מרד בפרקליטות בעקבות עסקת הטיעון: "יש ראיות חותכות נגד הרב פינטו"

פרסום ראשון: עו"ד אלי שוורץ, נציג פרקליטות מחוז תל אביב בתיק נגד פינטו, סירב לחתום על כתב האישום המרוכך שהוגש ועל הסדר הטיעון, בטענה כי בתיק קיימות "ראיות חותכות וחד משמעיות לעבירות חמורות". במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עם הרב, אישר היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום מרוכך נגדו

הרב פינטו. ארכיון (AP)

פרסום ראשון: עורך הדין אלי שוורץ, פרקליט בכיר בפרקליטות מחוז תל אביב, סירב באופן חריג לחתום על כתב האישום המתוקן נגד הרב יאשיהו פינטו ועל הסדר הטיעון שנקבע עמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקומו של שוורץ, התובע שליווה את תיק פינטו מראשיתו, חתמה על שני המסמכים עו"ד נווה שילר, שהייתה עד לאחרונה ממלאת מקום פרקליט מחוז תל אביב. בדיונים פנימיים בפרקליטות, התנגד שוורץ (שהיה התובע במשפטו של שר האוצר לשעבר הירשזון) לחתימת הסדר הטיעון בטענה כי בתיק החקירה נגד פינטו יש ראיות חד משמעיות לעבירות חמורות של ניסיון לשחד קצין משטרה בכיר. משדעתו לא נתקבלה, החליט שוורץ שלא לחתום על כתב האישום המתוקן ועל הסדר הטיעון.

תנ"צ ברכה. ארכיון (חדשות 2)

בעקבות ההסדר שחתם הרב עם הפרקליטות, החליט היום (רביעי) היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להגיש כתב אישום נגד הרב בעבירות של מתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה בסכום של כ-400 אלף שקלים, הצעת שוחד ושיבוש הליכי משפט.

לפי כתב האישום, תנ"צ ברכה נהג להשתתף באירועים של הרב ובעקבות כך הקשרים ביניהם התהדקו. בין היתר, נוצר קשר בין אשת הרב לתנ"צ ברכה, על רקע חקירות פליליות בהן היה מעורב פינטו כמתלונן בארה"ב, שבעקבותיהן נפתחה לבסוף חקירה גם בארץ.

הרב הכניס למשוואה את ניצב ארביב

בחודש מאי האחרון, עם הבשלת כתב האישום בעניינו של תת-ניצב ברכה, הכניס הרב למשוואה גם את ניצב ארביב. הרב ואנשיו הציעו לפרקליטות מידע על מי שהיה מפקד יחידת להב 433 בתמורה למחיקת הסעיפים בעניינו של פינטו. אז טענו עורכי דינו של ארביב, כי הקבלות והממצאים שהוצגו לכאורה על ידי פרקליטיו של פינטו הינם "שקריים".

מנשה ארביב. ארכיון (יוסי זליגר, פלאש 90)

בחקירת המשטרה שעבר לפני מספר חודשים התמודד הרב פינטו עם הטענות והממצאים הנגדיים שהציגו עורכי דינו של ארביב. כבר אז סוכם כי היה והמידע שיספק פינטו יימצא מהימן, יאושר המתווה שגובש עם עורכי דינו, לפיו ירצה עונש של שנת מאסר אחת ויהפוך לעד מדינה בעניינו של מנשה ארביב.

היום חתמה הפרקליטות עם הרב יאשיהו פינטו הסדר טיעון בו נקבע כי הרב יודה ויורשע בכל עובדות כתב האישום שיוגש היום. בנוסף, הרב פינטו התחייב בהסכם לשתף פעולה בכל הנוגע לחקירת ניצב מנשה ארביב והסכים כי מח"ש והפרקליטות יעשו כל שימוש שימצאו לנכון בחומרי החקירה שהעביר הרב למחלקה לחקירות שוטרים.