הרצח בברנוער: עד המדינה לשעבר ביטל את הסדר הטיעון

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online, זוהר חנקישייב ביטל את ההסדר לפיו אמור היה להיכנס לכלא ל-5 שנים וחודשיים. חנקישייב קיבל את ההחלטה כדי לחשוף את האמת שלו ואת המחדלים שהיו לטענתו בטיפול בפרשה מצד המשטרה. הפרקליטות האשימה אותו בבידוי ראיות שהביאו למעצר השווא של חגי פליסיאן

ביטל את ההסדר. עד המדינה לשעבר (חדשות 2)

זוהר חנקישייב, מי ששימש כעד המדינה בפרשת רצח הברנוער, הודיע היום על ביטול הסדר הטיעון שחתם עליו לפני שבוע, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך סוף השבוע ערך חנקישייב התייעצויות עם מספר גורמים, בהם בני משפחתו, שהמליצו לו שלא לקבל את עצת עורך דינו ולא לחתום על ההסכם. זאת כדי לחשוף את האמת שלו ואת המחדלים שהיו לטענתו בטיפול בפרשה מצד המשטרה. אם העד היה חותם על ההסכם, עדויות הקצינים של ימ"ר תל אביב, לא היו נחשפות.

הבוקר, במהלך דיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב אמר חנקישייב: "הגעתי להסדר לא בגלל שאני מאשר את הדברים שהתביעה אומרת עליי, אלא שהפרקליטות והימ"ר עושים יד אחת כדי להפיל עלי את כל המחדלים שלהם בתיק הזה ולכך אני לא מוכן. אני לא מודה ומבקש להמשיך את ההליך."

"זוהר נכנס לדיון ואמר שהוא לא מוכן לקבל את הדברים ולהיות הנאשם היחידי בעניין שנותן את הדין על כל מחדלי המשטרה", אמר פרקליטו של חנקישייב עו"ד חי הבר לחדשות 2 Online. "ברגע שהוא אמר זאת, הודענו לשופטת שהודאתו לא כנה אלא רק כדי לרצות. הוא אישר את הדברים וטען שהודאתו היא במסגרת הסדר כפוי ולא הודאה שיש בה דבר".

כעת אמור להימשך ההליך המשפטי נגד חנקישייב. "מרשי לא מוכן לשאת בהרגשה שתיק שכולו רצוף מחדלים ייפול רק על ראשו", הוסיף עו"ד הבר. "מה שצפוי כעת זה הבאתם של כל מי שנגע בתיק הזה לבית המשפט, וכך יוכל להתרשם גם הציבור בכל סדרת המחדלים".

"טפל את האשמה"

על פי הסדר הטיעון אמור היה חנקישייב לרצות חמש שנות מאסר בפועל וחודשיים בגין מסירת מידע שקרי בכוונה תחילה על מנת להטעות את המשטרה ולהפליל את חגי פליסיאן ברצח. מתוך 70 החודשים שהסכים חנקישייב להעביר מאחורי סורג ובריח, אמורים להיות מנוכים שמונה חודשי המעצר שהוא כבר מרצה מאז שהתברר כי בדה את טענותיו מלבו.

חזר לחייו, פליסיאן (חדשות 2)

בחודש מרס האחרון, במהלך שהפתיע רבים, ביטלה הפרקליטות את ההסכם עם חנקישייב והחליטה להגיש נגדו כתב אישום חמור בגין בידוי ראיות. על פי כתב האישום, הוא טפל את ההאשמה על חברו פליסיאן, וגרם לו להודות בהקלטה שהוא אחראי לרצח במועדון הנוער הגאה בשנת 2009 בו נורו למוות המדריך ניר כץ והנערה ליז טרובישי.

על בסיס השיחה המוקלטת הכוזבת ומידע נוסף שהעביר למשטרה, הוגש כתב אישום נגד פליסיאן - שבהמשך בוטל. בעקבות דבריו, סברה המשטרה כי חגי פליסיאן ביצע את הירי במועדון, כנקמה על כך שמנהל המקום, שאול גנון, תקף מינית את אחיו בני - דבר שהתגלה מאוחר יותר כהאשמת שווא.

לאורך החקירה טען פליסיאן, כי הוא אינו אחראי לרצח, ואף סיפר כי עד המדינה הדריך אותו, בעזרת מסרים בוואטסאפ, מה עליו לומר לו. בהוראת חניקישייב מחק פליסיאן את הדברים, אך מאוחר יותר הצליחה המשטרה להתחקות אחריהם בעזרת שימוש בתוכנה ייחודית שהצליחה לשחזר את השיחה המפלילה.

האחים פליסיאן שוחררו לבסוף ממאסר לאחר העוול שנגרם להם. עד המדינה נלקח למעצר מאז שהתגלה כי דבריו נועדו להונות את המשטרה. ועדיין, שאלה אחת מרכזית נותרה פתוחה: מי עומד מאוחרי הרצח במועדון הנוער הגאה?