גואל רצון הורשע בשורת עבירות מין חמורות

בית המשפט הרשיע את מנהיג הכת, שמנתה עשרות נשים וילדים, ברוב עבירות המין שבהן הואשם וכללו אינוס קטינות ומעשים מגונים בבני משפחתו. עם זאת, הוא זוכה מסעיף האישום של החזקה בתנאי עבדות, דבר שגרר ביקורת חריפה מאחת מנשותיו לשעבר. "הייתי בעבדות טוטאלית", אמרה בבכי בעקבות החלטת בית המשפט

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (שני) את גואל רצון, שעמד בראש כת שמנתה 32 נשים ולמעלה מ-60 ילדים, בשורת עבירות מין חמורות שביצע בנשותיו ובילדיהן. עם זאת, הוא זוכה מסעיפי האישום של החזקה בתנאי עבדות. גזר דינו של רצון צפוי להימסר במועד מאוחר יותר ועל פי הערכות בעקבות ההרשעה, ניתן יהיה לגזור עליו עונש מאסר ממושך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתב האישום שהוגש נגד רצון בשנת 2010 כלל שורה של עבירות מין חמורות ובהן אונס קטינות, מעשים מגונים, עבירות מין במשפחה, בעילה אסורה בהסכמה וקבלת דבר במרמה בנסיבות חמורות. ברוב העבירות האלה הוא הורשע.

זוכה מהחזקה בתנאי עבדות (דרור עינב)

"נשים היו רועדות כששמעו את השם גואל"

אדי פלינר, ראש צוות החקירה בימ"ר תל אביב, התייחס לזיכוי של רצון מסעיף האישום של החזקה בתנאי עבדות. "לא רואה בזה כישלון אני רואה הצלחה בזה ששמנו סוף למעשים הללו. ניהלנו את החקירה מהשלב הסמוי עד הגלוי. הקושי העיקרי היה להבין מהו מהות האיום על הנשים הללו".

קצין המשטרה הדגיש כי "גם כשלא מפעילים איומים רגילים אפשר לשלוט בחיים של אחרים. נשים היו רועדות כששמעו את השם גואל. היה קשה להיכנס לראש של כל הנשים שמחקו את הזהות שלהן. היה קשה לאסוף ראיות כי הוא הטיל אימה בלי אלימות".

מחוץ לבית המשפט המתינה מעיין סמידי, אחת מנשותיו לשעבר של רצון, שמתחה ביקורת חריפה על ההחלטה לזכותו מסעיפי החזקה בתנאי עבדות. "הייתי בעבדות טוטאלית", אמרה בבכי. "בית המשפט קבע שבמדינת ישראל יש זכות ורישיון לגברים לקחת נשים ולהתעלל בהן, הם ייצאו זכאים כי לא עברו את סף ההתעללות הפיזית".

עדיין תומך, בנו של גואל רצון (איתי עמיקם, חדשות 2)

בנו של רצון, שהגן עליו לאורך כל שלבי המשפט מאז נעצר בשנת 2010, אמר הבוקר על הכרעת הדין כי "יש הקלה מסוימת עכשיו שאני יודע שהוא זוכה מעבירת העבדות. אני מקווה שבית המשפט יסתפק בימי המעצר שלו ולא יגזור עליו מאסר נוסף", אמר הבן יגאל. "תמיד תהיה לנו אופציה נוספת גם לערער".

כתב האישום חשף כיצד מנהיג הכת דרש מנשותיו לקעקע את שמו או את דמותו על גופן, וקבע את שמות ילדיהם המשותפים באופן שיפארו את שמו. על פי המתואר, השליטה של רצון על נשותיו הייתה מוחלטת וארוכת שנים. "הנאשם הכתיב לנשים וכפה עליהן לאמץ את תפיסת העולם ששרתה את מטרותיו האמורות, הוא כיוון במידה רבה את דרך חשיבתן, ואף הכפיף את אורחות חייהן היומיומיות למרותו ושלט עליהן", נכתב. "מעשיו של רצון מזכירים תקופות אפלות בהיסטוריה האנושית".

רצון נעצר בינואר 2010 בעקבות חקירה סמויה, ושתיים מנשותיו עוכבו גם כן לחקירה. מנהיג הכת טען אז להגנתו כי "ליטוף קטינות אינו אונס" ואף האשים את המשטרה באיומים עליו - אך בית המשפט החליט לאריך את מעצרו עד לתום ההליכים. השופטת חיותה כוחן קבעה כי "מסוכנותו של רצון באה לידי ביטוי בריבוי הקורבנות ובריבוי העבירות בהן הוא מואשם, ואישיותו הפרברטית וההתנהלות המניפולטיבית שלו עוברות כחוט השני בשלל העדויות של נשותיו וילדיו".