העליון קבע: אולמרט לא ייכלא עד לדיון בערעורו

ראש הממשלה לשעבר ביקש מבית המשפט העליון לדחות את מועד כניסתו לכלא עד לתום הערעור במשפט הולילנד, ובית המשפט אישר את הבקשה. ההחלטה תחול גם על המורשעים הנוספים בפרשה, שלא יחלו בריצוי עונשם בטרם שמיעת ערעורם

אולמרט בבית המשפט, בשבוע שעבר (גיל יוחנן)

הכלא יחכה - מאסרו של אולמרט נדחה: בית המשפט העליון הורה היום (שני) על עיכוב ביצוע עונש המאסר של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושל המורשעים הנוספים במשפט הולילנד. אולמרט ויתר המורשעים לא ייכנסו לכלא בטרם הדיון בערעורם, ולמעשה ירצו את עונשם רק אם ערעורם יידחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שופט בית המשפט העליון נעם סולברג הסכים לבקשתו של אולמרט, לאחר הדיון שנערך בנושא בשבוע שעבר. החלטתו של סולברג תהיה תקפה גם לגבי מורשעים נוספים בפרשה, בהם ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, שהיו אמורים להתחיל לרצות את עונש המאסר כבר ב-1 בספטמבר.

"במשפט בלתי שגרתי עסקינן, לא רק מפאת רוב חומרתן של עבירות השוחד והנלווֹת אליהן, ושל השחיתות הבוטה שפגיעתה רעה עד מאד, אלא גם מחמת היקפו הגדול של המשפט ומורכבותו הרבה", נימק סולברג את החלטתו. "עלינו למנוע חשש שמא יסתבר בדיעבד - אחרי פסק הדין בערעורים - כי מי מן המערערים ישב בבית הסוהר לחינם", הוסיף השופט, שציין כי לא נשקפת מסוכנות לציבור מצד המורשעים.

"הדעת אינה נוחה כלל לראות מי שהורשע בדינו, נדון למאסר, והוא מסתובב חופשי ברחובה של עיר. הציבור מצפה כי מי שהואשם, הורשע, ונשלח לרצות את עונשו בבית הסוהר, אכן יימצא לאלתר מאחורי סורג ובריח. ברם, אמון הציבור מותנה גם בהקפדה על זכויותיהם של נאשמים ומורשעים בפלילים. מאסר שמתברר בדיעבד כבלתי-מוצדק פוגע בפרט וגורע מאמון הציבור בשלטון החוק ובמערכת המשפט", ציין השופט סולברג, שקבע עם זאת כי רוב הנאשמים יחלו בתשלום הקנסות הכספיים משום שאותם - בניגוד לימי מאסר - ניתן להשיב גם אם יזוכו הנאשמים.

השופט: "הערעורים אינם ערעורי סרק"

לאחר מכן התייחס השופט לנסיבות הערעורים ולטיעונים שהציגו המורשעים: "הערעורים אינם ערעורי-סרק. גם אם על פני הדברים נראים עיקרי הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי מבוססים, ישנן בפי המערערים כמה טענות - כלליות ופרטניות - הראויות להישמע", טען, והדגיש כדוגמאות בולטות לכך את הבעיות בעדותו של דכנר ואת סוגיית ההבדל בין תרומה לשוחד.

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג מסרו בשם צוות ההגנה של ראש הממשלה לשעבר: "אנחנו שמחים על ההחלטה לעכב את ביצוע העונש. ההחלטה מבטאת את האינטרס הציבורי לפיו הערעור ישמע באופן שיאפשר התערבות בפסק הדין של בית המשפט המחוזי".

עוד טענו הפרקליטות כי "אהוד אולמרט טען לכל אורך הדרך כי לא קיבל שוחד ולא עבר עבירה, ואכן בית המשפט העליון קובע היום כי הערעורים אינם ערעורי סרק. כעת ניתנה לאולמרט הזדמנות אמיתית שטענותיו ייבחנו בערעור על ידי בית המשפט העליון, בהרכב מורחב".

אולמרט, שהורשע בשתי עבירות של קבלת שוחד ונגזרו עליו שש שנות מאסר בפועל, ביקש ביום חמישי האחרון מבית המשפט העליון לדחות את מועד ביצוע העונש עד לדיון בערעורו. צוותו של אולמרט טען כי "לערעור שלנו היו סיכויים טובים להתקבל, גם אם היה מוגש על ידי כל אדם אחר, וזה מצדיק מבחינתנו את עיכוב ביצוע העונש".

יחכה גם הוא לערעור. לופוליאנסקי (עידו ארז, ynet)

הפרקליטות: "קבלת הבקשה תפגע באמון הציבור במערכת החוק"

בסוף החודש שעבר הגיש ראש הממשלה לשעבר ערעור על עונשו בפרשת הולילנד לבית המשפט העליון שעדיין נדון. בנוסף, ערערה הפרקליטות לבית המשפט העליון על עונשם של שניים ממורשעי פרשת הולילנד - אביגדור קלנר והלל צ'רני. ראש הממשלה לשעבר, עליו נגזר גם קנס של מיליון שקלים, היה אמור להתחיל לרצות את עונשו כבר בתחילת חודש ספטמבר, אך בית המשפט עיכב באופן זמני את כניסתו של אולמרט לכלא וכן של המורשעים הנוספים בפרשה - דני דנקנר, אורי לופוליאנסקי, הלל צ'רני, אביגדור קלנר, אלי שמחיוף, אורי שטרית ומאיר רבין.

הפרקליטות הביעה לפני כשבועיים התנגדות לבקשת עיכוב הביצוע, בטענה שאין לכך הצדקה. עוד נכתב בהודעת הפרקליטות כי קבלת הבקשה "תפגע באמון הציבור במערכת החוק". לפני כשלושה שבועות קבע נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס כי "ביצועם של עונשי המאסר בפועל יעוכב, לעת הזו, עד להכרעה בבקשות לעיכוב ביצוע, בעקבות הדיון שצפוי להיערך בחודש ספטמבר הקרוב".

בחודש מאי האחרון גזר השופט דוד רוזן עונשי מאסר על שבעה מתוך תשעת המורשעים בפרשת הולילנד. ראש הממשלה לשעבר אולמרט נשלח לשש שנים בין סורג ובריח, על הלל צ'רני, אחד מיזמי הפרוייקט, נגזרו 3.5 שנות מאסר בפועל. שותפו של צ'רני, אביגדור קלנר נשלח ל-3 שנות מאסר בפועל, על מאיר רבין, עוזרו לשעבר של עד המדינה נגזרו 5 שנות מאסר ואורי שטרית, מהנדס העיר נשלח ל-7 שנות מאסר.

עוד קבע השופט רוזן כי דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון חברת תעשיות המלח לישראל, ירצה עונש של 3.5 שנות מאסר וחבר מועצת העיר ירושלים, אליעזר שמחיוף יישלח ל-3.5 שנות מאסר. ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, חתמה על הסדר טיעון עם הפרקליטות ונשלחה ל-11 חודשי מאסר. לאחר שביקשה זקן להקדים את מועד ריצוי עונשה, התייצבה ב-17 ביולי בכלא נווה תרצה.

בחודש יוני קבע השופט דוד רוזן כי גם אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר, יישלח לכלא וירצה עונש של שש שנות מאסר - זאת למרות מצבו הבריאותי.