זוכה הנאשם בדריסת שתי האצניות ב-2012

יניב פיירובוסקין, שנאשם לפני כשנתיים בתקיפה והפקרה של טיגיסט ביטאו ורדאיט בלטה, זוכה מאשמה. השופטת מתחה ביקורת קשה על המשטרה, שניסתה לדבריה לגרום לו להודות בכל מחיר. סניגורו: "היו טעויות בשחזור. איימו עליו וחילצו ממנו הודאה"

פיירובוסקין, ארכיון (פייסבוק)

פרשת דריסת האצניות הסתיימה בזיכוי: בית המשפט המחוזי לוד קבע היום (ראשון) כי יניב פיירובוסקין, רוכב הטרקטורון שהואשם בדריסת הרצות טיגיסט ביטאו ורדאיט בלטה סמוך לגבעת ברנר ב-2012, אינו אשם בתקיפה, חבלה או הפקרה ומתח ביקורת על המשטרה שהפעילה עליו לחצים כדי שיודה. טענת הפרקליטות שלפיה פיירובוסקין ברח מהזירה מבלי לסייע לפצועות נדחתה אף היא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

השופטת רות לורך מתחה ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה בתיק ואמרה כי החוקרים היו משוכנעים שהנאשם הוא הדורס וניסו לגרום לו להודות בכל מחיר.

סנגורו של פיירובוסקין, עו"ד ששי גז, אמר לאחר ההחלטה כי השופטת לא קיבלה את ההודאה של מרשו במהלך חקירתו וקבעה כי השוטרים פעלו בצורה לא תקינה. "היה אצלה ספק למרות ההודאה שלו במעשים ולמרות השחזור", הסביר.

טיגיסט ביטאו לאחר התאונה (חדשות 2)

"כל אחד היה מודה עם הלחץ שהופעל עליו"

הסנגור הדגיש כי "היו טעויות בשחזור והיו קלטות שהדריכו אותו מה לומר והטבות שהבטיחו לו. איימו עליו וחילצו ממנו הודאה. אמרו לו: 'אם תודה תצא לחג'. כל אחד היה מודה עם הלחץ שהופעל עליו".

לדבריו, "לזכות אדם שהודה ושחזר זה אחד הדברים הקשים במשפט ולכן הביקורת כלפי המשטרה היא כה חריפה. המתלוננות היו בדיון והשופטת אמרה להן שזו התוצאה כשהמשטרה משקיעה כאלו מאמצים לחלץ הודאה במקום לחקור עוד חשודים".

בחודש ספטמבר 2012 הוגש כתב אישום נגד פיירובוסקין לבית המשפט המחוזי בלוד, והוא הואשם בעבירות של חבלה חמורה, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, שיבוש מהלכי משפט והפקרה לאחר פגיעה. בכתב האישום תוארה השתלשלות האירועים, לפיה פיירובוסקין נהג בכלי הרכב במהירות מופרזת בשטח חקלאי סמוך לקיבוץ, אז הבחין בקבוצת רצים ובראשן שתי הצעירות.

אחד מהם ביקש ממנו להאט את מהירות הנסיעה ולהיזהר, אך הפרקליטות טענה כי הנאשם סירב להאט וחלף על פני האצנים במהירות. על פי כתב האישום, לאחר מספר דקות הוא ביצע פניית פרסה ושעט אל תוך קבוצת הרצים כשהוא נוסע במהירות גבוהה, מניף את רגלו ומדמה תנועת בעיטה. כמה מהאצנים, שהבחינו בטרקטורון השועט, הספיקו לזוז לשולי הדרך. שתי הרצות הצעירות שלא הספיקו להימלט, נפגעו, והועפו באוויר.

בכתב האישום נטען: ברח מבלי לסייע

על פי כתב האישום, לאחר הפגיעה נמלט פיירובוסקין מהמקום ולא סייע לנפגעות. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים. בבקשה נכתב הין היתר כי הנאשם שטף את הטרקטורון שלו לאחר התאונה, בניסיון לטשטש ראיות, וכן הכחיש בתחילה את המעשים, אך לבסוף נשבר והודה בחקירה.

טיגיסט ביטאו בת ה-15, שבשעת התאונה נחשבה להבטחה הגדולה של נבחרת האתלטיקה לקראת אולימפיאדת ריו 2016, נפצעה קשה באירוע ולאחר מספר ימים הועברה לשיקום בבית לוינשטיין. חברתה רדאיט בלטה, שהייתה בת 19, סיפרה לחדשות 2 Online על מה שקדם לאירוע. "בהתחלה עשינו אימון של חמישה קילומטרים - חזרנו, החלפתי בגדים, ואז הלכתי לרוץ עשרה קילומטרים".

"לאחר חמישה קילומטרים ראיתי טרקטורון עובר מול הפנים שלי ושל טיגיסט. הוא עבר בהתחלה, ואז הוא עשה סיבוב, חזר ופגע בנו", הוסיפה רדאיט. "הוא הלך, וחשב שאנחנו כבר לא בחיים אז הוא ברח. אחרי שפגע בנו אני כבר לא זוכרת כלום, כאב לי מאוד ברגליים. הוא העיף אותנו באוויר. האנשים שרצו איתנו, היתה לנו קבוצה טובה ועזרו לנו".

בהכנת הידיעה השתתף איתי עמיקם