נוחי דנקנר: "איי.די.בי לא מעניינת אותי יותר"

מי שבעבר היה בעל השליטה בחברת איי.די.בי שמר עד עכשיו על שתיקה בפרשת הרצת המניות. אך כעת, שבוע לפני שהוא חוזר לבית המשפט, הוא יוצא להגן על חפותו וטוען: לא יזמתי שום תכנית ולא הייתי שותף בשום צורה ואופן

איש העסקים נוחי דנקנר, המואשם בפרשת הרצת מניות חמורה, שמר עד עכשיו על שתיקה, אך הערב (א') הוא מדבר לראשונה וטוען שגרסתו מפריכה לחלוטין את הפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הטענה המרכזית בפרקליטות היא שדנקנר רקם תכנית להעלאת שער המניה של איי.די.בי אחזקות, בעת ההנפקה שלה בפברואר 2012 יחד עם איש שוק ההון איתי שטרום. אחת הטענות בכתב האישום, היא שכדי לממן את רכישת המניות דנקנר נתן לאיתי שטרום 8 מיליון שקלים, בחזות של הלוואה.

"כל מה שאיתי שטרום ביצע הוא ביצע באופן עצמאי, משיקולים כלכליים ועסקיים שלו בלבד", טוען היום דנקנר. "אני לא יזמתי איתו שום תכנית ולא הייתי שותף שלו בשום צורה ואופן".

דנקנר ישתמש ביומנו האישי כדי להפריך את הטענות

מול הפרקליטות דנקנר מבקש לטעון שהכסף אומנם הועבר, אבל מדובר בהלוואה בלבד בלי מניע נסתר. את הדברים הוא אומר בהתבסס על חוזה הלוואה שנחתם בינו לבין איתי שטרום ב-28 בפברואר 2012.

בנוסף כדי לטעון לחפותו דנקנר מתכוון להציג גם את רישומי היומן האישי שלו. ביומן שהוא מנהל מזה 30 שנה, גם כן כתוב כי ב-28 בפברואר נתן הלוואה של 8 מיליון שקלים לשטרום, ובתאריך נוסף צוין מועד הפירעון שלה.

מחומר הראיות עולה שהלוואות זה לא דבר חריג אצל דנקנר, באותה שנה הוא הלווה יותר מ50 מיליון שקלים לחבר אחד, ועוד 30 מיליון לחבר אחר. הלוואות שככל הנראה היו כשרות.

את הטענות הללו של דנקנר תבקש המדינה לסתור בין השאר ישתמשו בטענה שעד היום חלק נרחב מההלוואה של שטרום לא הוחזר. כמו כן יעזרו בפרלקיטות בעד המדינה בפרשה עדי שלג, שותפו של איתי שטרום, שהיה לכאורה בסוד העניין.

"איי.די.בי לא מעניינת אותי יותר"

גורמים בפרקליטות אומרים שהטענות של דנקנר נבדקו עוד בשלב השימוע ונדחו בזו אחר זו. בשבוע הבא צפויה הקראת כתב האישום. אחרי שסיים עם סאגת אידיבי בקרבות בבתי משפט, דנקנר בדרך לעוד מאבק ארוך, משפטי וגם אישי.

"אני נמצא בתקופה קשה, מה שאנשים קוראים מאתגרת כבר למעלה משנתיים", אומר דנקנר. "אבל האמת היא שאיי.די.בי לא מעניינת אותי יותר. מעניין אותי לעסוק בעשיה עסקית חדשה, לברוא את עצמי מחדש, להחזיר חובות שאני חייב למערכת הבנקאית ולהיות גם עם המשפחה שלי".

בשבוע הבא יחזור דנקנר אל מסדרונות בית המשפט המחוזי בתל אביב. בפעם שעברה הוא יצא מהם חבוט בפרשת איי.די.בי, הפעם הוא מקווה שתמונת הניצחון תהיה שלו.