אישום נגד פינטו: מתנה, כספים והצעה לשוחד במלון

במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עם הרב יאשיהו פינטו אישר החליט היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום מרוכך נגד הרב. לפי האישום, הציע הרב לתנ"צ ברכה מתנה וכספים בתמורה למידע מתוך חקירות שהתנהלו נגדו . קצין המשטרה סרב, נפתחה חקירה והיום הפך הרב לעד מדינה

הרב פינטו. ארכיון (יוסי זליגר, פלאש 90)

אחרי הסדר עד המדינה מגיע כתב האישום. בעקבות ההסדר שחתם הרב יאשיהו פינטו עם הפרקליטות, החליט היום (רביעי) היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להגיש כתב אישום נגד הרב בעבירות של מתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה בסכום של כ-400 אלף שקלים, הצעת שוחד ושיבוש מהלכי משפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי כתב האישום, תנ"צ ברכה נהג להשתתף באירועים של הרב והקשרים בינהם התהדקו. בין היתר נוצר קשר בין אשת הרב לתנ"צ ברכה, על רקע חקירות פליליות בהן היה מעורב פינטו כמתלונן בארה"ב, שבעקבותיהן נפתחה לבסוף חקירה גם בארץ.

באותה עת התנהלה נגד בני הזוג פינטו, חקירה נוספת בישראל שעסקה בחשדות להעברת כספים מתוך עמותת "חזון ישעיה" לחשבונותיהם הפרטיים. הרב ורעייתו חששו כי יזומנו לחקירה באזהרה במסגרת פרשת העמותה, ובזמן שתנ"צ ברכה היה בחופשה החליט, לפי כתב האישום, הרב פינטו לפנות אליו ולהעביר לו שי אישי למשפחתו בתמורה למידע.

בכתב האישום נטען כי הרב הגיע לביתו של ברכה ורצה להעניק לו תפילין שלו. ברכה, שהבין שמדובר בשוחד, התעקש לשלם בעבור המתנה והעביר כסף לעוזרו של פינטו. אז החליט הרב לעלות מדרגה ולהעביר לראש יאח"ה לשעבר כסף.

תנ"צ ברכה. ארכיון (חדשות 2)

הוא הגיע לסוויטה בהילטון בתל אביב שם פגש את קצין המשטרה והחל לתשאל אותו לגבי חקירת "חזון ישעיה". לפי כתב האישום, תנ"צ ברכה לא שיתף אותו במידע וכשהרב הבין שהוא דוחה את הצעתו ופועל בהתאם לחובותיו כקצין משטרה - החליט להעלות את הסכום והציע לו מתנה על סך 200,000 דולר. בתמורה ביקש שימסור מידע וישפיע על חקירת הפרשה בעניינו.

תנ"צ ברכה סרב שוב. הרב ביקש בכל זאת לתת לו את הכסף וגם הוסיף ש"הוא אוהב אותו" - אך קצין המשטרה עמד בסרובו. הרב התעקש ואמר שיעביר את הסכום לאשתו של ברכה. כשחזר מהחופשה דיווח תת ניצב ברכה למפקדו על טובת ההנאה וראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה החליט לפתוח בחקירה.

ברכה קיבל הנחיות במסגרת החקירה ונפגש שוב עם הרב פינטו בסוויטה בהילטון. לפי כתב האישום, בשיחה בינהם, בעקבות ההצעה הקודמת להעביר לקצין המשטרה 200 אלף דולר, ניסה שוב הרב לקבל מידע חסוי מחקירת "חזון ישעיה" וגם ניסה לברר האם יוגש נגדו כתב אישום בפרשה. תנ"צ ברכה המשיך לסרב.

המעטפה במלון

הרב אמר לקצין המשטרה בשיחה כי הוא ואשתו רוצים להיפגש עם רעייתו של ברכה - בלי קשר אליו. בסוף הפגישה לחש הרב באוזנו של תת-הניצב את הסכום: "200 אלף שקלים". ואכן, מסופר באישום, כי בספטמבר 2012 הגיעה רעייתו של הרב למלון הילטון ופגשה שם את אשתו של ברכה.

בסיום השיחה אמרה רעייתו של הרב לאשתו של תנ"צ ברכה כי היא רוצה לתת לה משהו, לקחה מעטפה עם 100,000 פרנק שוויצרי במזומן, ששווים כ 422,500 שקלים ומסרה לאשתו של תנ"צ ברכה. היא הוסיפה גם שהרב פינטו אמר לה שלאחר חג סוכות הוא רוצה להעניק לתנ"צ ברכה סכום כסף נוסף.

הזוג נסע לחו"ל וקצין המשטרה המשיך לסרב להעביר להם מידע. כששבו לארץ, לאחר חג הסוכות, חיכתה להם הזמנה לחקירה נוספת ביחידה הארצית לחקירות הונאה.

מנשה ארביב. ארכיון (יוסי זליגר, פלאש 90)

הרב הכניס למשוואה את ניצב ארביב

בחודש מאי האחרון, עם הבשלת כתב האישום בעניינו של תת-ניצב ברכה, הכניס הרב למשוואה גם את ניצב ארביב. הרב ואנשיו הציעו לפרקליטות מידע על מי שהיה מפקד יחידת להב 433 בתמורה למחיקת הסעיפים בעניינו של פינטו. אז טענו עורכי דינו של ארביב, כי הקבלות והממצאים שהוצגו לכאורה על ידי פרקליטיו של פינטו הינם "שקריים".

בחקירת המשטרה שעבר לפני מספר חודשים התמודד הרב פינטו עם הטענות והממצאים הנגדיים שהציגו עורכי דינו של ארביב. כבר אז סוכם כי היה והמידע שיספק פינטו יימצא מהימן, יאושר המתווה שגובש עם עורכי דינו, לפיו ירצה עונש של שנת מאסר אחת ויהפוך לעד מדינה בעניינו של מנשה ארביב.

היום חתמה הפרקליטות עם הרב יאשיהו פינטו הסדר טיעון בו נקבע כי הרב יודה ויורשע בכל עובדות כתב האישום שיוגש היום. בנוסף, הרב פינטו התחייב בהסכם לשתף פעולה בכל הנוגע לחקירת ניצב מנשה ארביב והסכים כי מח"ש והפרקליטות יעשו כל שימוש שימצאו לנכון בחומרי החקירה שהעביר הרב למחלקה לחקירות שוטרים.