הרופאה המרדימה מפרשת שמעון קופר תישלח לעבודות שירות

ד"ר מריה זקוטסקי, שהייתה זוגתו של שמעון קופר, הורשעה לפני חצי שנה בפרשת רצח אחת מנשותיו של קופר. זקוטסקי הורשעה בעבירות מינוריות יחסית של גניבת תרופה ואספקת חומר מסוכן בדרך רשלנית, והפרקליטות סיכמה איתה על עסקת טיעון שאינה כוללת מאסר בפועל - עסקה שאושרה היום בבית המשפט

הורשעה בפרשת קופר ולא תישלח לכלא: בית משפט השלום בכפר סבא אישר הבוקר (ג') את הסדר הטיעון עם הרופאה המרדימה ד"ר מריה זקוטסקי, שהורשעה בחודש ינואר האחרון בפרשת רצח אשתו של שמעון קופר, ג'ני מור חיים, בשנת 2009. זקוטסקי תרצה שישה חודשי עבודות שירות, לאחר שנקבע כי העבירה לקופר סם קטלני ונהגה בפזיזות וברשלנות. כמו כן נגזרו עליה ארבעה חודשי מאסר על תנאי, והיא תחל בריצוי עונשה כבר השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט מיכאל קרשן קבע כי זקוטסקי נפלה קורבן ל"מצג השווא" מצדו של קופר, שאמר לה כי החומר דרוש לו לצורך משימת התנקשות חשאית בשליחות כוחות הביטחון בחוץ לארץ. "על מנת לבצע את ההתנקשות ביקש קופר לברר עם הנאשמת אם יש חומר קטלני שאינו מתגלה בבדיקה טוקסיקולוגית, הנאשמת תהתה מדוע קופר אינו מקבל את החומר מהגורם המתאים בכוחות הביטחון, וחרף העובדה שפטר אותה בתשובה סתמית - הבטיחה לברר עבורו את הנושא", הוסיף.

בהחלטתו ציין השופט כי זקוטסקי מסרה לקופר את שם החומר הקטלני ואף גנבה מבית החולים אמפולות שלו, למרות הספק שקינן בה ואזהרה שקיבלה מרופאה נוספת בנושא, "ואף שידעה שביכולתו של החומר להזיק לאדם ואף להמיתו. הנאשמת חשבה שסיועהּ לקופר משמעו סיוע למדינה". קרשן הסביר כי הנאשמת "קיבלה אחריות מלאה על התנהגותה, וחשה אחריות למותה של ג'ני למרות שלא הואשמה ולא הורשעה בעבירת המתה", וציין כי לצעד זה היה חלק בהחלטה להקל בעונשה ולאמץ את הסדר הטיעון שנחתם עמה.

"שיתפה פעולה לאחר שהבינה כי הולכה שולל"

"הנאשמת מושעית זה חמש שנים מעבודתה כרופאה, אין לה קשר עם קופר, והחשיפה התקשורתית מגבילה את אורחות חייה", נכתב בהחלטה, והשופט העריך כי קטן הסיכוי שתבצע בעתיד מעשים דומים. "לזכות הנאשמת יש לשקול את עובדת שיתוף הפעולה שלה עם המשטרה לאחר שהבינה כי קופר הוליך אותה שולל במשך שנים, את הודאתה בהזדמנות הראשונה בבית המשפט באופן שמעיד על קבלת אחריות וכמובן חסך בזמן שיפוטי, את חרטתה המלאה והכנה ואת נסיבותיה האישיות".

עו"ד דוד יפתח, פרקליטה של זקוטסקי, בירך על ההחלטה: "אני שמח שבית המשפט קבע שיש איזון נכון בין העבירה לבין הנסיבות המיוחדות של המקרה - היא נפלה קורבן לנוכל שהפיל קורבנות רבים, הביעה צער על מעשיה, והיא מקווה לחזור ולעשות לאחר ריצוי העונש את מה שהיא יודעת הכי טוב - לעזור לחולים ולרפא אותם".

יפתח הבהיר כי קופר הוא "נוכל שהציג עצמו כאיש מוסד שמבצע עבודה קדושה למען מדינת ישראל כדי לחסל טרוריסט. הסיפור נשמע הזוי, אבל הרבה נשים נפלו ברשת אצל הנוכל הזה, שמואשם בעצמו ברצח שתי נשותיו. הנסיבות האישיות הביאו אותה להאמין לו אמונה עיוורת ולעשות את המעשה הנמהר היו לה ספקות, אבל הוא שכנע אותה במשך שש שנים שהוא איש מוסד. לא נאמר בפסיקה שהיא אחראית באיזשהו אופן למותה של ג'ני, כי היא האמינה שהחומר משמש לחיסול טרוריסט". 

תרצה שישה חודשי עבודות שירות (רועי קסטרו, חדשות 2)

במשטרה שקלו להאשימה ברצח

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 בחודש ינואר האחרון, בפרקליטות החליטו שלא להאשים את זקוטסקי - שהייתה בת זוגו לשעבר של קופר - במעורבות ישירה ברצח מור חיים או בגרימה למותה ברשלנות. לאחר שהושג הסדר טיעון, הורשעה בניפוק תרופות מרשם ללא מרשם, גניבת תרופה מבית החולים ואספקת חומר מסוכן בדרך רשלנית. במסגרת ההסדר, הודתה זקוטסקי בעבירה של פזיזות ורשלנות בעת שהעבירה סם מסוכן לאדם שאינו מורשה.

בחודש מאי בשנה שעברה דווח כי ד"ר זקוטסקי, שסיפקה לקופר את הסם הקטלני, לא תואשם במעורבות ברצח. בתחילה נחשדה בכך שהייתה מעורבת ברצח אשתו של קופר, ג'ני מור חיים. לאחר מעצרה הודיעה הפרקליטות על הגשת אישום נגדה בגין גרימת מוות ברשלנות.

לאחר מכן הצליח סניגורה לשכנע את הפרקליטות כי סעיף זה יגרום לה עוול גדול מאוד, והפרקליטות חזרה בה מכוונתה להאשימה בסעיף לעיל והוא שונה ל"מתן תרופה שיכולה לסכן ברשלנות וגניבת תרופה". בתחילה, שקלו במשטרה להמליץ להעמיד אותה לדין באשמת רצח בשל שיתוף הפעולה עם קופר, אך השתכנעו כי זקוטסקי הייתה גם היא קורבן של שמעון קופר.