מנכ"ל מד"א על פרשת מותה של ענבל שגב ז"ל: "השיחה נשמעת רע, המוקדנית פעלה במקצועיות"

יממה לאחר הפרסום בחדשות 2 Online על השיחה של ענבל שגב ז"ל למוקד מד"א במהלך השריפה שבה נספתה, יצא מנכ"ל מד"א אלי בין להגנתה של המוקדנית: "מהתחקיר שלנו עולה בבירור שבמהלך השיחה קריאה הוזעקה הניידת למקום והאירוע טופל ברצינות רבה"

"השיחה נשמעת רע". אלי בין (חדשות 2)

"המוקדנית אולי לא הייתה נחמדה ואמפתית, אבל מכאן ועד להאשים אותה בחוסר מקצועיות המרחק הוא גדול" - כך הגיב היום (ד') לראשונה מנכ"ל מד"א אלי בין לראשונה להקלטת השיחה שפורסמה לראשונה בחדשות 2 Online, שבה נשמע קולה של ענבל שגב ז"ל שהתקשרה למוקד מד"א בשנת 2008 והזעיקה עזרה - אך המוקדנית סברה כי מדובר במתיחה, וכשכוחות החילוץ הגיעו לאזור - היה זה מאוחר מדי להציל את ענבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם עודד בן-עמי, ציין בין כי הוקם צוות בדיקה מיוחד שיטפל בנושא, אך הוסיף "צריך להזכיר לכולם - האירוע היה לפני שש שנים. המוקדנית פעלה במקצועיות רבה - היא הצילה חיים רבים במדינת ישראל ובמיוחד במרחב ירקון. אנחנו מנחים ומכשירים את אנשי המקצוע שלנו לעסוק ולהיות רגישים לנושאים האלו. מהתחקיר שלנו עולה בבירור שבמהלך השיחה הוזעקה הניידת למקום והאירוע טופל ברצינות רבה למרות השיחה שנשמעת רע, והיא נשמעת רע - אין פה ויכוח".

בין סיפר על היכרותו האישית עם המוקדנית שקיבלה את השיחה משגב ז"ל בזמן השריפה שגבתה את חייה: "אני מעריך אותה באופן מקצועי ואומר באחריות מלאה שלו היה לי ספק שהיא פעלה בחוסר מקצועיות ויש לה אשמה בגרימת המוות היא לא הייתה היום איתנו במקום העבודה".

"שקט עם כל מה שקרה באירוע"

"אנחנו צריכים לזכור שזאת השליחות שלנו - אנחנו עוסקים בחיי אדם ולוקחים את הדברים האלו בחשבון. מתקבלות חמש מיליון קריאות, ומתוכן כמיליון או מיליון וחצי הן הטרדות וגידופים ולא נעים לשמוע אותן, אבל למרות הכל יש הנחיות מפורשות איך לנהוג בהן", הוסיף בין.

מנכ"ל מד"א הדגיש כי בזמן שעבר מאז האירוע חלו שינויים שנועדו למנוע מקרים של זיהוי שווא "החלפנו אמצעים טכנולוגים מתקדמים ביותר, כך שאנחנו רואים מאיפה השיחה המזוהה - אי אפשר להתקשר למוקדי מגן דוד אדום ממספר חסום כיום".

"חד משמעית, אני שקט מאוד עם כל מה שקרה באירוע הזה ואני מצר על התוצאה הזאת, חבל שזה קרה ואני משוכנע במאה אחוז שהמוקדנית פעלה בצורה טובה", הוסיף בין, שהתייחס לתהליך הפקת הלקחים מאז האירוע: "אנחנו לא שוקטים על השמרים ולא רוקדים על דם של אחרים". 

ענבל שגב ז"ל

תביעה הוגשה נגד מד"א וגופים נוספים 

ב-10.05.08 הפכה דירתה של ענבל שגב ז"ל בת ה-21 למלכודת מוות. בסלון דירתה של בת השירות הלאומי בכפר סבא פרצה שריפה, וענבל נלכדה בבית שהחל לעלות בלהבות. כל פתחי הדירה הבוערת היו מסורגים. ברגעי הכרתה האחרונים התקשרה ענבל למוקד החירום של מגן דוד אדום להזעיק עזרה, אך מוקד החירום אליו פנתה ענבל בדקות האימה התגלה, כך על פי טענת בני משפחתה, כמשענת קנה רצוץ.

במוקד החירום סברו תחילה שענבל מותחת אותם. לדברי אביה, גם לאחר שהשתכנעה המוקדנית באותנטיות של הפנייה, נהגה בענבל באדישות מקוממת. ההאזנה להקלטת השיחה בין ענבל והמוקדנית מצמררת - אדישותה של המוקדנית נוכח מצוקתה של ענבל צורמת. "אמאל'ה! יש לי שריפה בדירה", קוראת ענבל למוקדנית בקול חנוק מעשן ודמעות. "תגידי, למה את עושה משחקים?", משיבה המוקדנית לענבל. בתגובה עונה לה ענבל: "אני באמת לא משחקת, אני נשבעת לך".

"הכל פה עשן שחור, אלוהים אדירים", זועקת ענבל בשיחה למוקד החירום. "תפסיקי לבכות, אני מדברת איתך", משיבה לה המוקדנית ששאלה: "אם את בקומה הראשונה למה את לא פותחת את הדלת ויוצאת?".

כוחות החילוץ שהגיעו לדירה הבוערת מצאו את ענבל מחוסרת הכרה על רצפת חדר המקלחת עם דופק ונשימה שטחיים. ענבל פונתה לבית החולים תל השומר במצב אנוש, כשהיא סובלת מכוויות בכל חלקי גופה. בבית החולים, למרבה הצער, נפטרה לאחר שבועיים בהם נלחמה על חייה. כעת תובע אביה של ענבל פיצויים בגובה של יותר מ-2.5 מיליון שקלים.

אביה של ענבל: "לא מבין איך מזלזלים בה"

"קשה לי לשמוע את השיחה", אמר אתמול בדמעות משה שגב, אביה של ענבל ז"ל, בריאיון לתכניתנו "שש עם עודד בן-עמי". "זה כאילו קרה היום או אתמול. לאבד ילדה זה הדבר הכי נורא שיש. שמעתי את ההקלטה רק השבוע בפעם הראשונה כי היה לי מאוד קשה, ועכשיו שמעתי אותה פעם שנייה", סיפר שגב שהיה נסער, "אני לא מבין איך מזלזלים ככה".

אביה של ענבל, משה שגב, הגיש לאחרונה תביעה נגד מגן דוד אדום וגופים נוספים בה הוא טוען כי אילו מוקדנית החירום הייתה פועלת כפי שמצופה ממנה - חיי בתו היו ניצלים. "אילו קיבלה ענבל ממוקדנית מגן דוד אדום הנחיות מצילות חיים היתה המנוחה נותרת בחיים", נכתב בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד אלי סרור ודורון מוזס ממשרד סרור, מור ובן הרוש עורכי דין, לבית משפט המחוזי בחיפה.

לקראת סוף השיחה אומרת המוקדנית לענבל כי היא שלחה לכתובת הדירה צוות כיבוי אש. ראוי לציין כי לא ברור באיזה שלב של השיחה שלחה המוקדנית את הכוח. חרף זאת, בכתב התביעה טוענת משפחתה של ענבל כי "מוקדנית מגן דוד אדום סברה כי ענבל מותחת אותה וכך גם התייחסה לאירוע. למרות מצוקתה הרבה של ענבל, המוקדנית לא העניקה לה הנחיות מצילות חיים, התעכבה בשיגור צוותי כיבוי האש ופעלה תוך זלזול וקלות דעת ביחס לאירוע הקשה".

לפניות לכתב: ItayA@Ch2news.tv