לאחר מות האם: מאבק בין האב החורג לביולוגי

ביהמ"ש לענייני משפחה בת"א קבע כי נערה בת 17, שהתייתמה מאמה לפני כ-5 שנים, תישאר תחת המשמורת של אביה החורג, על אף דרישתו של אביה הביולוגי שתעבור לחיות בביתו. השופטת קבעה: "יש לעשות הכל כדי שהנערה תרגיש שהינה חלק משתי המשפחות"

הנערה תישאר בבית האב החורג. אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב הכריע היום (ראשון) במאבק בין שני אבות, אחד חורג והשני ביולוגי, בנוגע למשמורת המשותפת על בתם בת ה-17.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרשה החלה לפני כחמש שנים, עם מות אמה של הנערה, שהייתה אז בת 12. באותם ימים דרש אביה הביולוגי, שבינתיים נישא והקים משפחה חדשה, משמורת מלאה על בתו.

האב טען בבית המשפט כי הוא ההורה הביולוגי של הנערה, וזכותו החוקית לקבל את המשמורת עליה עם פטירתה של אמה הביולוגית. האב הוסיף כי זכותו קודמת לזו של האב החורג, למרות שהאחרון גידל את הילדה בשנים האחרונות.

מנגד, האב החורג לא ויתר, ונלחם על זכותו לגדל את הנערה. לדבריו, הוא זה שגידל אותה בפועל מאז שהייתה בת 4, בהיותו נשוי לאמה ומאחר ולזוג נולדו שתי בנות נוספות - אחיותיה למחצה של הבת.

בפני בית המשפט טען האב החורג כי טובתה של הנערה בהשארת המצב כפי שהיה ערב פטירת האם, שכן מרכז חייה הוא יחד עם אחיותיה עמן גדלה בשנים אלה, וכי עקירתה ממשפחתה תמוטט אותה נפשית.

שופטת בית המשפט לענייני משפחה, אסתר ז'יטניצקי רקובר, נימקה בפסק הדין כי אין להעביר את הנערה ממשפחתה וקבעה כי המשמורת הקבועה והמלאה תישאר בידי האב החורג, על אף טענותיו של אביה הביולוגי.

"על הנערה לזכור ששני האבות נלחמו שתגדל בביתם ושניהם רצו בטובתה", כתבה השופטת בפסק הדין. "אמנם קבעתי שהמשמורת הקבועה תהא בידי אביה החורג, אך יש לעשות הכל כדי שהנערה תרגיש שהינה חלק משתי המשפחות".