התביעה נגד מעון ראש הממשלה: "מופרכת ונעשתה במטרה לגרוף הון"

המדינה הגישה את כתב ההגנה בתביעה שהגיש עובד התחזוקה בבית ראש הממשלה, גיא אליהו, שטען שלא שולם לו שכרו כחוק וכי חווה התנכלויות מצדה של שרה נתניהו. "הטענות מופרכות", אומרים במשרד ראש הממשלה, וקוראים לבית המשפט "לדחות את התביעה על הסף"

"תביעה מופרכת". הזוג נתניהו ואליהו (חדשות 2, AP)

כחודשיים אחרי שפורסם לראשונה בחדשות 2 דבר התביעה על סך 650 אלף שקלים שהגיש איש התחזוקה במעון ראש הממשלה, גיא אליהו, נגד מקום עבודתו בגין מה שהוא מתאר כ"תנאי העסקה פוגעניים שאין הדעת סובלת", התקבל כתב ההגנה מטעם משרד ראש הממשלה. במסמך מוכחשות טענותיו של אליהו, ובית המשפט נתבקש "לסלק את התביעה, ככל שהיא נוגעת לנתבעים, על הסף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכתב התביעה שהגיש אליהו, באמצעות עורכי הדין נעמי לנדאו, גיא מדמוני-לנדאו ונאווה פינצו'ק הועלו טענות קשות לגבי התנהגותה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. "מסדרי ניקיון המלווים בצעקות, חרפות ועלבונות היו במעון עניין שבשגרה והטילו מורא על כל העובדים", נכתב.

"לא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באירועים חריגים, כמו השלכת כלים שלא הונחו במקומם לרצפה לנגד עיניהם המשתאות של העובדים. הטיפול במזונם של בני המשפחה הוסיף חרדה למתח. כיוון שהתובע נדרש להבטיח שבני הבית יאכלו מזון סטרילי - דהיינו מזון שהוכן ללא מגע יד אדם. על כל אלה נוספו אמירות לא מחמיאות כלפי התובע שנאמרו ישירות ובפני אחרים".

על כך השיבה ההגנה כי "באשר לטענות התובע בדבר סביבת עבודה מתנכלת, יטענו הנתבעים כי מדובר בטענות מופרכות שלא נטענו על ידי התובע בכל תקופת עבודתו והן מועלות בכתב התביעה על מנת לגרוף לכיסיו סכומי עתק ולקבל זכויות של עובד מדינה שאינם מגיעים לו. בעניין זה יוסיפו הנתבעים ויטענו כי עשו כל הנדרש על מנת להבטיח לתובע סביבת עבודה הולמת".

במשרד ראש הממשלה גם אומרים כי התביעה לא אמורה להיות מוגשת בכלל נגדם. זאת כיוון שמדובר בעובד של חברת קבלן.

"קריאות באישון לילה כדי לחמם מרק"

בכתב התביעה שהגיש אליהו נטען כי "הנעשה במעון ראש הממשלה, כך הסתבר לתובע במהרה, שונה מאוד מהמקובל במקומות עבודה אחרים, ולא על דרך החיוב. לא פלא שבתקופת עבודתו של התובע, עזבו את מעון ראש הממשלה עשרה עובדים את המקום, כשהם נמלטים על נפשם. הפכפכות זו (של גב' נתניהו) שהגיעה לכדי 'טרטור' העובדים במטלות מיותרות, בהשתלחות בתובע. למשל כאשר הביא לגברת נתניהו אוכל שביקשה ומשהתחרטה האשימה את התובע שהוא גורם לה להשמין".

גם התיאורים האחרים בכתב התביעה מביכים. "לשיטתה של גב' נתניהו, איש אחזקה חייב לעמוד לרשותה בכל שעה ביום ובלילה, ולא פחות חשוב מכך להקפיד להיפרד ממנה בברכת לילה טוב כשהוא מסיים את עבודתו". אליהו מביא גם דוגמאות: "בשתי הזדמנויות שונות הוזעק מר אליהו מביתו על ידי גב' נתניהו באישון לילה אחרי חצות. במקרה אחד חויב התובע להגיע חזרה למעון רה"מ כדי לגלות שהוא נדרש לחמם לגב' נתניהו צלחת מרק", נכתב בכתב התביעה. לטענת אליהו, נתניהו אף אמרה לו כי "אתה תחזור כשאני רוצה לאכול".

"בפעם השנייה על מנת שיברך את הגברת נתניהו כדרישתה בברכת 'לילה טוב' וכדי לגעור בו שלא אמר לה אישית שהוא הולך הביתה, 'אתה חייב לומר לי לילה טוב לפני שאתה יוצא'", טוען אליהו שנאמר לו, תוך שהוא מתאר אווירת פחד אצל העובדים: "השפעת התנהגות חסרת רסן מצד אשת ראש הממשלה כלפי עובדי משק אחרים, יצרה אווירת פחד גם אצל התובע, שבכל רגע נתון עלול אף הוא להפוך לקורבן מזדמן".

מקורבים למשפחת נתניהו מסרו אז בתגובה כי "מדובר בהמשך קמפיין מתוזמר ומאורגן שבו מגייסים עובדים ממורמרים לשעבר בבית ראש הממשלה ומבטיחים להם את 15 דקות התהילה במטרה לסחוט תנאים ממשרד ראש הממשלה. זאת תוך כדי הכפשה מרושעת של רעיית ראש הממשלה כדי לפגוע פוליטית בראש הממשלה"‬‎.