בית המשפט לנאשם: נפחית לך 3 שנים מהעונש - בתמורה להודאה בניסיון רצח

בערעור שהוגש לבית המשפט העליון במסגרת משפט חוזר, נטען כי בית המשפט המחוזי בתל אביב אילץ נאשם להודות בעבירה חמורה של ניסיון רצח, כשהוא מבטיח לו "עונש אטרקטיבי" אם יודה ומאיים כי אם לא יעשה כן - יגזור עליו עונש כבד

"עונש אטרקטיבי" לנאשם בתמורה להודאה? העבריין יוסי דוידוב הורשע בבית המשפט על סמך סרטון וידאו שבו הוא נראה יחד עם אדם אחר תוקף עבריין ויורים לעברו. דוידוב נשלח ל-16 שנות מאסר וערער לעליון - אלא שאז שלפו סנגוריו את החלק השני של הסרטון - חלק שלא הוצג בבית המשפט ושנטען שהוסתר מהשופטים. בחלק השני נראה הקורבן כשהוא קם ולאחר מכן דוידוב משוחח איתו. עקב הראיות, השתכנע בית המשפט העליון כי יש מקום לעריכת משפט חוזר, בו דוידוב הורשע גם כן - על סמך הודאתו בניסיון רצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
 
אלא שכעת טוענים פרקליטיו של דוידוב, עורכי הדין אביגדור פלדמן וימימה אברמוביץ', כי ראש הרכב השופטים בבית המשפט המחוזי, השופט גלעד נויטל, אילץ את דוידוב להודות. "אתה צריך לסמוך על בית המשפט. היה מה שהיה, כרגע יש חלון הזדמנויות צר. אנחנו מבינים את השיקולים, אבל באמת שמדובר בהצעה אטרקטיבית", אמר השופט נויטל לדוידוב.

בית המשפט הציע לנאשם הפחתה של 3 שנים בעונשו

לדברי עו"ד פלדמן, בית המשפט הפעיל עליו ועל הנאשם לחץ משני סוגים: "הוא הבהיר מה יקרה לך אם הוא לא יודה, ומה יקרה לך אם יודה. גם מקל וגם גזר. זה לא צריך להיות בבית משפט". לטענת פלדמן, מקרים מעין אלה קורים הרבה ובמקרה זה - הוא החליט "לחשוף את השיח הסודי שמתנהל בין בית משפט ונאשמים".

אלא שהסיפור לא מסתיים כאן. בערעור נכתב שהרכב השופטים אף דרש מדוידוב תשובה בו במקום להצעה, שהתבררה כהורדה של 3 שנים מהעונש המקורי: "ההצעה האטרקטיבית, לעומת האיום הלא מרומז, הביאו לפגיעה קשה בלקוח".

"למרבה הצער, אין זה מקרה ראשון שבו אנו נתקלים במעורבות אסורה של בית המשפט בהסדרי טיעון. לרבות הצעה ובצדה איום", נכתב בנוסף בערעור. "אלא שברוב המקרים, מספק בית המשפט את הסחורה. הערעור לא מוגש - והאירוע נקבר".