סב הורשע באונס נכדתו במשך שנים

ביהמ"ש הרשיע סב בן 77 מפ"ת בשורת מעשי אונס, סדום והתעללות בנכדתו במשך 13 שנה, כשאת חלקם ביצע באיומי סכין או תוך כדי קריאת פסוקים מהתנ"ך. הנכדה אף ניסתה להתאבד בעקבות המעשים. אמה של הנאנסת האשימה את בני המשפחה שתמכו בסב: "הוא הרג, הם עשו וידוי הריגה"

הפרשה העגומה שנמשכה יותר מעשרים שנה הגיעה הבוקר לסיומה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, עם הרשעתו של של סב מפתח תקווה שנהג לאנוס את נכדתו במשך 13 שנה, מאז שהייתה בת 4. הרכב של שלושה שופטים בראשות השופט אורי שהם הרשיע את הסב ב-11 סעיפים חמורים של עבירות מיניות.

כתב האישום מגולל מסכת התעללות נפשית ופיזית שביצע הסב בנכדה. באחד המקרים מתואר כיצד הסב החליט להעניש את הנכדה שהשליכה אוכל לחצר. הוא הפיל את הנכדה על ברכיה וניסה לדחוף את האוכל שנזרק לפיה. הנכדה ירקה את האוכל מפיה ובתגובה גרם לה לבצע בו מין אוראלי. כשסיים אמר למתלוננת שבפעם הבאה תחשוב ממה היא מעדיפה להיחנק.

בין הסעיפים שבהם הורשע הסב בן ה-77: מעשה מגונה בקטין, תקיפה מינית בקטין, מעשה מגונה בבן משפחה, אינוס בן משפחה, מעשה סדום תוך שימוש בכוח והתעללות. מחוץ לבית המשפט הפגינו מספר נשים מהמרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית להזדהות עם הנכדה שנאנסה.

ספק אם הכרעת הדין תעזור לנכדה שסובלת עד היום מטראומה נפשית קשה וחוששת מהסב, אך עם הקראתה, נשמעו קריאות שמחה מצד אמה של הנכדה, שאמרה: "ניצחנו! ניצחנו!".

אמה של הנכדה - שהיא גם בתו של הסב האנס - לא חסכה ביקורת מיתר בני המשפחה על כך שבחרו להאמין לגרסת הסב ולא תמכו בנערה במשך כל אותן שנים ואמרה למצלמות: "הסבא הרג והמשפחה עשתה וידוא הריגה". בנוסף, ניצלה האם את המעמד כדי להעביר מסר ופנתה אל אמהות בבקשה שישמרו על בנותיהן. "אל תשאירו את הבנות שלכן לבד", אמרה בהתרגשות.

הנכדה ניסתה בעבר להתאבד

מי שכן תמך בגרסתה של הנאנסת הוא אחיה, שסיפר כי הוא חש הקלה עם הכרעת הדין. "אנחנו מרגישים טוב יותר עכשיו", לדברי האח, "ומקווים שהיא תחלים ותרגיש יותר טוב".

אביגדור פלדמן פרקליטו של הסבא ציין כי הכרעת הדין אינה סוף פסוק מבחינתו של הסב. "אנחנו מתכוונים לערער לעליון", אמר פלדמן. "מרשי הורשע, אך שופט אחד מבין השלושה זיכה אותו, ואנו נסתמך על כך בערעורנו".

בחודש ספטמבר 2009 ניסתה הנכדה, היום בת 28, לשים קץ לחייה, ככל הנראה בשל מצבה הנפשי הרעוע. הצעירה נטלה כמות גדולה של כדורים, ואמה שהגיעה לדירתה מצאה אותה מחוסרת הכרה. היא הועברה לבית החולים איכילוב במצב קשה.

סבה של המתלוננת, נהג לארח את המתלוננת לעיתים קרובות בביתו בפתח תקווה ולעזור לאמה בטיפול בה, לאחר שהוריה התגרשו כשהייתה כבת 4. באותה שנה, נסעה האם לארצות הברית למשך כחודש, והותירה את המתלוננת ללון בביתם של הסבא והסבתא.

הקריא פסוקים מהתנ"ך ומישש את גופה

במהלך אותה תקופה כפי שמתואר בכתב האישום, נהג הסב לקלח את הילדה ולגעת באיבריה המוצנעים בכוח. כשגדלה, המשיך הסב במעשיו תוך שהוא מבצע את חלקם באיומי סכין. כמו במקרים אחרים של הטרדה מינית בתוך המשפחה, גם במקרה זה איים הסב על נכדתו שלא תעז לספר לאיש על "יחסיהם המיניים" בטענה שאם תעשה כן, יפגע במישהו אחר במקום בה.

עוד עולה מכתב האישום כי במהלך השנים הורה הסב למתלוננת להיכנס לחדרו כדי להקריא לה פסוקים מהתנ"ך, "ולאחר שעשתה כדבריו, הכניס ידו מתחת לחולצתה, נגע בחזה ובאיבר מינה מעל לבגדים", לשון הכרעת הדין.

הצעירה התלוננה לפני יותר משנתיים כי סבה אנס אותה באכזריות והתעלל בה נפשית ומינית במשך שנים. עורכת דינה הלינה לפני מספר חודשים בפני כתבנו גיא פלג, כי בית המשפט משך לאורך זמן רב את הכרעת הדין. "חלפה יותר מחצי שנה מאז שנשמעו הסיכומים בתיק", אמרה עורכת הדין אורית חיון.