חקלאי החזיק עובד זר בתנאים "שאינם ראויים לבן אנוש"

כלא במקום קנס: בית הדין לעבודה בבאר שבע מחמיר את הענישה נגד חקלאים המחזיקים עובדים זרים בתנאים לא אנושיים תוך כדי ניצול העובדה שהם מפוחדים ואינם מסוגלים לעמוד על זכויותיהם. "מדובר בניצול עובדים מוחלשים, והכל על מנת לעשות רווח כספי", פסק בית הדין – והחקלאי נשלח לארבעה חודשי מאסר

צור סגל, חקלאי ממושב נתיב העשרה שהחזיק פועל זר מתאילנד בתנאים שהוגדרו תת אנושיים, נשלח למאסר בפועל של ארבעה חודשים - כך קבע הבוקר (ראשון) בית הדין לעבודה בבאר שבע. בפסק הדין, החמור ביותר שניתן בנושא עד כה, נקבע כי התנאים בהם הוחזק העובד לא ראויים לבן אנוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בינואר 2013, אז מצאו פקחים של רשות ההגירה אזרח תאילנדי ישן לבדו בתא שנחפר בעומק של שני מטרים מתחת לאדמה. נגד החקלאי, הבעלים של השדה, הוגש כתב אישום בטענה שהוא החזיק כך שני עובדים.

בנימוקים להחלטת בית המשפט נכתב כי הצפייה בקלטת של הפקחים מעוררת תחושה קשה של ניצול עובדים מוחלשים שאינם יכולים להתמודד מול החקלאי, והכל כדי לעשות רווח כספי. עו"ד עינת שמעוני, ראש מחלקת התביעות ברשות האוכלוסין, מסבירה כי במקום היו חוטי חשמל שסיכנו את חיי העובד וכי לא הייתה אינסטלציה מתאימה. לדבריה, בכל מקרה התנאים הללו אינם הולמים מגורי עובד, תהא זהותו אשר תהא.

החקלאי טען בהתחלה שהעובדים עצמם רצו להתגורר מתחת לאדמה כדי שהפקחים לא יתפסו אותם, אבל לאחר עדותם המוקדמת בבית הדין הוא הודה במעשיו. "רשות האוכלוסין אכן פועלת לגרש את מי שנמצא כאן שלא על פי החוק, אבל אנחנו קודם כל בודקים שהם מקבלים את הזכויות הבסיסיות שלהם כבני אדם", הוסיפה שמעוני.

לא מדובר במקרה ראשון מסוגו. כבר בשנת 2003 נמצאו פועלים זרים במגורים שאינם ראויים, ואז בתי המשפט קנסו את החקלאים שהחזיקו אותם בתנאים אלו. כעת, מחמיר בית המשפט את הענישה וקובע כי מי שמחזיק פועלים בצורה כזאת יישלח לריצוי מאסר בפועל.