"נפתלי אמר לעובדים: 'תראו איך אני מטריף את שרה'"

בבית הדין לעבודה הוגשו תצהירי ההגנה במסגרת תביעתו של מני נפתלי נגד בני הזוג נתניהו והמדינה. אמנון זכאי, אב בית לשעבר במעון ראש הממשלה: "בין התובע לבין יתר העובדים במעון ראש הממשלה היו מריבות רבות. הוא נהג להפריע לנו במהלך העבודה ולזלזל בנו לעיתים תכופות"

העדות שלה שרה נתניהו לא הוגשה (אבי אוחיון)

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) את תצהירי ההגנה במסגרת תביעתו של אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי, נגד בני הזוג נתניהו ונגד המדינה. עם זאת, למרות שנפתלי ביקש לזמן את שרה נתניהו לעדות ובית הדין לעבודה אישר את הזימון, לא הוגש תצהיר עדותה של רעיית ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרקליטות הגישה בין היתר תצהירי עדות של רן ישי, סמנכ"ל למנהל ומשאבי אנוש במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה ונעמי מן, ראש אגף משאבי אנוש במשרד ראש הממשלה.

את ההחלטה שלא להגיש את תצהיר העדות של שרה נתניהו הסבירו בפרקליטות: "עדותה התבקשה על-ידי התובע. מלכתחילה סברו הנתבעים כי אין מקום ואין צורך לזמן את אשת ראש הממשלה למתן עדות בתיק זה, וכי ניתן להסתפק בעדים אחרים שיובאו מטעם הנתבעים. מסקנה זו מתחזקת לנוכח התצהירים המוגשים היום לבית הדין, אשר יש בהם כדי לתת מענה לכל טענות התובע ולכל הנטען בתצהירים שהוגשו מטעמו".

בפרקליטות הדגישו כי "יחד עם זאת, לנוכח בקשת התובע לזמן את הגברת נתניהו למתן עדות, הרי שאם בית הדין הנכבד יסבור גם כיום, ולמרות הגשת התצהירים המצורפים, כי יש צורך בעדותה - הרי שמבחינת הנתבעים אין כל מניעה שהגברת נתניהו תתייצב למתן עדות במועד ההוכחות, והנתבעים אינם רואים צורך בהגשת תצהיר של הגברת נתניהו מטעמם". התצהיר המרכזי שהוגש הוא של עזרא סיידוף, שדחה בדבריו את טענות נפתלי נגדו, נגד שרה נתניהו ונגד המעון.

"נפתלי רצה להישאר אב בית", סיידוף

ביחס לטענות של נפתלי כי שרה נתניהו התעמרה בו והתבטאה כלפיו בגזענות, כתב סיידוף: "לא הייתי עד לגילויי גזענות והתבטאויות גזעניות כאלה או אחרות. כמו כן, נפתלי לא טען בפניי שברצונו לסיים את העבודה בשל כך. גם ביום העבודה האחרון של נפתלי הוא שב ואמר כי אם יקבל תקן, הוא יישאר כאב בית".

לדברי סיידוף, "נפתלי לא התאים להיות מנהל במעון ולא התאים לשמש כאב בית. הוא לא ניהל את העובדים כמצופה מאב בית, לא סידר את העבודה בצורה שוויונית וסבירה, וככל הנראה משיקולים אישיים דאג לשבץ את עצמו במרבית התורנויות בבית".

לפי התצהיר, מתלונות של עובדים אחרים נודע לסיידוף כי "יחסי האנוש של נפתלי איתם לא היו טובים. נפתלי נהג כלפיהם בזלזול, בשחצנות וגרם להם לעזוב את הבית". בתצהירים נטען כי נפתלי התנכל לכאורה לעפרה שמעון, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה.

"היה מלכלך את המטבח במתכוון"

אמנון זכאי, אב בית לשעבר במעון ראש הממשלה, טען כי "בין התובע לבין יתר העובדים במעון ראש הממשלה היו מריבות רבות. התובע נהג לריב איתי ועם יתר העובדים, להפריע לנו במהלך העבודה ולזלזל בנו לעיתים תכופות. כך, למשל, היה התובע מלכלך את המטבח במתכוון, כדי להכשיל את הגברת עפרה שמעון וכדי לגרום לסכסוך בינה ובין הגברת נתניהו.

כמו כן נהג התובע לדחוף עובדים וכן להרטיב את עובדי המעון בשעה שהיה משקה את הגינה. בנוסף, התובע נהג לאיים על העובדים בבית ראש הממשלה שהוא מצלם ומקליט אותם. זכור לי כי במספר הזדמנויות שונות העובדת גברת עפרה שמעון שעבדה בבית פרצה בבכי בגלל התובע ועזבה את הבית, ואני נאלצתי לצאת ולהחזיר אותה".

עפרה שמעון עצמה מסרה כי "לאורך כל תקופת עבודתי במעון ראש הממשלה התובע פגע בי, זלזל בי, התנכל לי והפריע לעבודתי. ביני לבין התובע היו מריבות רבות, ולא פעם בכיתי בגללו ובגלל היחס שלו כלפיי. במספר הזדמנויות שונות, לאחר שהכנתי את ארוחת ערב לבני הזוג נתניהו, נודע לי שהתובע זרק את האוכל שהכנתי לפח, טען בפני בני הזוג נתניהו שלא הכנתי ארוחת ערב, והציע להם להזמין אוכל מבחוץ. התובע נהג גם כלפי עובדים נוספים במעון בזלזול ובגסות. הוא דחף עובדים, היכה אותם באגרופים וזרק חפצים בבית".

"נהג להרגיז את שרה בכוונה"

היא טענה בתצהיר כי "התובע נהג בזלזול גם כלפי הגברת נתניהו ונהג להרגיז ולהכעיס אותה בכוונה. התובע בכוונה עיכב את ביצוע המטלות שהגברת נתניהו הטילה עליו ולעיתים אף לא ביצע את המטלות, והכול כדי להרגיז את הגברת נתניהו. כך גם לא ענה לקריאות של בני הזוג נתניהו באינטרקום".

"במספר הזדמנויות אמר התובע לעובדים: 'בואו תראו איך אני מטריף את הגברת נתניהו'", סיפרה שמעון. "כמו כן, במספר הזדמנויות שפך מים בפרוזדור כאשר ידע שהגברת נתניהו צריכה לעבור, והיה אומר לעובדים: 'אני מת שתחליק'. כמו כן לכלך מספר פעמים את המטבח או הניח קרטונים במקום שבו הייתה אמורה לעבור הגברת נתניהו".

אריק רוזנטל, יועץ התקשורת של מני נפתלי, מסר בתגובה: "מביך לראות כיצד נוהג ראש ממשלה בישראל. במקום לעשות את מה שמצופה ממנו כמנהיג, ולקחת אחריות על מעשיו שלו ושל קרוביו, הוא הופך את הקורבן לאיש הרע, ופוגע בו בכל העוצמה. ראש הממשלה הנוכחי הפך את הבריחה מאחריות לשיטת עבודה, לדרך חיים.

"כיצד נוכל לחנך את ילדינו לקחת אחריות, אם ראש הממשלה בעצמו מוכיח כי ניתן להצליח בחיים גם מבלי המשא הכבד הזה שנקרא אחריות?

"שרה נתניהו הוכיחה היום שהיא בהחלט ראויה לתואר "קיסרית מורמת מעם", שהרי כנראה רק אדם שמרגיש כך, יכול להרשות לעצמו להתעלם באופן מופגן ובוטה כל כך מהחלטת בית הדין בישראל.

"מני נפתלי הוא איש חזק. ככל שפוגעים בו יותר, הוא רק מתחזק".