הפרקליטות לבית המשפט העליון: "החמירו בעונשם של נותני השוחד במשפט הולילנד"

לאחר ההרשעות והעונשים במשפט הולילנד, הגישה הפרקליטות ערעור על עונשם של נותני השוחד בפרשה- אביגדור קלנר והלל צ'רני. "באופן תמוה ובלתי נהיר בחר בית המשפט קמא להקל על נותני השוחד", נכתב בערעור, תוך מתיחת ביקורת על השופט דוד רוזן

המתחם שהוביל להרשעות (AP)

יריית הפתיחה בערעורים על פרשת הולילנד: הפרקליטות הגישה היום (ו') ערעור לבית המשפט העליון על עונשם של שניים ממורשעי המשפט - נותני השוחד הלל צ'רני ואביגדור קלנר. "בית המשפט מתבקש להחמיר במידה ניכרת בעונשי המאסר שנגזרו עליהם, וכן להחמיר בקנסות שנגזרו על החברות שבאמצעותן בוצעו העבירות", נכתב בפנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ערעורים רבים צפויים במשפט, רובם מצד המורשעים - בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהורשע בעבירות שוחד ונזגרו עליו שש שנות מאסר, אותן יתחיל לרצות כבר בספטמבר אלא אם יוצא צו עיכוב. לפני כחודש וחצי גזר דוד רוזן, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, 3.5 שנות מאסר בפועל על צ'רני, יזם פרוייקט הולילנד, לצד מאסר על תנאי, קנס וחילוט. על קלנר, שפעל כיזם, נגזרו שלוש שנות מאסר בנוסף למאסר על תנאי, קנס וחילוט רכוש.

כעת הפרקליטות טוענת כי רוזן החמיר בעונשם של מקבלי השוחד - בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט - אך הקל בעונשם של נותני השוחד. "בפני בית המשפט המחוזי הוכחה תמונה קשה וכמעט בלתי נתפסת של מעשי נתינה וקבלה של שוחד חוזרים ונשנים ושל עבירות נלוות לעבירת השוחד - מעשים, שנעשו במהלך שנים ארוכות, בסכומי כסף גבוהים וחסרי תקדים במשפט הישראלי ונעשו בשיטתיות ובעקביות לאחר תכנון מוקדם", נכתב בערעור.

עונשו יוחמר? הלל צ'רני (יותם רונן)

"המעשים חמורים ויוצאי דופן"

לדברי הפרקליטות, "באופן תמוה ובלתי נהיר בחר בית המשפט קמא להקל על נותני השוחד בפרשיות שלפנינו, והטיל עליהם עונשים שאין בהם כל הלימה למעשים החמורים ויוצאי הדופן שבהם הם הורשעו, ושחורגים בעליל ובמידה רבה מן הענישה הראויה להם בהתאם למקובל בפסיקתו של בית המשפט".

הכנסת קבעה בעבר כי "דינו של נותן השוחד יהיה מחצית מדינו של מקבל השוחד", אך בפרקליטות טוענים שהוראה זו לא תקפה כאשר הנסיבות שונות עבור מקבל השוחד ונותן השוחד. "בנסיבות שלפנינו, שבהן חומרת העבירה וריבוי מקרי העבירות של נותני השוחד היא ניכרת ביותר, היה מקום להחמיר עמם".

"מעשי שוחד חמורים". קלנר (פלאש 90, יוסי זלייגר)

כמו כן מבקשת הפרקליטות להחמיר בעונשן של החברות העסקיות שהוקמו לצורך הפרוייקט, ונקנסו בעשרות אלפי שקלים על ידי השופט רוזן: "חברת הולילנד תיירות", "חברת הולילנד שירות לנופש" ו"חברת הולילנד פארק".