19 חודשי מאסר לישראלי שלחם בשורות המורדים הסורים

תושב ג'לג'וליה אשר חש הזדהות עם כוחות המורדים הסורים החליט לעשות מעשה - בחודש אפריל אשתקד הוא טס לטורקיה, משם הסתנן רגלית למדינה מוכת המלחמה והצטרף לשורות המורדים. אחרי 3 חודשים הוא נוכח לגלות כי המצב במדינה חמור פחות מהדיווחים בתקשורת והוא שב ארצה. עם נחיתתו הוא נעצר. ביהמ"ש גזר עליו 19 חודשי מאסר

מורדים סורים. ארכיון (רויטרס)

19 חודשי מאסר בפועל נגזרו היום (ה') על תושב ג'לג'וליה בן 26 שהסתנן אל שטח סוריה, שם הצטרף לשורות המורדים במדינה במלחמתם נגד צבאו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שליחותו המפוקפקת של הצעיר החלה בחודש אפריל בשנה שעברה, אז טס עם דודו לטורקיה. זמן קצר לאחר נחיתתם, הסתננו השניים לסוריה דרך הגבול המשותף שבין המדינות ונפגשו עם מפקד יחידת המורדים המקומית.

השניים הציגו את עצמם כתושבי השטחים, ולאחר שעברו אימוני הכשרה בירי הוצבו במחסום ליד העיר אדליב. במסגרת אחת הפעילויות שבהן השתתפו, הצטרפו השניים למארב לילי שהציבו המורדים לחמושים סורים ליד שדה התעופה הסמוך לעיר טבקה.

לאחר כחצי שנה החליט הצעיר לעזוב את סוריה, לאחר שלטענתו התרשם כי המצב הכלכלי במדינה אינו חמור כפי שהוצג בכלי התקשורת. עם נחיתתו בנמל התעופה בן גוריון הוא נעצר בידי גורמי הביטחון ונלקח לחקירה.

פחות גרוע מהדיווחים בתקשורת. ארכיון (חדשות 2)

בכתב התביעה נגדו נטען, כי במעשיו קיים פוטנציאל ממשי לנזק חמור לביטחון ישראל, תוך מגע עם סוכנים זרים ופעילי ג'יהאד. עוד הודגש כי תופעת יציאת אזרחים או תושבים מישראל כדי להשתתף בלחימת המורדים בסוריה טומנת בחובה סיכון ממשי, שההכשרה האידיאולוגית והצבאית תנוצל על ידם לצורך פעילות חבלנית עוינת נגד הממסד הישראלי.

בתגובה הבהיר סנגורו של הנאשם כי האימונים שעבר מרשו היו טכניים בלבד, וכי הוא לא הונע מתוך כוונה לפגוע בביטחון המדינה.

במתן גזר הדין, קבע שופט בית משפט השלום, ד"ר עמי קובו, כי מבחינת מעשיו של הצעיר עולה המסקנה כי הוא פגע בשמירה על סדרי החברה וביטחון המדינה. עוד ציין השופט כי חומרת גזר הדין נועדה גם כדי להרתיע את הרבים, וזאת לאור הנזק הפוטנציאלי כתוצאה ממעשים מסוג זה.