במקום המשטרה: אימא אספה ראיות

א', תושב לוד, נעצר לאחר שנחשד בתקיפת חרדים על רקע לאומני. למרות שבחקירתו הכחיש כל קשר לתקיפה וטען שהיה במרכול בסמוך למקום, נגד א' הוגשו כתב אישום ובקשת מעצר עד תום ההליכים. לאחר שהמשטרה לא בדקה את הטענה השיגה אימו את תיעוד מצלמות אבטחה שהביאו לביטול כתב האישום נגדו. כעת הוא תובע את המדינה

סיכון ממשי להרשעה. אילוסטרציה (רויטרס)

תיעוד ממצלמות אבטחה הוא דבר נגיש שניתן להשיג בלי קושי מיוחד - למרות זאת, המשטרה לא בדקה את האליבי של נאשם שתועד במצלמות האבטחה. את מה שלא עשתה המשטרה עשתה אימו של הנאשם, שהשיגה את התיעוד בעצמה - והובילה לזיכוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש אוקטובר אשתקד הוגש נגד א', תושב לוד בשנות ה-20 לחייו, כתב אישום חמור ובקשת מעצר עד תום ההליכים. א' טען לאורך כל חקירתו כי כלל לא נכח במקום בעת ביצוע העבירה אך המשטרה והפרקליטות לא האמינו לטענותיו. אימו של א' נטלה על עצמה את תפקיד החוקרת, פנתה למרכול בו שהה בנה בעת העבירה והשיגה את תיעוד מצלמות האבטחת אשר ניקו את בנה מהחשדות הכבדים.

א' הגיש לאחרונה תביעה נגד המדינה בטענה כי המשטרה התרשלה בביצוע פעולות חקירה פשוטות וכי הפרקליטות הציבה אותו בפני סיכון ממשי להרשעה בפלילים.

בחודש ספטמבר נעצר א' בחשד שיחד עם שני חבריו תקף באופן ברוטאלי בירושלים ארבעה חרדים על רקע לאומני. לאחר 9 ימי חקירה, בהם, כאמור, טען א' כי הוא חף מפשע, הגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום לפיו הצליף באחד במותקפים בחגורה. אם היה מורשע היה א' צפוי לעמוד בפני עונש מקסימאלי של יותר מ-15 שנה מאחורי סורג ובריח. לדברי א' למרות שהעלה בפני חוקריו טענת אליבי לפיה נכח במרכול בסמוך למקום התקיפה, טענתו לא נבדקה. אימו, כאמור, השיגה בקלות את הראיה המזכה. לאחר שהוצגה חזרה בה הפרקליטות מכתב האישום וא' שוחרר לביתו לאחר 18 ימי מעצר.

האסיר: "נחקרתי והושפלתי". אילוסטרציה (shutterstock)


"במשך כל תקופת המעצר א' ובני משפחתו זעקו וחזרו כי אין לו שום קשר לאירוע, אך המשטרה והפרקליטות המשיכו בשלהם, ובמקום לבצע חקירה ממצה, בחרו להגיש כתב אישום ללא בדיקת העובדות", נכתב בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד וסים דכוור.

עוד טוען התובע בכתב התביעה כי במשך 18 ימי מעצרו הוא "נחקר, הושפל והובל מספר פעמים לבית המשפט כשהוא אזוק בידיו וברגליו. נגרמו לו טראומה ונזקים נפשיים שעד היום הוא לא מצליח להתאושש מהם". א' תובע מהמדינה פיצויים בסך 80 אלף שקלים.

ממשטרת מחוז ירושלים נמסר בתגובה לטענות כי "ההחלטה על הגשת כתבי אישום נתונה בידי הפרקליטות". מהפרקליטות נמסר בתגובה כי "התביעה הוגשה בסוף השבוע שעבר. לאחר שיתקבל מלוא החומר הרלוונטי תגובש עמדת המדינה וזו תפורט בכתב ההגנה מטעמה כמקובל".

לפניות לכתב: ItaiA@ch2news.tv