בית המשפט קבע: רוצחת בנותיה שפויה

כמעט ארבע שנים אחרי שחנקה למוות את שתי בנותיה הקטנות, בית המשפט המחוזי בלוד דחה את טענת פרקליטיה של מיכל אלוני לאי שפיות וקבע כי הייתה אחראית למעשיה. "מדובר במעשי רצח אכזריים שבוצעו בבנות הקטנות, חרף התנגדותן ובכיין", כתבה השופטת. בעוד שבועיים ייגזר דינה סופית

בית המשפט המחוזי בלוד דחה היום (רביעי) את טענת פרקליטיה של מיכל אלוני - האם שהורשעה ברצח בכוונה תחילה של שתי בנותיה הקטנות - וקבע כי הייתה שפויה בעת ביצוע המעשים. בעקבות הקביעה צפוי להיגזר על אלוני עונש של שני מאסרי עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"לא עלה בידי ההגנה להוכיח כי היא סבלה מהפרעה נפשית חמורה", קבעה היום השופטת רות לורך. "גם אם יונח כי סבלה מבעיות נפשיות, אין בכך די כדי לקבוע את אי שפיותה לצורך הסעיף בחוק". עם זאת, נקבע כי בעוד כשבועיים ייערך דיון נוסף ובו יושלמו הטיעונים לעונש - ורק אחריו ייגזר דינה סופית.

"מדובר במעשי רצח אכזריים שבוצעו בבנות הקטנות של הנאשמת, חרף התנגדותן ובכיין", הוסיפה השופטת. "הרצח של רוני ז"ל נעשה לעיני נטלי ז"ל, כשהאחרונה נפחה את נשמתה לאחר שהטילה את מימיה במיטה. מדובר באכזריות שאינה מצדיקה הפעלת שיקול דעתו של בית המשפט ומתן 'סעד מן הצדק' לנאשמת".

"אנחנו מאוכזבים מההחלטה", אמרה היום פרקליטתה של אלוני, עורכת דין אורית חיון מהסנגוריה הציבורית. "היא סבלה שנים ממחלות נפש מוכחות והיא סובלת מהפרעת אישיות חמורה שבהחלט מצדיקה הקלה בעונש". חיון טענה כי בית המשפט ביצע "עבודה רשלנית" ולא עיין במסמכים הרפואיים של אלוני שיצאו לאורך השנים. "התיק הזה לא יוכרע בבית המשפט הזה ולא נאמרה המילה האחרונה", אמרה.

מנגד, אבי הבנות בירך על החלטת בית המשפט. "אנחנו שבעי רצון שלא התקבלה גרסת האם", אמרה עו"ד רותי אלדר, המייצגת את האב במסגרת תכנית הסיוע המשפטי של משרד המשפטים. "האב העדיף להישאר בביתו עם הכאב ולהסתגר. השאלה כאן אינה קיום מחלת נפש אלא האופן המודע והמכוון שבו הפסיקה ליטול כדורים ולקבל טיפול על מנת לנקום בבעלה. היא עשתה את המעשה במחשבה ובכוונה תחילה".

"ביקשתי שייקח אותי השטן"

באוקטובר 2010 חנקה אלוני למוות, ללא סיבה נראית לעין, את שתי בנותיה הקטנות - נטלי בת ה-4 ורוני בת ה-6 בבית סבתן ברעננה. מכתב האישום המזעזע עולה כי תחילה חנקה אלוני את בתה רוני באמצעות גרב. את המעשה היא ביצעה לעיניה של בתה השנייה, נטלי, ששכבה על המיטה הסמוכה ובכתה. מיד לאחר מכן ניגשה אלוני אל נטלי וחנקה גם אותה למוות.

עמוס אלוני, בעלה של הנאשמת, הבהיר כי עליה לשלם את המחיר על מעשיה הקשים. "העובדה שהרימה אלי טלפון, באותו יום ב-13:10 בצהריים ואמרה לי 'חנקתי את שתי הבנות' לא יוצאת לי מהראש", אמר האב. "איך אפשר להפחית מעונש אחרי משפט כזה? זו שואה פרטית שלי, וכל המדינה תדע מזה כדי שהיא לא תצא מזה בזול".

ביוני 2012 מסרה מיכל אלוני לראשונה את גרסתה בפני בית המשפט. לטענתה היא סבלה במשך השנים מ"קור, בדידות ובעיות נפשיות". בעדותה סיפרה אלוני על בוקר הרצח. "קמתי בבוקר והרגשתי מאוד לא טוב. אני לא מאחלת לאף אחד להיות במצב הזה. ביקשתי שייקח אותי השטן ולא את הבנות שלי, היו לי קולות וצפצופים באזניים. לפני זה ניסיתי למות, רציתי להתנער ממנו אבל לא הצלחתי והוא הכריח אותי לעשות את זה".

בהמשך עדותה מיררה אלוני בבכי: "זה הסיוט הכי מטורף שלי. שאני אעשה מעשה מטורף שכזה? אמרתי די!, אל תגרמו לי להגיד את הדבר הזה". השופטת התעקשה ושאלה: "מה עשית?". "הייתי צריכה לבוא ולחנוק את שתיהן", ענתה אלוני. "ראיתי שנטלי ורוני לא זזות. הרגשתי באמוק. שכבתי על הרצפה תשושה פיזית ונפשית".