תיעוד: לעיני עוברים ושבים - נתין זר הותקף באכזריות בתל אביב

כתב אישום הוגש נגד שלושה צעירים מלוד בגין תקיפת נתין מאריתריאה מחוץ לתחנה המרכזית שבתל אביב. המותקף נזקק להחייאה. על פי האישום, "גמלה בליבו של אחד הנאשמים ההחלטה לגרום למותו"

הותקף באמצע הרחוב בגלל סכסוך על טלפון סלולרי: נתין זר מאריתריאה הותקף לפני תשעה ימים בכניסה למתחם התחנה המרכזית בתל אביב על ידי שלושה תושבי לוד, בהם שני קטינים. עוברים ושבים ניסו להפריד והזעיקו עזרה, אך המותקף איבד הכרה ונזקק להחייאה במקום על ידי שוטר שהגיע ראשון לזירה. בחקירתם הודו השלושה בתקיפה, וטענו כי הסיבה למריבה היא חשד לגניבה של מכשיר טלפון סלולרי על ידי אחד מחבריו של המותקף. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצלמות האבטחה שהוצבו מחוץ לתחנה המרכזית תיעדו חלק מהקטטה, שהתרחשה בחצות בסמוך למוניות השירות שעמדו מחוץ למתחם התחנה. בתיעוד נראים השלושה כשהם בועטים באזרח האריתראי ומכים אותו, כשרבים עומדים מן הצד וצופים במחזה. כעבור דקה התרחקו התוקפים, והקורבן שכב ללא תנועה והכרה על הארץ. לאחר זמן קצר שב אחד מהנאשמים ובעט בו שוב.

חלק מהעוברים והשבים חלפו לידו בלי להושיט עזרה, ואחרים עצרו על מנת לבדוק את מצבו ולשאול האם להזעיק עזרה. רס"ל גאנם יוסף, סגן קצין יחידה מתחנת שרת שהוזעק לזירה, סיפר: "הגעתי לזירה לאחר שהגיעו מספר קריאות על קטטה, וזיהינו במקום פצוע קשה מאוד. התקשרתי למד"א והתחלתי לבצע בו החייאה. גם בתור שוטר וגם בתור חובש קרבי לימדו אותי שקודם עלינו להציל חיים ורק אחר כך לדאוג לשאר".

"לאחר כמה דקות החייאה, התחלנו לקבל דופק. הוא איבד הכרה פעם נוספת והייתי חייב להחזיק אותו", הוסיף יוסף. "המשכתי בהחייאה עד אשר הגיעה ניידת טיפול נמרץ שפינתה אותו במצב קשה מאוד לבית החולים איכילוב בעיר. ברגע שהעברנו את האחריות למד"א התפנינו לתפוס את החשודים ובסוף הפעילות נעצרו שישה מעורבים בקטטה, כנגד שניים מהם הוגש אתמול כתב אישום בגין ניסיון רצח".

בתום החקירה, הגישה שלשום (שלישי) הפרקליטות כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד שלושה מהמעורבים בתקיפה - קטין ושני נערים בני 18 ו-19 מלוד. שניים מהם נאשמים בחבלה בכוונה מחמירה וניסיון לרצח, והשלישי מואשם בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה.

"גמלה בליבו של הנאשם ההחלטה לגרום למותו של המתלונן"

על פי כתב האישום, הנאשמים חזרו מבילוי בים ופגשו באזרח האריתריאי. בין הצדדים החל עימות מילולי שהפך לפיזי והתדרדר במהרה ליריקות, מכות ובעיטות בגבו של המותקף ו"בעיטות חוזרות ונשנות לפלג גופו העליון ובעיקר לראשו, כל זאת כשהוא שוכב חסר אונים על המדרכה, וגרמו לו לחבלות חמורות", על פי כתב האישום. כמו כן השלושה גררו אותו על המדרכה ואחזו בחולצתו.

למרות שחלק מהנוכחים, בהם חבריו של אחד הנאשמים, ניסו להפריע, הפרקליטות טוענת כי "גמלה בליבו של הנאשם ההחלטה לגרום למותו של המתלונן, וכשהאחרון עודנו שרוע על המדרכה,הנאשם התקרב בריצה לעברו ובתנופה דרך בחוזקה על ראשו של המתלונן כשהוא מנסה אגב כך לגרום למותו". נאשם נוסף ניסה לבעוט גם כן בראשו של הקורבן. עוד טענו בפרקליטות כי גם בשעה שהקורבן שכב ללא תנועה, השלושה נותרו באזור ולא הושיטו עזרה.

המותקף נותר בחיים בזכות ההחייאה, אך נזקק לניתוח שסגר את שתי לסתותיו ונאלץ לאכול באמצעות זונדה (צינורית האכלה). כמו כן נגרמו לו חתכים קטנים ושריטות בפנים. יחד עם זאת, ביקשה הפרקליטות להאריך את מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים. בבקשה נטען כי "בחקירותיהם הודו המשיבים בתקיפת המתלונן, ולמראה סרטון מצלמת האבטחה, זיהה כל אחד מהם את עצמו ותיאר באוזני החוקרים את מעורבותו וחלקו, כפי שאלה מתועדים בבירור".