פרקליט המדינה שי ניצן: "השופט ייחקר ללא משוא פנים"

בריאיון בלעדי לחדשות 2 הביע פרקליט המדינה את עמדותיו באשר לסוגיות השונות המעסיקות בשבועות האחרונים את מערכת המשפט בישראל - ובראשם החשדות נגד נשיא ביהמ"ש המחוזי, השופט יצחק כהן. "זו תקופה לא פשוטה", אמר, "פוליטיקאים, אנשי משטרה ושופטים נתונים בחקירה. אך זו הוכחה שמדינת ישראל פועלת באופן שוויוני"

פרקליט המדינה שי ניצן מתייחס לפרשיות המשטרה השונות, כמו גם לחשדות הכבדים נגד נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופט יצחק כהן: "החשדות נגד השופט ייחקרו ללא משוא פנים", הבטיח ניצן בריאיון בלעדי לחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו תקופה לא פשוטה למערכת המשפט", אמר ניצן בטרם עלה לשאת דברים בפתיחת כינוס לשכת עורכי הדין במחוז חיפה. "פוליטיקאים, אנשי משטרה ושופטים נתונים בחקירה. אך זו הוכחה שמדינת ישראל פועלת באופן שוויוני. כל חקירה תמוצה עד תום. נמלא תפקידנו ללא חת".

בשבוע שעבר דיווחנו לראשונה כי המשטרה בודקת מידע לפיו שופטים מבית המשפט שבו כיהן השופט יצחק כהן כנשיא, ידעו על הטענות של הפרקליטה העומדת במרכז חקירת המשטרה, לפיהן היא הוטרדה בלשכתו.

השופט כהן, ארכיון (אתר הנהלת בתי המשפט)

על פי המידע שנבדק, אותה פרקליטה דיווחה בזמן אמת לפרקליטת מחוז הצפון, עו"ד מירית שטרן, וכשסיפרה לה את סיפור המעשה - היא אמרה לה לכאורה, בזמן אמת, שעדכנה את סגן נשיא בית המשפט על מה שאירע לה בלשכת השופט כהן.

עוד קודם לכן קיבל היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, את המלצת ראש אגף החקירות במשטרה, ראש יחידת להב 433 ופרקליט המדינה והורה על פתיחה בחקירה פלילית נגד השופט יצחק כהן, החשוד שביצע הטרדות מיניות שביצע בשלוש עד חמש נשים, בהן גם פרקליטות בכירות.

"אנשים צריכים לדעת שיש מחיר לגזענות"

ניצן התייחס גם לסוגיית הגזענות ששברה שיאים בשבועות האחרונים, בעיקר בעקבות מבצע "צוק איתן". "אנחנו פועלים בפרקליטות נגד האמירות הקשות, המסיתות והגזעניות", הבטיח פרקליט המדינה. "אנשים צריכים לדעת שיש מחיר לגזענות. הרשתות החברתיות מלאו התבטאויות כאלו ואנחנו נחושים להילחם בתופעה. יש עוד עשרות חקירות שנפתחו וגם המשטרה משקיעה בכך מאמץ רב. לא ייתכן שתופעות מכוערות כאלו תתקיימנה. הפתרון הוא בחינוך אך מערכת המשפט חייבת לפעול בנחישות".

באשר למבצע "צוק איתן", הבהיר ניצן כי הוא לווה בייעוץ משפטי צמוד. "מעורבות משפטנים בקבלת החלטות צבאיות איננה מגרעת, אלא יתרון", הוא טען. "על המלחמה להתנהל על פי כללי המשפט הבינלאומי. הייעוץ המשפטי שניתן בזמן אמת מהווה חומת מגן לדרג המדיני והצבאי. באחרונה התבשרנו שהפרקליטות הצבאית תפתח בחקירה. הפרקליטות תבחן כל התנהלות באופן הראוי והאחראי. יש לחקור כל חשד כזה עד תום, ובאם אדם יסבור שיש לשקול החלטה על סגירת חקירת הפרקליטות הצבאית, הוא יוכל לעתור נגדה".

יו"ר לשכת עורכי הדין בחיפה נגד שרת המשפטים

"הצפון והדרום - רק כדי לגור". עו"ד חכם (אלון שני)
בהמשך הכינוס המשפטי, הגיב יושב ראש לשכת עורכי הדין במחוז חיפה, עו"ד יוסי חכם, ליוזמת רפורמת לשכת עורכי הדין של שרת המשפטים לבני ואמר: "השרה הכניסה לתזכיר החוק את ביטול מחוזות לשכת עורכי הדין, והצפון והדרום יהיה רק מקום לגור בו".

"לדעת השרה, מספיק שיהיו רק בעלי תפקידים במרכז", המשיך עו"ד חכם לבקר את לבני. "כדי לסתום את הפה של הפריפריה, היא הציעה שלכל מחוז תיוותר הזכות לשלוח נציג. רק מדינת תל אביב תיוצג כך. אני לא יודע מה עדיף, שר משפטים שלא עושה כלום, או שר משפטים שנוקט צעדים כאלו".

"נעשה את הכל כדי להפסיק את הזליגה רק לכיוון המרכז", הבטיח יושב ראש לשכת עורכי הדין במחוז חיפה. "אנחנו רגילים לכך שההחלטות נעשות לא בשקיפות, אבל לא ניתן לזה יד".