מאסר עולם נגזר על רוצח עדן אטיאס ז"ל

הנער הפלסטיני שדקר, רק בגיל 16, את החייל עדן אטיאס למוות יישלח למאסר עולם - כך נגזר הבוקר בבית הדין הצבאי בסאלם. אימו פנתה לשופטי בית הדין בשבוע שעבר וביקשה כי יגזרו עליו את העונש המקסימלי הקבוע בחוק: "לו רק יכולתם לגזור עונש מוות למחבלים שכאלה, אולי פני הדברים היו שונים"

עדן אטיאס ז"ל (פייסבוק)

הולך לכלא: בית המשפט הצבאי בסאלם גזר מאסר עולם ועוד שלוש שנים על הנער הפלסטיני שרצח בדקירות את החייל עדן אטיאס ז"ל לפני שמונה חודשים, באוטובוס שעצר בתחנה המרכזית בעפולה. בשבוע שעבר ביקשה אימו של אטיאס מבית המשפט שהרוצח לא ידע חופש לעולם: "הוא מפלצת", אמרה לשופטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנער המורשע, בן 16, התנפל על טוראי אטיאס בן ה-19, בשעה שישן באוטובוס. הוא דקר אותו בכל חלקי גופו, ככל הנראה מתוך רצון לנקום על החזקתם של שניים מקרובי משפחתו בכלא הישראלי. אזרחים שהיו במקום הצליחו להשתלט על המחבל ולנטרל אותו, עד להגעת המשטרה.

בגזר הדין מתארים השופטים את התנהלות הבוקר ההוא בעפולה: "הנאשם בחר שלא לדקור את שוטר מג"ב שישב במרחק ממנו והתלבט אם לפגוע בחייל או בחיילת באוטובוס. לאחר שיקול דעת קר ומחושב, החליט לתקוף ולדקור את החייל וזאת מתוך מחשבה שאם יתקוף את החיילת החייל יבוא לעזרתה. כשהגיע האוטובוס לתחנה המרכזית בעפולה להפסקה, באוטובוס נותרו רק החיילת ועדן אטיאס שישן במושבו. הוא לפת את ראשו ואת פיו בידיו כדי למנוע התנגדות למעשיו, בידו הימנית שיסף את גרונו בסכין בעודו ישן".

"נרצח רק בשל היותו יהודי וחייל"

"החייל עדן אטיאס למרות שהותקף בשנתו וחרף פציעתו בלם את הנאשם אך אז שינה הנאשם את פעולתו ודקר אותו בפלג גופו העליון ללא הרף 17 פעמים. מעשה הנאשם שנטל במו ידיו חייו של אדם אחר הם מעשים שאין עליהם מחילה וכפרה. המזעזעים כל לב שאינו אטום או מושחת, כל עין שאיננה עיוורת. רשעותו וזדונו של הנאשם מופלגת וביצע את מעשיו בשפלות רבה מתוך רצון לרצוח את אטיאס רק בשל היותו יהודי וחייל", כתבו השופטים. עוד שלוש שנים נגזרו עליו בשל ההכנה המוקדמת של הרצח. בכך, קיבלו השופטים במלואת את עמדת הפרקליטות אותה ייצגה במשפט עו"ד אדית מזרחי.

בערב שלאחר הרצח של עדן אטיאס, שב המחבל אל זירת האירוע ותושאל על ידי חוקרי המשטרה. הוא הוכנס על ידי השוטרים אל האוטובוס שבו בוצעה הדקירה והם גבו ממנו עדות על המעשה. במהלך העדות, הדגים הנער כיצד ביצע את הרצח בעזרת סכין.

האם: "הרוצח ינק שנאה ואכזריות וגדל להיות מפלצת הזורעת רוע"

עו"ד אבנר אמוראי שמייצג את אליה, אמו של אטיאס, בירך על גזר הדין ואמר: "מדובר על רוצח שפל וקר דם, אין מנוס אלא לגזור עליו את העונש עליו החליט בית המשפט הצבאי".

החשוד בכניסה לבית הדין (חדשות 2)
אמו של החייל, פנתה בשבוע שעבר במכתב לשופטי בית הדין הצבאי בסאלם, וביקשה מבית הדין כי לא יקל בעונשו של רוצח בנה. "אותו מחבל עומד היום לפניכם, מודע למעשיו ואינו מביע חרטה, מכיוון שכך גדל וחונך. הוא ינק שנאה ואכזריות וגדל להיות מפלצת הזורעת רוע", כתבה האם במכתבה. "לו רק יכולתם לגזור עונש מוות למחבלים שכאלה, אולי פני הדברים היו שונים. אולי הקלות הבלתי נסבלת של רוצחים לקחת חיים של חפים מפשע, באכזריות כזו, הייתה נמנעת או לפחות פוחתת".

אטיאס תיארה במכתבה את חיי משפחתה מאז הרצח. "מאז אותו בוקר שבו 'ילד' בן 16 החליט לרצוח חייל פשוט כי בא לו, הוא רצח משפחה שלמה שהייתה שמחה וחיה, והיום רק נושמת. כבר אין לנו שמחת חיים כי לקחו לנו אותם", כתבה, והוסיפה בבקשה כי "אני מבקשת שהרוצח לעולם לא יראה או ירגיש את החופש, בדיוק כפי שעדן שלי לא יכול יותר לחיות ולהיות חלק מהמשפחה המרוסקת שלנו".