נתניהו מציע: מעצר מסתננים - בין 6-9 חודשים

לאחר שבג"ץ ביטל את "חוק המסתננים", הנחה נתניהו לחוקק חוק חדש שלפיו זמן המעצר יתקצר משנה לחצי שנה עד תשעה חודשים. בדיון התעורר ויכוח בין שר הפנים לבין שרת המשפטים, שאמרה: "אין מקום להחלשת בית המשפט"

מתקן חולות בדרום (חדשות 2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה היום (שלישי) לחוקק חוק חדש שיאפשר מעצר מסתננים לתקופה שבין חצי שנה לתשעה חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר נתניהו בתם דיון על חוק המסתננים ופסיקת בג"ץ. היועץ המשפטי יהודה וינשטיין, שגרס תחילה שאין צורך כלל במעצר מנהלי התרצה ואמר שהוא מוכן למעצר קצר יותר במקום תקופת זמן של שנה שפסל בג"ץ.

שרת המשפטים ציפי לבני תמכה גם היא בהצעה, בעוד ששר הפנים גדעון סער תמך בתקופה ארוכה יותר של תשעה חודשים. בנוסף, הנחה נתניהו להמשיך ולהפעיל את מתקן הכליאה "חולות" בדרום, אך להכניס בו שיפורים ברוח פסיקת בג"ץ, על פי הצעות שהציג סער.

בדיון התפתח ויכוח בין סער, שתומך בהגבלת סמכותו של בג"ץ בעניין זה אך מדגיש כי אינו תוקף את בית המשפט, לבין לבני שהביעה חשש מניצול הנושא למתקפה על שלטון החוק. בין השניים התפתחו חילופי דברים, כאשר סער המליץ לאמץ את עמדת המיעוט בפסיקה. סער אמר ששלושה שופטים תמכו בעמדת הממשלה: ״שלושה היו איתנו״, אמר והציע להסתמך על עמדתם. לבני אמרה שיש לפעול על פי פסיקת הרוב.

לחוקק חוק חדש. נתניהו (רויטרס)

"המדיניות נקבעת על ידי הממשלה ולא על פי שופט כזה או אחר", המשיך סער, "הדיון הוא לא משפטי אלא עקרוני - איך ניתן לצמצמם את כניסת המסתננים כדי למנוע קהילת מיעוט חדשה בישראל. פוגלמן ונאור לא קובעים את החוקים, בשביל זה יש כנסת״.

בהמשך הדיון, הדגישה לבני שאין זה עיתוי מתאים לדון בהגבלת סמכות בג"ץ: "במקום שבו מרימים שלטים המשווים בין בג"ץ לדאע"ש אין מקום להחלשת בית המשפט".

בדיון סוכם לא לדון בפסיקת ההתגברות, כלומר בעניין העקרוני המאפשר לממשלה לקבוע מתי צורך מסוים כמו בעיית המסתננים גובר על חוק יסוד חופש האדם וחירותו. הנושא ידון בקרוב בדיון על הצעות חוק פרטיות שמאתגרות את הממשלה סביב נושא זה.