איך זוכה הנאשם בדריסת האצניות?

יניב פיירובוסקין הודה לפני שנתיים שדרס עם הטרקטורון שלו שתי אצניות, והפקיר אותן בשטח. איך יכול להיות שביהמ"ש זיכה אותו מאשמה? את התשובה אפשר למצוא בחדר חקירות בו בילה לאחר שנעצר. האם יכול להיות שהשוטרים לחצו כל כך חזק, עד שגרמו לאדם חף מפשע להודות בפשע שלא ביצע?

זה היה נראה תיק של הרשעה בטוחה. הנאשם הודה, שחזר, והרגיש הקלה גדולה בסוף השחזור. "ירדה לי האבן שישבה עלי", אמר לאחר שמסר את עדותו. למרות זאת, לפני שלושה שבועות הוא זוכה. איך זה קרה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

31 באוגוסט 2012, סמוך לכניסת השבת על דרך העפר דרומית לקיבוץ גבעת ברנר פגע טרקטורון בקבוצת רצים ופצע את שתי האצניות בנות ה-15- אחת מהן באורח קשה. הטרקטורוניסט הדורס נעלם מהשטח ובזירה לא נותרו אפילו שברי פלסטיק. באותו ערב קיבל יניב פיירובוסקין (23) טלפון מחברו שמתנדב במג"ב. הוא סיפר ליניב כי הייתה תאונת פגע וברח בעזרת טרקטורון ושאל האם הוא יודע על כך דבר. יניב ענה בשלילה, אלא שמה שלא גילה לחבר זה שהוא עצמו חזר כמה רגעים לפני כן מרכיבה בשטח.

החקירה הוטלה באופן מאוד חריג על הצח"מ של מרחב השפלה, עם צוות שלא מתעסק עם תאונות דרכים אלא רק במקרי רצח. ליחידה רקורד של 99 אחוזי פענוחים. 3 ק"מ ממקום הדריסה במושב בית אלעזרי, סיפרו תושבי המושב לחוקרים כי בסמוך לזמן התאונה חצה טרקטורון את הישוב במהירות. החוקרים ניגשו למצלמות האבטחה שבשער הישוב והורידו את הסרטון בו נראה טרקטורן מסוג 'יאמהה'. כעבור ארבעה ימים למשטרה יש חשוד בדריסה - יניב פיירובוסקין.

הנאשם שזוכה (חדשות 2)

"תגיד 'החלקתי', תביע חרטה"

יניב אישר שרכב באותו הזמן בשטח סמוך לאזור הדריסה. "לא ראיתי שום אצניות ולא נכנסתי בשום דבר במהלך הנסיעה", אמר בחקירתו. "אם זה הייתי אני הייתי מודה כבר. גם אם תחברו אותי למכונת אמת אני אתן לכם את אותם התשובות כי זה מה שהיה ואני לא משקר אתכם".

את החוקרים ההסברים של יניב לא שכנעו. לטענתם היה ליניב מספיק זמן בכדי לעבור תדרוך ולהגיע לחקירה עם גרסה מוכנה. במהלך החקירה עבר פיירובוסקין לחצים כבדים להודות במעשה: "גמור עם זה!", הטיחו בפניו החוקרים. "חבל לך על הזמן, כל דקה שעוברת היא לא טובה לך, תגיד החלקתי, תביע חרטה תגיד.. אני לא יודע מה אבל תגמור עם זה".

"גם אתה היית מודה", אומר עורך הדין ששי גז שייצג את פיירובוסקין במשפט. "גם הבן של השופט היה מודה אם היה עובר את מה שיניב עבר. יש כאן סיפור של כבשה תמה עם סיפור של חבורת זאבים שזה השוטרים שבאים ולוקחים אדם ללא עבר פלילי".

דירת הדריסה (חדשות 2)

לאחר עשרה ימים - הודה

ביום העשירי לחקירה חלה התפנית כאשר יניב ניצב מול ראש צוות החקירה רב פקד חיים שרייבהנד. החוקר המנוסה התהלך בתחום האפור שבחקירה. מצד אחד אסור לו להבטיח הבטחות שווא אבל מן הצד השני, בסופו של דבר זה ארגז הכלים שלו: לחצים ופיתויים.

"אם אתה כבר כמה ימים עצור ובא שוטר ואומר לך תראה, 'לא יעזור לך כלום אנחנו נכניס אותך לבית הסוהר אם לא תודה. אם תודה היום מחר אני משחרר לבית ולא יהיה לך שום דבר מהתיק הזה'. אתה עושה חשבון לעצמך אני אודה, אקבל כמה נקודת וקנס ואלך הביתה, כי זה מה שאמרו לו" אומר עו"ד גז.

לאחר עשרה ימי חקירה מצליח רב פקד שרייבהנד ללחוץ על הנקודה הנכונה. הוא מבטיח לחשוד כי מדובר בתיק בדין תעבורה ולא בתיק פלילי. ההבטחה הזאת בתוספת לרצון להשתחרר לבית מובילה את יניב להודות באשמה. ביום ה-11 למאסרו התיישב יניב ומסר את עדותו.

"הזיכוי מאכזב ומכעיס"

"התאונה הזאת הייתה בטעות. הכל קרה כל כך מהר, זה לא היה בכוונה", אמר. יומיים אחר כך חזר בו מהודאתו. שופטת המחוזי רוט לורך, שזיכתה את יניב, הצביעה על ההבדלים ביום הודאתו של יניב שכללה מספר גרסאות, ויש חשש שבנה אותה כדי לרצות את החוקרים, לעומת גרסתו ביום ראשון שנעצר, שאותה מסר בשטף, בלי להתבלבל בעובדות. "עד היום לא סתרו אפילו במיל את ההודאה שלו, אנחנו קוראים לה הגרסה האמיתית", אומר עידן שני, סנגורו של פיירובוסקין. מגיע בן אדם שלא מתייעץ עם עורך דין, מתיישב ומוסר גרסה של 90 עמודי תמליל עם מיליון פרטים"

טיגיסט ביטאו שנפצעה קשה בתאונה עברה שיקום ארוך אבל הדריסה חיסלה לה את קריירת הריצה של המערה שהייתה להבטחה אולימפית. הזיכוי מותיר בי תחושה של אכזבה כעס ועצבות", אמרה ביטאו מיד עם הכרעת הדין. לא ציפתי שהיא (השופטת) תזכה אותו כי זה ממש לא מגיע לו".

פיירובוסקין זוכה מחמת הספק אבל הספק הוא גם לצד השני. הנה מה שאמר יניב לאחר ההודאה באשמה לאחר 10 ימי חקירה: "החרטה שלי על התאונה אמתית, לא בשבילכם אלא בשבילי לכבוד יום כיפור אני יודע שאני נקי".