ביהמ"ש: "גואל רצון לא הפעיל לחץ מלבד איומים"

השופטת נורית אחיטוב בחרה לפרסם את נימוקי החלטתה בנוגע לגואל רצון יממה אחרי הכרעת הדין, בטקס פרישתה. "כל המתלוננות היו מודעות לחיים שלא תחת צלו", הסבירה את זיכויו מעבירת עבדות. אתמול הוא אמנם זוכה מעבירת העבדות אך הורשע בשורה ארוכה של עבירות מין

בית המשפט המחוזי בתל אביב פרסם הבוקר (שלישי) את הנימוקים להכרעת הדין שניתנה אתמול בו הורשע גואל רצון בשורה של עבירות מין חמורות. בית המשפט הסביר כי לא התקיימו התנאים החוקיים לעבירת העבדות, ולכן הוא זוכה ממנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במישור העובדתי, הנאשם ניצל את המתלוננות כלכלית והפעיל עליהן מערך יעיל של לחצים נפשיים ומניפולציות. עם זאת, כל המתלוננות העבירו את שנות ילדותן בחברה נורמטיבית והיו מודעות לשוני שבין החיים הרגילים לבין החיים לצד הנאשם", הסבירה השופטת נורית אחיטוב את ההחלטה.

לדברי השופטת, שלא למקרים מסוג זה נועדה עבירת ההחזקה בתנאי עבדות. "לא נשללה מהן גישה למידע לפיו, ניתן לנהל חיים תקינים שלא לצד הנאשם. לא הופעל נגדן באופן רציף אמצעי לחץ, מלבד איומים בענישה באמצעים פנטסטיים, או בהעדפת אחרות על פניהן כשותפות מיניות ואימהות לילדיו. לא נעשתה כל פעולה המעמידה בפניהן מחסום שאינו נפשי מלעזוב", הוסיפה השופטת.

"לא שם מחסום שאינו נפשי". רצון בביהמ"ש, (דרור עינב)

עוד נכתב בהחלטת בית המשפט המחוזי כי "לא הופעל כל לחץ מלבד איומים, כל המתלוננות היו מודעות לחיים שלא תחת צילו. אין בידי בית המשפט לומר כי המתלוננות הוחזקו על יד הנאשם. לא התקיים היסוד העובדתי כפי שזה קבוע בחוק - זו לא הייתה כוונת המחוקק בעבירת העבדות. עבירה זו נועדה כדי למגר תופעה אחרת".

פרסום הנימוקים להחלטה יום לאחר מתן הכרעת הדין הוא מהלך נדיר של בית המשפט, שנעשה לעתים רחוקות. הנימוקים פורסמו במסגרת טקס הפרידה של השופטת נורית אחיטוב, שזהו פסק דינה האחרון לפני שתצא לגימלאות.

כתב האישום שהוגש נגד רצון כלל שורה של עבירות מין חמורות ובהן אונס קטינות, מעשים מגונים, עבירות מין במשפחה, בעילה אסורה בהסכמה וקבלת דבר במרמה בנסיבות חמורות. ברוב העבירות האלה הוא הורשע, וכאמור הוא זוכה מעבירת העבדות.

"נשים היו רועדות כששמעו את השם גואל"

במהלך הדיון אתמול המתינה מחוץ לבית המשפט מעיין סמידי, אחת מנשותיו לשעבר של רצון, שמתחה ביקורת חריפה על ההחלטה לזכותו מסעיפי החזקה בתנאי עבדות. "הייתי בעבדות טוטאלית", אמרה בבכי. "בית המשפט קבע שבמדינת ישראל יש זכות ורישיון לגברים לקחת נשים ולהתעלל בהן, הם ייצאו זכאים כי לא עברו את סף ההתעללות הפיזית".

יגאל רצון, בנו של גואל, שהגן עליו לאורך כל שלבי המשפט מאז נעצר אמר על הכרעת הדין כי "יש הקלה מסוימת עכשיו שאני יודע שהוא זוכה מעבירת העבדות. אני מקווה שבית המשפט יסתפק בימי המעצר שלו ולא יגזור עליו מאסר נוסף. תמיד תהיה לנו אופציה נוספת גם לערער".

רצון נעצר בינואר 2010 בעקבות חקירה סמויה, ושתיים מנשותיו עוכבו גם כן לחקירה. מנהיג הכת טען אז להגנתו כי "ליטוף קטינות אינו אונס" ואף האשים את המשטרה באיומים עליו - אך בית המשפט החליט לאריך את מעצרו עד לתום ההליכים. השופטת חיותה כוחן קבעה כי "מסוכנותו של רצון באה לידי ביטוי בריבוי הקורבנות ובריבוי העבירות בהן הוא מואשם, ואישיותו הפרברטית וההתנהלות המניפולטיבית שלו עוברות כחוט השני בשלל העדויות של נשותיו וילדיו".