תיעוד: איש השייטת שזוכה בעימות עם המתלוננת

בשבוע שעבר זוכה מחמת הספק איש מילואים של שייטת 13 שהואשם באונס חיילת. לראשונה מתפרסמים חלקים מהעימות שהתנהל בין השניים במהלך חקירת הפרשה, כשהצעירה מאשימה אותו במעשים, ומותירה אותו חסר אונים. כעת הוא דורש לחקור את התנהלות מצ"ח בפרשה. צה"ל: "לומדים את הפרטים ומפיקים לקחים"

"הרגתם אותי, אתם רוצחים לי את האופי" - כך נשמע נ', איש מילואים באגף הלוגיסטיקה בשייטת 13 במהלך עימות סוער שנערך בינו לבין חיילת צעירה שטענה כי אנס אותה, עימות שחלקים ממנו מתפרסמים כאן לראשונה, אחרי זיכויו מאונס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

58 ימים היה נ' במעצר לאחר שהחיילת טענה שאנס אותה בכוח במשרד בשטח היחידה. על בסיס עדותה הוא הואשם באונס, אך לכל אורך הדרך הכחיש נחרצות באמצעות פרקליטו אז, עו"ד חי הבר, את ההאשמות, עד שזוכה.

כך התנהל העימות בין השניים, שבו ניתן להבחין במצוקה הרבה שבה שרוי נ', לנוכח האשמות הצעירה שמולו:

המתלוננת: "אני כאן בכלל הלילה הזה ש...אנס אותי".
נ': "יש סיבה שאת מחייכת? משהו מצחיק אותך? המעמד הזה מצחיק אותך?"
המתלוננת: "מפריע לך?"
נ': "מאוד מפריע, כן".
המתלוננת: "אין לי כוח לספר את זה עוד פעם ועוד פעם ועוד פעם".
נ': "אין לך כוח לשקר עוד פעם ולשקר עוד פעם, אחרת היית מספרת את כל האמת. ספרי את כל האמת, קדימה, תמשיכי עם כל הסיפור שלך".
המתלוננת: "אני לא מפחדת".
נ': "אני לא מנסה להפחיד אותך".
המתלוננת: "אין לי מה לשקר, אין לי אינטרס".
נ': "יש לי הוכחות שאת עוד לא יודעת עליהן, ביד, אנחנו תיכף נגיע לזה, ואת תראי שאת משקרת, ואת תצטערי על זה שאת משקרת, ואת תעמדי לדין על זה, ואת תראי שאת תגיעי למקום שאת צריכה להגיע אליו".

היא חזרה על עדותה באדיקות - בשחזור שביצעה, בעדות ארוכה ומפורטת בבית המשפט ובעימות עם האיש שטענה כי תקף אותה. "עמדתי בפתח של המשרד, הוא בא ופתאום כאילו...הוא דוחף אותי ואני עומדת ליד הדלת והוא בא, הוא דוחף אותי מאחורה, הוא מתחיל לנסות לנשק אותי והכל", טענה הצעירה. "בהתחלה, כאילו, כשהוא התחיל לעשות את זה, אני לא פחדתי ממנו, אני לא חשבתי שהוא הולך לעשות משהו רציני".

בתגובה לדברים, הביע נ' זעזוע עמוק. הוא ביקש להגיב אך נבלם עד מהרה על ידי החוקרת שעמדה חוצץ בין השניים. "תשמעי, אני בהלם", אמר. "אני רוצה שהיא תיבדק בפוליגרף. היא שקרנית מקצוענית, מישהו תדרך אותה פה לשקר". החוקרת תקפה אותו על כך שהתפרץ לדברי המתלוננת: "אתה תיתן לה לסיים, ואתה תוכל לדבר גם אתה. בגלל זה ביקשתי מההתחלה שזה יהיה בצורה הנאותה, היא תסיים ואז אתה תדבר ותגיד כל מה שאתה רוצה".

דורש לחקור את התנהלות מצ"ח

בשבוע שעבר, שלוש שנים לאחר שנעצר, זיכה בית המשפט הצבאי בחיפה את נ' מחמת הספק. הוא קבע כי המתלוננת מסוגלת לומר דבר שאינו אמת, אם יש בכך כדי לשרת את מטרתה. "המשטרה הצבאית החוקרת התרשלה בחקירה, החוקרים תדרכו את המתלוננת ונמנעו מלאסוף ולברר ראיות שהיו רלוונטיות למהימנות גרסתה", קבעו השופטים.

פרקליטו של נ', עו"ד עודד סבוראי, מותח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה החוקרת. "מצ"ח פשוט לא הסתכלו על הדברים שהם אספו כי זה לא עניין אותם, מבחינתם זה שהמתלוננת טענה שהוא אנס אותה, אז הוא אנס אותה - אפילו שהמציאות הפוכה", הדגיש סבוראי. "צוות החקירה פשוט לא שאל עצמו שאלות, לא פקפק לרגע בתלונה מרגע שהחיילת התלוננה".

כעת, לאחר שזוכה, דורש נ' מהפרקליט הצבאי הראשי, באמצעות פרקליטו, לחקור את מחדלי היחידה החוקרת. דבריו, וחוסר האונים שבו תועד בעימות ממשיכים להדהד: "עומדת פה בחורה, משקרת. אני לא יכול להציג בפניה שום עובדה מתוך העובדות שהבאתי מאותו ערב, גועל נפש".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בחקירה שהסתיימה לפני למעלה משלוש שנים וחצי. בימים אלה לומדים במשטרה הצבאית החוקרת את פרטי החקירה ויופקו הלקחים הנדרשים".‎