האצנית שנדרסה על זיכוי הנאשם: "לא מגיע לו שיהיה זכאי, שיסבול"

יניב פיירובוסקין, שנאשם לפני כשנתיים בתקיפה והפקרה של טיגיסט ביטאו ורדאיט בלטה, זוכה היום מאשמה. ביטאו, שנפצעה ונזקקה לניתוחים רבים, מחתה על החלטת השופטת: "אם זה לא הוא, אז מי זה יכול היה להיות? אני רוצה שהוא יקבל את העונש"

מי דרס ופצע את האצניות במהלך אימון? השאלה הזו נותרה פתוחה, לאחר ההחלטה מעוררת המחלוקת של בית המשפט המחוזי לוד היום (ראשון) לזכות את הנאשם בדריסה, יניב פיירובוסקין. שתי אצניות - טיגיסט ביטאו ורדאיט בלטה - נפצעו באותו יום באוגוסט 2012 סמוך לגבעת ברנר, והשופטת רות לורך קבעה כי לא ניתן להוכיח מעל לכל ספק כי פיירובוסקין פגע באצניות והפקיר אותן. ביטאו, שנפצעה ונזקקה לניתוחים רבים, הדגישה היום כי היא "רוצה לערער ולא לוותר - לא רוצה שזה ייגמר ככה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביטאו בת ה-17, שנמצאת בעיצומו של שיקום שמונע ממנה לממש את כשרונה בריצה, סיפרה בריאיון לתכנית "שש עם עודד בן עמי" על תחושותיה לאחר הזיכוי: "אני מאוכזבת מאוד - לא ציפיתי לזה. ציפיתי שזה יהיה לטובתי. אני מאוכזבת וכעוסה, הכל ביחד". לפני כשנתיים ביטאו, שעוד הייתה מאושפזת בבית החולים התקשתה לשחזר את האירוע ולהיזכר בדמותו של הפוגע - אך היום היא משוכנעת שפיירובוסקין פגע בה: "אני בטוחה במיליון אחוז שזה הוא, אין לי ספק".

בית המשפט קבע כי ההודאה נגבתה מהנאשם בלחצים, ולכן החליט שלא להרשיע אותו בתקיפה, גרימת חבלה והפקרה. "זה מוזר וזה משפט קשה ומסובך - אני לא יודעת בדיוק את הפרטים הקטנים", הוסיפה ביטאו, "אבל כל האנשים - גם האצנים שהיו לידי בתחרות - ראו את הטרקטורון שלו". לדבריה, גם חוקרי המשטרה סיפרו לה שהמצלמה תיעדה את פיירובוסקין בעת הפגיעה: "זה הוא. אם זה לא הוא, אז מי זה יכול היה להיות? לא מגיע לו שהוא יהיה זכאי, אני רוצה שהוא יקבל את העונש. כמו שאני סבלתי - שהוא יסבול כפליים".

פיירובוסקין, ארכיון (פייסבוק)

"השיקום שלי עוד ארוך"

שנתיים מאז התאונה, ביטאו - שבעבר הוגדרה כתקווה ספורטיבית לקראת אולימפיאדת ריו 2016 - עדיין מתקשה לחזור לשגרת האימונים. "שנה אחרי התאונה התחלתי לרוץ ונכנסתי קצת לכושר, אבל לפני חודשיים עברתי ניתוח להוציא את הפלטינות מהרגל וכרגע אני שוב בשיקום חוזר ולא יכולה לרוץ בכלל. אני מאמינה שתוך חודש אתחיל לרוץ, אבל השיקום שלי עוד ארוך".

ששי גז, עורך דינו של יניב פיירובוסקין, ביקש למסור בעקבות הריאיון כי "אחרי שנה וחצי של עינוי הדין, הנאשם זוכה וזאת למרות הלחץ התקשורתי והעבודה המסוכנת של החוקרים בתיק. היה אצל השופטת ספק למרות ההודאה שלו במעשים ולמרות השחזור", הסביר.

הסנגור הדגיש לאחר הזיכוי כי "היו טעויות בשחזור והיו קלטות שהדריכו אותו מה לומר והטבות שהבטיחו לו. איימו עליו וחילצו ממנו הודאה. אמרו לו: 'אם תודה תצא לחג'. כל אחד היה מודה עם הלחץ שהופעל עליו". לדבריו, "לזכות אדם שהודה ושחזר זה אחד הדברים הקשים במשפט ולכן הביקורת כלפי המשטרה היא כה חריפה. המתלוננות היו בדיון והשופטת אמרה להן שזו התוצאה כשהמשטרה משקיעה כאלו מאמצים לחלץ הודאה במקום לחקור עוד חשודים".