גואל רצון נשכח בכלא, הדיון נדחה

הקראת גזר דינו של ראש הכת, שהורשע בשורת עבירות מין, הייתה אמורה להיערך בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אך למרבה המבוכה – בשירות בתי הסוהר שכחו להביא את רצון לאולם והדיון נדחה לצהריים. שב"ס: "אירעה תקלה בזימון הממוחשב ממערכת בית המשפט"

גואל רצון בבית המשפט (ארכיון) (דרור עינב)

מבוכה גדולה לשירות בתי הסוהר: אחד מהתיקים הפליליים המסעירים שהובאו לבית המשפט בשנים האחרונות היה אמור להסתיים הבוקר (שלישי) עם גזירת דינו של גואל רצון - האיש שעמד בראש כת שמנתה 32 נשים ולמעלה מ-60 ילדים - אלא שעם פתיחת הדיון התברר כי רצון נשכח בבית הכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופטים וכלי התקשורת שהתכנסו באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב נדהמו לגלות כי בשירות בתי הסוהר שכחו את האסיר בתאו בכלא אשל בדרום. כשעה לאחר מועד הדיון המקורי יצא רצון בדרכו לבית המשפט והדיון בעניינו צפוי להתחדש בהמשך.

ספסל הנאשמים הריק (איתי עמיקם)

"בעקבות תקלה בזימון הממוחשב ממערכת בית המשפט - האסיר רצון מובא כעת לדיון בעניינו", נמסר משירות בתי הסוהר. "ממשק העבודה הממוחשב בין הארגונים ייבדק למניעת מקרים דומים בעתיד".

ממתינים באולם בית המשפט (איתי עמיקם)

"זו פאשלה גדולה שלא הביאו אותו הבוקר, זה יום קשה", אמר בבית המשפט יגאל, בנו של גואל רצון. "אני חושב ששבע שנים יהיה עונש ראוי. יותר מכך יהיה עונש מחמיר מדי. הוא כבר חמש שנים בכלא, הוא מבוגר והמצב הרפואי שלו לא מושלם. יש גבול. אני מאוד מקווה לראות אותו בחוץ בקרוב".

"אישיות פרברטית והתנהלות מניפולטיבית"

לפני כחודשיים הורשע רצון בשורת עבירות מין חמורות שביצע בנשותיו ובילדיהן. עם זאת, הוא זוכה מסעיפי האישום של החזקה בתנאי עבדות. הפרקליטות מקווה כי בעקבות ההרשעה במספר גבוה של עבירות מין, ייגזרו על רצון שנות מאסר ארוכות.

הפרשה התפוצצה לפני ארבע שנים, ב-2010, אז הוא נעצר והוגש נגד כתב אישום שכלל שורה של עבירות מין חמורות ובהן אונס קטינות, מעשים מגונים, עבירות מין במשפחה, בעילה אסורה בהסכמה וקבלת דבר במרמה בנסיבות חמורות. ברוב העבירות האלה הוא הורשע.

"אישיות פרברטית והתנהלות מניפולטיבית" (חדשות 2)

בעת הקראת הכרעת הדין בעניינו בחודש ספטמבר, המתינה מחוץ לבית המשפט מעיין סמידי, אחת מנשותיו לשעבר של רצון, שמתחה ביקורת חריפה על ההחלטה לזכותו מסעיפי החזקה בתנאי עבדות. "הייתי בעבדות טוטאלית", אמרה בבכי. "בית המשפט קבע שבמדינת ישראל יש זכות ורישיון לגברים לקחת נשים ולהתעלל בהן, הם ייצאו זכאים כי לא עברו את סף ההתעללות הפיזית".

כתב האישום חשף כיצד מנהיג הכת דרש מנשותיו לקעקע את שמו או את דמותו על גופן, וקבע את שמות ילדיהם המשותפים באופן שיפארו את שמו. על פי המתואר, השליטה של רצון על נשותיו הייתה מוחלטת וארוכת שנים. רצון נעצר בינואר 2010 בעקבות חקירה סמויה, ושתיים מנשותיו עוכבו גם כן לחקירה. 

מנהיג הכת טען אז להגנתו כי "ליטוף קטינות אינו אונס" ואף האשים את המשטרה באיומים עליו - אך בית המשפט החליט להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים. השופטת חיותה כוחן קבעה כי "מסוכנותו של רצון באה לידי ביטוי בריבוי הקורבנות ובריבוי העבירות בהן הוא מואשם, ואישיותו הפרברטית וההתנהלות המניפולטיבית שלו עוברות כחוט השני בשלל העדויות של נשותיו וילדיו".

עזרי עמרם השתתף בהכנת הידיעה