי" מפורט בכתב האישום. "מחסניות אלה מובחנות ממחסניות רגילות, בהיותן צבועות בצבע אדום. כמו כן היו ברשותו מחסניות עם כדורים חיים".

הנאשם ולוחם נוסף הוגדרו כמי שיבצעו ירי גומי לפיזור מפגינים במידת הצורך. בשלב מסוים הגיעו לאזור מפרי סדר שיידו אבנים לעבר העמדה. "בשלב שאינו ידוע במדויק למאשימה, הכניס הנאשם כדור חי למחסנית תחמיש, בכוונה לירותו לעבר מפירי הסדר. הנאשם השתמש במחסנית התחמיש כדי שלא יבחינו בכך שהוא מבצע ירי חי ולא ירי גומי".

לאחר מכן מתואר כיצד בעת שהמנוח, נער בן 17, צעד באזור כשידיו לצדי גופו, "כיוון הנאשם מהמרפסת את נשקו לעבר מרכז גופו של המנוח, וירה לעברו קליע חי במטרה לגרום לו חבלה חמורה, תוך שהוא צופה את האפשרות שיגרום למותו. הנאשם פגע במנוח באיזור החזה והמנוח התמוטט במקום".

מדוברות מג"ב נמסר בתגובה כי "במשטרת ישראל ובמשמר הגבול רואים בחומרה רבה את החשדות שעולות בכתב האישום כנגד השוטר. עם זאת, ראוי ונכון לסייג את הפרסומים ולהותיר לשוטר את חזקת חפותו עד אשר ייקבע אחרת בבית המשפט, ולא בכלי התקשורות".