אב הבית במעון רה"מ לשעבר: "ראש הממשלה יצא איתי כפוי טובה"

מני נפתלי, שמנהל תביעה נגד ראש הממשלה ומשרדו, שטח בריאיון בלעדי ל"אולפן שישי" טענות קשות על תנאי העבודה במעון: "זה רק קצה הקרחון, זה יוצא מהכיס של כולנו". משפחת נתניהו בתגובה: "שקרים וטענות שווא, ניסיון ציני וזדוני להוציא כספים"

"היו סיפורים מטורפים שהחלטתי לא לגעת בהם":  מני נפתלי, שהיה אב הבית של משפחת נתניהו והגיש נגדם תביעה, העניק ריאיון בלעדי בו הוא מספר על התנהלות ראש הממשלה - ובעיקר רעייתו. בריאיון המלא, ששודר הערב (שישי) ב"אולפן שישי", טען נפתלי כי התנהגותה של שרה נתניהו גרמה לטלטלות במעון הרשמי: "בתקופה שלי עזבו 30 איש, הביאו אנשים שעזבו תוך שבועיים. הם היו בטוחים שאני לא אדבר". תיאוריו המביכים של נפתלי שטפו את המדינה, ובמשפחת נתניהו טוענים בתגובה: "מדובר בנסיון זדוני לסחוט כסף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר הוגשו בעבר תביעות נגד משרד ראש הממשלה ואפילו נגד שרה נתניהו, אך בתביעה שלו, האשים נפתלי בפעם הראשונה גם את ראש הממשלה - אותו תבע באופן אישי. התביעה שלו הייתה רצופה בתיאורים קשים ומביכים על המתרחש, לטענתו, בבית ראש הממשלה. "הסיפורים שפורסמו זה קצת דברים מכל המכלול, זה רק כדי להמחיש את הדברים שקרו שם ולהבין את הפגיעה בעובדים", הסביר.

נפתלי, בן 36, נשוי ואב לשניים המתגורר בעפולה, שירת ביחידה מובחרת בצה"ל והוכר כנכה צה"ל. בתום שירותו הצבאי התגייס לחברת אבטחה, אבטח באופן אישי את שרה נתניהו ואת ילדיהם של בני הזוג, ואז נבחר לנהל את התפקיד הרגיש - מנהל מעונו הפרטי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, לאחר שהובטח לו תקן של עובד מדינה. "המשכורת שלי הייתה יותר נמוכה במשרד ראש הממשלה אבל הייתי מוכן לקבל את זה בשביל ביטחון כלכלי, וזאת הסיבה היחידה שבגינה עברתי למשרד ראש הממשלה", הסביר. 

לדבריו, ההבטחה לתקן לא מולאה ולכן החליט לתבוע, וייחד חלק משמעותי בתביעה למה שכינה "העסקה בתנאים פוגעניים". "יש פה את גברת נתניהו, שהיא פוגעת בעובדים, ואני החלטתי שמספיק - אני לא חייב לעבור את ההשפלות האלה, הן לא חלק מהתפקיד שלי", הדגיש נפתלי. באחד המקרים בתביעה זכה לביקורת על כך שהביא כמות רבה של אוכל ממלון דן קיסריה לבקשת המשפחה: בתביעה נכתב כי גברת נתניהו גערה בו והסבירה לו "אנחנו אירופאים, אנחנו עדינים. לא אוכלים כל כך הרבה כמוכם המרוקאים".

"היא גם מערבת את ראש הממשלה"

"הם לא נותנים לך קצת אוכל כי המנה יקרה, אז אתה מבין שהיא לא רוצה הרבה אוכל. שאם יהיה הרבה אוכל אתה תקבל צעקות או עלבונות, או אם תטעה במשהו יתקשרו אלייך וכל שנייה יציקו לך", הסביר. "היא גם מערבת את ראש הממשלה, וכשהוא פונה אלייך זה אחרת כי אתה יוצא לא בסדר מולו. אם ראש הממשלה לא מעורב במשהו, כמו עם שקית החלב, בשלוש בלילה אתה נבהל, ראש הממשלה מדבר איתך ואומר לך תעשה מה שהיא רוצה בגלל שלא הבאת לה את החלב בקרטון אלא את החלב בשקית. זה נשמע מגוחך, זה נשמע הזוי. לקבל את הטלפון הזה באמצע הלילה, אתה גם חולם על זה למחרת, אתה בחרדות מזה. זה נכנס לך לראש".

על הסיפור של הביצים העטופות סיפר: "היה איזה עוד שיגעון מסוים. בעבר זה היה שלוקחים את הצידנית ברכב נפרד, לא עם כל הדברים, והיא יורדת בקיסריה. הכנו את הדברים כמו שהיא ביקשה, פשוט עשינו טעות קטנה בבקשה מסוימת לגבי הביצים - לארוז את כולן בשקית נפרדת, שאם אחת תתפוצץ לא כולן יתלכלכו. מובן. נפלה טעות, שוב - קורה. הגענו ליד הרכב, היא פתחה מולי את הצידנית ורצתה לראות איך ארזתי, והתחילה לעבור איתי על דבר אחרי דבר".

לדברי נפתלי, גברת נתניהו גערה בו מול כל העובדים והנהג: "אם זה היה בינינו אז ההשפלה פחות פוגעת, אבל פתאום אני מקבל צרחות וצעקות - 'זה לא ככה, תריץ את זה מהר למטבח ותארזו את זה כמו שאני ביקשתי. ייקח לך עשרים שניות'. אתה יודע, אתה מרגיש כמו בטירונות, טרום טירונות , לא טירונות אפילו".

בתצהיר שהגיש לבית המשפט כתב נפתלי כי גברת נתניהו ראתה בכל העובדים כמי שמהווים בעיה היגיינית. כל מי שעובד בקומת המגורים צריך להחליף שלושה זוגות בגדים במשמרת ולשטוף את הגוף לפני שהוא נכנס לחדר השינה. "יש המון נהלים על פי שיטה מסוימת, ואתה פשוט צריך לעשות את מה שאומרים לך. לא משנה מי קיבל אותך לעבודה - יש לך מנהלת אחת, היא אומרת לך מה לעשות, וככה זה יהיה", הסביר

נפתלי טען כי על אף שהיה המאבטח של שרה והילדים טרם כניסתו למעון ראש הממשלה, הוא לא היה ער להתנהגויות הללו: "אתה לא רואה את אותם דברים שאתה רואה בתוך הבית, זה חד וחלק. כולם יודעים את זה. אתה לא מגיע לדינמיקה הזאת". אז אם הוא סבל כל כך, מדוע רצה לקבל את התקן הקבוע ולהמשיך לעבוד בבית ראש הממשלה? "המחשבה הייתה שאני אהיה עובד מן המניין במשרד ראש הממשלה. אם מחר מחרתיים הם יסיימו את הקדנציה, אני אמשיך בתפקיד אחר. כל עובד היום רוצה רק ביטחון כלכלי, שבגיל 40, 50 תהיה לו עבודה. זה מה שאני רציתי".

"זה בסוף יוצא מהכיסים של כולנו"

מבחינת בני הזוג נתניהו יש כאן קרב משפטי של ממש: עובד נוסף בבית ראש הממשלה, גיא אליהו, הגיש תביעה דומה עם תיאורים דומים. נהגה של שרה נתניהו ויקטור סרגה איים בתביעה. נתניהו טען כי מדובר בעוד סחיטה, אבל משרד המשפטים מיהר להגיע עם סרגה לפשרה כספית. בני הזוג נתניהו - שניצחו בבית המשפט את המטפלת טניה שואו, והגיעו לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט עם ליליאן פרץ - מתמודדים עכשיו עם עובד נחוש וממורמר.

משפחת נתניהו טענה כי עבודתו של נפתלי כמאבטח הסתיימה בעקבות תגרה עם מאבטח אחר, ואף הציגה צילומי אבטחה כראיה לבית המשפט. "היה חיכוך בין מאבטח צעיר לביני, המאבטח הזה הבין שאני מקובל ביחידה, שיש לי תעודת הערכה, שיש לי מילה ביחידה והוא פחד", הסביר נפתלי "אני לא עובד אלים והם יכולים לנסות להוכיח את זה בבית המשפט. אני בנאדם רגיל ונתתי להם מעל ומעבר, והם יודעים את זה. אם הייתה חוסר שביעות רצון ממני למה לא פיטרו אותי?".

לדברי נפתלי, יחסיו עם ראש הממשלה היו מעולים, וכי היה העובד שאיתו הרגיש נתניהו הכי בנוח: "ראש הממשלה יצא איתי כפוי טובה, אני נתתי לו מעל ומעבר בלי שהייתי חייב". נפתלי לא הסתפק בתביעה כספית, הוא פנה למבקר המדינה וטען כי בידיו הוכחות לאי סדרים כספיים: "יש שתי ארוחות שהתבצעו, אחת עם שאול מופז והשנייה עם השר כץ - ארוחות שאמורות לעלות 218 שקלים לאדם, והם הגיעו ל-450 שקלים עם שף ועם מלצריות ואירוח לא על בסיס הבית. זה בסוף יוצא מהכיסים של כולנו".

תגובת משפחת נתניהו: "השקרים וטענות השווא נועדו להכפיש"

את גרסתו סיכם נפתלי ברמיזה לפרשות נוספות: "הסיפורים האלה הם על קצה הקרחון ואני יודע שקשה להאמין להם. אני לא באתי להכפיש, אני באתי להסביר שאני נפגע עבודה. כמובן שאני לא אוציא דברים אישיים מחדרי חדרים, את זה אני לא אעשה, אני לא אפגע בהם. אבל אני פגוע, ויש הרבה שנפגעו כמוני, אבל אני החלטתי לעשות לזה סוף".

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר: "מצער שבימים אלה, שבהם ראש הממשלה משקיע את כל מעייניו בטיפול בבעיות ביטחון הרות גורל לאזרחי ישראל, הוא נאלץ להתייחס לגיבובי רכילות שקרית, זדונית וקטנונית נגדו ונגד רעייתו. מדובר בניסיון ציני וזדוני מצדו של מני נפתלי להוציא כספים מקופת המדינה, שאינם מגיעים לו, על ידי פגיעה בראש הממשלה ורעייתו".

"מני נפתלי מציג עצמו כעובד מסור, מקצועי ואחראי. אך האמת הפוכה והיא תוכח על ידי עדויות וראיות רבות שיוצגו במשפט. דוגמה אחת מני רבות - סמנכ"ל ביטחון וחירום במשרד ראש הממשלה קובע כי 'עבודתו של מני נפתלי כמאבטח ביחידת מגן הופסקה בדצמבר 2010 כתוצאה מהתנהגות שאינה הולמת שבאה לידי ביטוי בעימות מילולי ופיזי עם מאבטח נוסף', כלומר כתוצאה מהתנהגות אלימה של נפתלי. השקרים וטענות השווא של מני נפתלי נגד רעיית ראש הממשלה נועדו להכפשתה במטרה להשיג כותרות ואינן נשענים על שום בסיס עובדתי, ענייני ומשפטי".

"עובדה: התביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה איננה נגד רעיית ראש הממשלה, והיא איננה נמצאת כלל ברשימת הנתבעים. למרות זאת מני נפתלי משרבב בכל מחיר ובכל הזדמנות את שמה של הגברת נתניהו, וממחזר שוב ושוב שורה של שקרים, טענות שווא ועיוותים מגמתיים - מסיבות מובנות. אנו סמוכים ובטוחים כי האמת לגבי גרסאותיו ומניעיו המפוקפקים של מני נפתלי תתברר בבית המשפט והצדק ייצא לאור. צר לנו על כך, שכלי תקשורת מסוימים משתפים פעולה עם הקמפיין המרושע הזה לשפיכת דמה של רעיית ראש הממשלה, מבלי שיש לה אפשרות אמיתית להתגונן בפני גל הפרסומים המשמיצים, והכל כדי לפגוע באמצעותה בראש הממשלה ולהוציא כספים שלא כדין מקופת המדינה‎".