30 שנות מאסר לגואל רצון

לאחר שנשכח בכלא והדיון בעניינו נדחה הובא ראש הכת, שהורשע בביצוע עבירות מין חמורות בנשותיו ובילדיהן, לביהמ"ש ושמע את השופטים גוזרים עליו עונש כבד. בנוסף, ישלם למתלוננות פיצוי של כחצי מיליון שקל

שעות ספורות לאחר שנשכח בבית הסוהר, גזר היום (שלישי) בית המשפטי המחוזי בתל אביב עונש כבד של 30 שנות מאסר על גואל רצון. רצון עמד בראש כת שמנתה 32 נשים ויותר מ-60 ילדים והורשע בשורה של עבירות מין חמורות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גזר דינו של רצון היה אמור להינתן כבר בשעות הבוקר, אבל השופטים וכלי התקשורת שהתכנסו באולם נדהמו לגלות כי אנשי שירות בתי הסוהר שכחו את האסיר בתאו בכלא אשל בדרום. רק כשעה לאחר מועד הדיון המקורי יצא רצון בדרכו לבית המשפט.

ספסל הנאשמים הריק בדיון שנדחה (איתי עמיקם)

"מדובר בגזר דין קשה", אמרה לחדשות 2 Online עו"ד רויטל קוצר, פרקליטתו של רצון. "הוא לא הגיב כששמע את גזר הדין אבל אין ספק שמדובר בבשורה קשה עבורו". על רצון נגזרו גם ארבע שנות מאסר על תנאי ונקבע כי עליו לפצות את המתלוננות בכ-470 אלף ש"ח.

"סברנו שלאור המעשים והנסיבות המיוחדות - ריבוי הנפגעות ומשך העבירות - העונש צריך להיות של שנים רבות", אמרו עורכות הדין דליה אברמוף ורנית בראון מפרקליטות מחוז תל אביב. "לשמחתנו בית המשפט קיבל את עמדתנו והמשמעות היא פירוק הקבוצה והענקת אופק לנשים ולילדים. מדובר בפרשה כאובה לקורבנות ומבחינתנו העונש הוא ראוי".

"לא הגיב כששמע את גזר הדין" (מוטי קמחי)

יגאל, בנו של גואל רצון, הגיב במורת רוח לגזר הדין הקשה. "אין פה צדק, זה לא נתפס", אמר זמן קצר לאחר הקראת גזר הדין. "30 שנה זה המון, ציפיתי לשבע שנים. דיברתי איתו אתמול וגם הוא לא ציפה לעונש כה חמור. זה הזוי".

"אישיות פרברטית והתנהלות מניפולטיבית"

לפני כחודשיים הורשע רצון בשורת עבירות מין חמורות שביצע בנשותיו ובילדיהן. עם זאת, הוא זוכה מסעיפי האישום של החזקה בתנאי עבדות. הפרשה התפוצצה לפני ארבע שנים, ב-2010, אז הוא נעצר והוגש נגד כתב אישום שכלל שורה של עבירות מין חמורות ובהן אונס קטינות, מעשים מגונים, עבירות מין במשפחה, בעילה אסורה בהסכמה וקבלת דבר במרמה בנסיבות חמורות. ברוב העבירות האלה הוא הורשע.

בעת הקראת הכרעת הדין בעניינו בחודש ספטמבר, המתינה מחוץ לבית המשפט מעיין סמידי, אחת מנשותיו לשעבר של רצון, שמתחה ביקורת חריפה על ההחלטה לזכותו מסעיפי החזקה בתנאי עבדות. "הייתי בעבדות טוטאלית", אמרה בבכי. "בית המשפט קבע שבמדינת ישראל יש זכות ורישיון לגברים לקחת נשים ולהתעלל בהן, הם ייצאו זכאים כי לא עברו את סף ההתעללות הפיזית".

כתב האישום חשף כיצד מנהיג הכת דרש מנשותיו לקעקע את שמו או את דמותו על גופן, וקבע את שמות ילדיהם המשותפים באופן שיפארו את שמו. על פי המתואר, השליטה של רצון על נשותיו הייתה מוחלטת וארוכת שנים. רצון נעצר בינואר 2010 בעקבות חקירה סמויה, ושתיים מנשותיו עוכבו גם כן לחקירה. 

מנהיג הכת טען אז להגנתו כי "ליטוף קטינות אינו אונס" ואף האשים את המשטרה באיומים עליו - אך בית המשפט החליט להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים. השופטת חיותה כוחן קבעה כי "מסוכנותו של רצון באה לידי ביטוי בריבוי הקורבנות ובריבוי העבירות בהן הוא מואשם, ואישיותו הפרברטית וההתנהלות המניפולטיבית שלו עוברות כחוט השני בשלל העדויות של נשותיו וילדיו".