היום: פרשת זיתוני מגיעה לקו הסיום

המאבק הארוך להביא לדין את דורסי הצעירה לי זיתוני ז"ל מגיע לישורת האחרונה: הבוקר יתייצבו בפריז קלוד חייט ואריק רוביק על ספסל הנאשמים. שופט-חוקר צרפתי אמור להכריע כבר היום מי מהם נהג ברכב, ואולי גם להרשיע אותו בהריגה. משלחת של 40 חברים ושני משפחה של לי הגיעו למדינה בתקווה לצדק

שלוש שנים חלפו מאז שקלוד אייזיק חייט ואריק רוביק דרסו למוות את לי זיתוני ז"ל, הפקירו אותה ונמלטו לצרפת. הבוקר (חמישי), אחרי שלוש שנות מאבק של המשפחה והחברים, יועמדו השניים לדין בבית המשפט הצרפתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אלה הרגעים האחרונים בעצם של שלוש שנים של מאבק שמגיעות לקיצן עכשיו", אמר בפריז רועי פלד, בן זוגה של זיתוני. "אולי נוכל להגיע לאיזשהו שקט", הוסיף איציק, אביה. "אני מקווה גם לענישה הכי חמורה שאפשר לשני החבר'ה האלה".

אריק רוביק, החשוד המרכזי (חדשות 2)

בצרפת מערכת המשפט שונה מזו בישראל. מי שמנהל את המשפט הוא שופט חוקר שכבר מכיר את התיק ובקיא בטענות בו, ולכן ההערכה היא שכבר מחר בערב הדין יוכרע. "אני מקווה ששניהם יורשעו, אבל הם לא נושאים באותה אחריות", מדגיש עו"ד ויליאם גולדנצל, פרקליט משפחת זיתוני. "רוביק הוא הבוס, רוביק נבון יותר, רוביק היה הנהג. חייט הוא שותף לפשע".

"אין משהו שיסגור את המעגל הזה"

אל המשפט יתייצבו רבים מחבריה של לי ושל בן זוגה רועי פלד. משלחת של 40 בני אדם יצאה את הארץ - חלקם כלל לא פגשו את לי מעולם, אך הזדהו עם המאבק של בני המשפחה.

"מבחינתי מה שחשוב זה רק שהם יעמדו למשפט", אומרת מאיה מיכאל זיתוני, אחותה של לי. "זה לא סוגר שום מעגל כי המעגל שלי נפתח וזה המוות של אחותי. אין משהו שיסגור את המעגל הזה".

הבוקר יכריע בית המשפט מי נהג ברכב - קלוד או אריק. השניים מאשימים זה את זה. בני משפחתה של לי חוששים שמי שלא נהג, אלא "רק" הפקיר, יסיים את המשפט עם הרשעה בעבירות קלות בלבד, אבל כרגע הם שמים את זה בצד. מבחינתם, לראות את השניים שהרסו את חייהם מובאים לדין זה צעד ענק בדרך לצדק.

זיתוני נדרסה למוות בספטמבר 2011 בזמן שחצתה את צומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב. חייט ורוביק, שנהגו ברכב ספורט שחור, נמלטו מהמקום במהירות ומבלי להזעיק עזרה, תוך שהם חוצים מספר רמזורים אדומים. מספר שעות לאחר התאונה, כשזהותם עדיין לא הייתה ידועה, הצליחו להימלט מישראל לצרפת יחד עם נשותיהם וילדיהם.