ארביב על הסדר עד המדינה: "הרב חשוד בפשעים, הוא בדה מעשייה"

ראש להב 433 לשעבר ניצב מנשה ארביב התייחס להחלטת הפרקליטות לחתום הסכם עד מדינה עם הרב יאשיהו פינטו שתאפשר שימוש בחומרים שהעביר בעניינו. "הרב הבין כי טבעת שלטון החוק מתהדקת סביב צווארו, ולכן בדה עלילת כזב", טענו עורכי דינו של ארביב

מנשה ארביב. ארכיון (פלאש 90)

אחרי שהרב יאשיהו פינטו חתם על הסדר עד מדינה עם הפרקליטות שיאפשר שימוש בחומרים שבידיו, אומר ניצב מנשה ארביב כי מדובר בבדייה. "הרב הבין כי טבעת שלטון החוק מתהדקת סביב צווארו, ולכן בדה מעשייה, עלילת כזב, במטרה לנסות ולהציל את ראשו מאימת עונש המאסר הארוך שצפוי לו"‎‎, אמרו פרקליטיו של ראש להב 433 לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עורכי הדין, גדעון פישר ויהושע רזניק, ביקשו להזכיר כי העבירות המיוחסות לרב במסגרת ההסדר הן חמורות. "אם ייחתם הסדר טיעון עם הרב פינטו, יש לזכור כי מדובר בחשוד בפשעים חמורים", אמרו.

בתנועת אומ"ץ פנו ליועץ המשפטי לממשלה והביעו אף הם התנגדות להסדר שנחתם עם הרב. "עבירותיו של הרב מחווירות לעומת העבירות שבוצעו חלק מנאשמי הולילנד שנידונו לתקופות מאסר משמעותיות", שבו ואמרו באומ"ץ. "קיים חשש סביר שאם ייחתם הסכם הטיעון, ינסו פרקליטיהם של נאשמי הולילנד לטעון כי נפסקו עונשים כבדים לשווא, נוכח העובדה שמדיניות הפרקליטות היא לאשר עונשים קלים למקבלי שוחד".‎

הרב פינטו. ארכיון (פלאש 90)

לאחר בדיקת פוליגרף ועדות שמסר נגד ניצב ארביב במשטרה, הגיע הבוקר הרב פינטו הגיע להסדר עם הפרקליטות במסגרתו יהפוך לעד מדינה. לפי ההסכם, הרב יימסור את עדותו בפני בית המשפט ויודה שניסה לשחד את ראש יאח"ה לשעבר תנ"צ אפרים ברכה, וכן בניסיון לשבש מהלכי חקירה ומשפט.

הפרקליטות צפויה לבקש בתמורה עונש מופחת של כשנת מאסר אחת בלבד על ניסיון לשחד שוטר. משמעות החתימה היא כי עכשיו יכולה הפרקליטות לעשות שימוש בחומרים שהעביר פינטו בעניינו של מפקד יחידת להב 433 לשעבר, ניצב ארביב.

בעקבות ההתפתחות, ניצב ארביב צפוי להיחקר באזהרה כבר בימים הקרובים. ההסדר הטיעון כפוף לאישורו של בית המשפט.

"מידע על ארביב בתמורה למחיקת סעיפים נגד פינטו"

בחודש מאי האחרון, עם הבשלת כתב האישום בעניינו של תת-ניצב ברכה, הכניס הרב למשוואה גם את ניצב ארביב. הרב ואנשיו הציעו לפרקליטות מידע על מי שהיה מפקד יחידת להב 433 בתמורה למחיקת הסעיפים בעניינו של פינטו. אז טענו עורכי דינו של ארביב, כי הקבלות והממצאים שהוצגו לכאורה על ידי פרקליטיו של פינטו הינם "שקריים".

בחקירת המשטרה שעבר לפני מספר חודשים התמודד הרב פינטו עם הטענות והממצאים הנגדיים שהציגו עורכי דינו של ארביב. כבר אז סוכם כי היה והמידע שיספק פינטו יימצא מהימן, יאושר המתווה שגובש עם עורכי דינו, לפיו ירצה עונש של שנת מאסר אחת ויהפוך לעד מדינה בעניינו של מנשה ארביב.

עורכי דינו של פינטו ניסו להימנע מעונש מאסר, אולם מהמתווה הסופי עולה כי הסכימו, בסופו של דבר, לעונש של מאסר בפועל שתדרוש הפרקליטות - מה שמלמד ככל הנראה על חוזקן של הראיות נגד פינטו בפרשת ניסיון השוחד לתת-ניצב ברכה.

אפרים ברכה. ארכיון (חדשות 2)

במסגרת הפרשה, אשתו של פינטו תועדה על ידי המשטרה כשהיא מנסה להעביר 100 אלף פרנקים שוויצריים לרעייתו של תת-ניצב ברכה. לטענת הפרקליטות והמשטרה, הכסף יועד לשמש תשלום עבור מידע מתוך החקירה שהתנהלה בעניין בני הזוג, בנושא חשדות להעברת כספים מתוך עמותת "חזון ישעיה" לחשבונותיהם הפרטיים של בני הזוג פינטו.

אלא שהרב טען כי לא היה מדובר בניסיון שוחד ומשגרסתו לא התקבלה - פתח במלחמת חורמה על צמרת המשטרה ועל האנשים שהיו מקורביו ומאמיניו, ובראשם כמובן ניצב מנשה ארביב. פינטו ומקורביו הציגו, בין היתר, קבלות המעידות לכאורה על טובות הנאה שקיבל ארביב במהלך שהותו בניו יורק כנספח המשטרתי.

בשנה האחרונה ספגה חצר הרב מפלה בעקבות התרחקותם של אנשי עסקים רבים ובכירים בצמרת מערכת הביטחון, שהיו מבאי ביתו וחסידיו של הרב בשנים האחרונות. כניסתו לכלא, אם וכאשר תושלם העסקה עם הפרקליטות והמשטרה, עשויה להוות מכה אנושה לחצר שביססה את מעמדה לאורך השנים, בין היתר הודות להתחככותה עם צמרת ההון והשלטון בישראל ובארצות הברית.

פרשת הרב והניצב:

הרב פינטו לחסידיו: "עשו לנו את כל הרע שבעולם"

יאשיהו פינטו חזר לארץ וייחקר בפרשת הרב והניצב 

הרב פינטו יעיד נגד ניצב ארביב וירצה שנת מאסר בפועל

"נגזר עלי לכפר על חטאי הדור"

הרב פינטו: "ניצב ארביב בגד בי" 

המדריך המלא לפרשת הרב והניצב