שופטי בג"ץ נגד הפרקליטות: "פינטו החזיק אתכם בגרון?"

במהלך דיון בעתירה נגד הסדר הטיעון שחתמה המדינה עם הרב יאשיהו פינטו, תקפו שופטי העליון את התנהלות הפרקליטות בתיק. "הלכו להסדר שאינו בדרך הטבע ולא השתמשו במנועים שברשותם", טענו השופטים והביעו דאגה מ"השלכות על עסקאות עתידיות והמסר שההסדר שולח לעבריינים אחרים"

ארביב, ארכיון (יוסי זליגר, פלאש 90)

בג"ץ דן הבוקר (שני) בעתירה של התנועה לאיכות השלטון בדרישה לבטל את הסדר הטיעון שנחתם עם הרב יאשיהו פינטו. במהלך הדיון מתחה השופטת מרים נאור ביקורת חריפה על התנהלות הפרקליטות בתיק ושאלה: "פינטו החזיק אתכם בגרון? איך נותנים לעבריין לקבוע מתי ייחקר עד?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קיבלתם את התכתיב של הרב פינטו", המשיכה שופטת לתקוף את הפרקליטות. "אני שואלת את עצמי מהן ההשלכות על עסקאות עתידיות, מה המסר שהדבר שולח לעבריינים אחרים".

גם השופט אורי שוהם הוסיף לביקורת ואמר כי "הפרקליטות לא השתמשה במנועים שיש ברשותם, הלכו להסדר שאינו בדרך הטבע". בתגובה לדברי הביקורת ענתה נציגת הפרקליטות בדיון: "עשינו את ההסדר וחשבנו שהוא עמיד, זה היה החילוץ באותה נקודת זמן".

פרקליטו של הרב פינטו עו"ד איל רוזובסקי אמר כי "חשוב לרב שההסדר יכובד, הזמן לא קריטי".

ניצב בדימוס מנסה ארביב (יוסי זליגר, פלאש 90)

בתום הדיון הוחלט כי בהסכמת הרב פינטו והמדינה יידחה מועד הדיון בתשובה לכתב האישום נגד הרב, שהיה אמור להיערך בעוד יומיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הרב פינטו יוכל להשיב לעתירה נגד ההסדר תוך ארבעה ימים, המדינה תשלים את תגובתה לעתירה תוך שבוע ותנ"צ אפרים ברכה ישלים את טענותיו תוך ארבעה ימים.

לאחר קבלת התצהירים והתשובות של כל הצדדים, ייערך דיון נוסף בבג"ץ ולאחריו ייקבע מועד חדש לתשובתו של הרב פינטו לכתב האישום נגדו.

הסדר הטיעון: הודאה בקבלת שוחד ושנת מאסר

בחודש שעבר חתמה הפרקליטות על הסכם עד מדינה עם הרב פינטו, שבמסגרתו הוא הודה בשוחד שקיבל מקצין המשטרה תת-ניצב אפרים ברכה. במסגרת הסדר הטיעון, הפרקליטות הודיע כי תדרוש להטיל על הרב עונש של שנת מאסר בפועל. הרב פינטו ועורכי דינו אף העבירו בעבר חומרים מפלילים שמוכיחים לכאורה כי סיפק טובות הנאה לקצין המשטרה הבכיר.

בעקבות ההסדר שנחתם, התאפשרה חקירתו של ניצב בדימוס מנשה ארביב, מפקד יחידת להב 433, החשוד בקבלת טובות הנאה והדלפת מידע רגיש לרב פינטו על החקירות המתנהלות נגדו.

גורמים במח"ש ובפרקליטות טענו, אחרי חתימת הסדר הטיעון עם פינטו, כי התגבש בסיס מוצק לחלק מהחשדות נגד ארביב בעניין טובות ההנאה שקיבל לכאורה. ארביב מכחיש את הדברים - גם לאחר שעומת עם מקורביו של הרב במהלך חקירתו.

האם הרב פינטו יוכרז כעבריין נמלט?

בפרקליטות ביקשו לאחרונה הסברים מעורכי דינו של הרב פינטו על פעולות שהתפרשו בעיני הפרקליטות כהפרת הסדר הטיעון, ובראשם הריאיון שהעניקה הרבנית פינטו לכתבנו עפר חדד. בפרקליטות נערכים לאפשרות שפינטו לא יתייצב בסוף החודש להקראת כתב האישום נגדו, ובמקרה זה תישקל האפשרות להכריז עליו כעבריין נמלט.

הרבנית פינטו (חדשות 2)

בשבוע שעבר הודיעו עורכי הדין של הרב כי הם מתפטרים מתפקידם וזאת בעקבות הריאיון שהעניקה הרבנית פינטו. במהלך הריאיון טענה פינטו כי בניגוד לכתב האישום במתן שוחד בו הודה בעלה, מתן הכספים על ידה שתועד במצלמות הנסתרות של משטרת ישראל לא היה מתן שוחד אלא סיוע כספי ללא תמורה לתנ"צ ברכה. עוד הוסיפה הרבנית כי הסיבה העיקרית בעקבותיה החליט הרב לחתום על הסדר טיעון הייתה הכוונה לחלץ את רעייתו מחקירה וכתב אישום בפרשה.