בית המשפט העליון הפחית מעונשו של האנס בחניון גן העיר

בית המשפט המחוזי החליט להקל בעונשו של הצעיר הפלסטיני שהורשע באונס האכזרי, והפחית חמש שנים מעונש המאסר שעמד קודם לכן על 30 שנות מאסר. עם זאת, השופטים דחו את עיקר טענתו של האנס "לנוכח ריבוי עבירות המין והאכזריות שלוותה לביצוען"

ג'אבר בבית המשפט, ארכיון (חדשות 2)

"העונש חרג מרף הענישה": במאי 2012 נאנסה צעירה באכזריות בחניון גן העיר בתל אביב מול בן זוגה, והאנס אף כפה עליה ועל בן זוגה לבצע מולו מעשים מיניים. לאחר מספר חודשים נעצר החשוד, שלבסוף הורשע ונגזרו עליו 30 שנות מאסר - מעבר לרף הענישה הקבוע בחוק על אונס. האנס, אחמד בני ג'אבר בן ה-23, עתר לבית המשפט העליון - שהחליט היום (רביעי) לקצר את עונשו ל-25 שנים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיקר טענתו של ג'אבר הייתה כי לא ניתן להטיל עליו עונש מאסר כה ממושך על מעשה אונס אחד בלבד. הרכב השופטים, בראשות השופט יורם דנציגר, דחה את הטענה והסכים עם בית המשפט המחוזי שהכיר גם בצעירה וגם בבן זוגה בנפגעי העבירה. על כן, החליטו השופטים כי "ניתן להטיל עליו במקרה זה עונש שעולה על העונש המרבי הקבוע בצידה של עבירת האינוס, לנוכח קיומם של שני קורבנות עבירה".

השופטים הדגישו כי החלטתם התקבלה "לנוכח ריבוי עבירות המין שביצע ג'אבר ולנוכח האכזריות שלוותה לביצוען". כמו בית המשפט המחוזי בשעתו, גם שופטי העליון הסכימו כי "מדובר במקרה חריג ביותר, שמצדיק ענישה מחמירה שעולה על 20 שנות מאסר בפועל". למרות כל זאת, החליטו השופטים "להפחית מעט מהעונש" ולהעמיד את עונשו של ג'אבר על 25 שנות מאסר בפועל, כיוון שלטענתם העונש היה חמור מדי.

שופטי המחוזי קבעו: "אירוע המעורר בעתה ופלצות"

בחודש יוני 2013 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב את עונשו של ג'אבר על סמך הסדר הטיעון שגובש.נוסף ל-30 שנות המאסר, בית המשפט קבע שהוא ישלם פיצויים בסך 258 אלף שקלים למתלוננת וסכום זהה למתלונן. "בחיפושינו אחר תקדימים לא מצאנו מסכת כה חריגה של מכלול עבירות מין קשות שכאלו", ציינו אז השופטים נורית אחיטוב, רענן בן יוסף ומרים דיסקין.

"מדובר במעשה שרמת האכזריות וההתעללות של הנאשם עומדת על המדרג הגבוה ביותר. מסכת בלתי פוסקת של עבירות מין קשות, ביזוי והשפלה, הוא כפה עליהם לבצע עבירות מין אחד בשני תוך הפעלת אמצעי הפחדה ואלימות ותוך שאינו מגלה חמלה וצלם אנוש", הוסיפו שופטי המחוזי שקיבלו את ההחלטה פה אחד.

"לא נרחיק לכת אם נאמר שמדובר באירוע המעורר בעתה ופלצות. מדובר במסכת מתמשכת ובלתי פוסקת של עבירות מין קשות וחמורות של מספר מעשי אונס, מעשי סדום ומעשים מגונים תוך התעללות, ביזוי והשפלה. מעשי עבירה קשים ומתמשכים שבוצעו באטימות וברוטאליות חסרות תקדים בשני המתלוננים", ציינו השופטים, שהדגישו את האכזריות הרבה של התוקף.

הנערה שהותקפה אמרה בעקבות גזר הדין כי היא חשה הקלה גדולה: "סוף סוף הסיוט הזה נגמר ואני יכולה להתחיל שלב חדש של חזרה לחיים נורמלים. עם זאת, אני מאוכזבת מהפרקליטות שאטמה אוזניה ולבה וסירבה לבדוק לעומק את המניעים של המפגע. הם הסתירו ממני שהמפגע למד במערכת החינוך האסלאמית ובא מרקע דתי ושהוא נהג ליידות אבנים בחיילי צה"ל". היא הוסיפה כי היא מצפה שראש הממשלה יורה לשר הביטחון להפעיל את סמכותו ו"להכיר בפשע הנורא כאירוע איבה".