נהרג מרימון צה"לי, משפחתו תובעת מיליונים מהמדינה

א', בן 16, נהרג מפיצוץ רימון שהושלך לעברו על ידי אלמונים בזמן שעבד בשטיפת מכוניות. חקירת המשטרה, שלא הניבה כתבי אישום, גילתה כי הרימון ממנו נהרג נגנב מצה"ל. כעת תובעים קרוביו ממדינת ישראל פיצויים בסך שבעה מיליון שקלים משום שלטענתם "צה"ל התרשל". הפרקליטות: "לומדים את התביעה"

המשפחה נקלעה למשבר עמוק. ארכיון (רויטרס)

א', בן 16 מכפר ראמה, נהרג בחודש אוקטובר 2010 לאחר שנפגע אנושות מרימון שהושלך לעברו בזמן שעבד בשטיפת מכוניות. הוא נפגע בכל חלקי גופו מהפיצוץ והספיק ללכת מספר מטרים בטרם התמוטט ומת. הוריו הגישו בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך שבעה מיליון שקלים נגד המדינה בטענה כי היא האחראית למות יקירם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד כה חקירת המשטרה העלתה חרס והאחראים לאירוע טרם הובאו לדין, אך בדיקות הזיהוי הפלילי גילו כי א' נהרג מפגיעת רימון צה"לי. "מדינת ישראל התרשלה בשמירה על הרימון בכך שאיפשרה את גניבתו או אובדנו והכל בניגוד להוראות אחסנת תחמושת", לשון כתב התביעה שהוגש באמצעות עו"ד איל פרח.

לדברי הוריו, על המדינה היה "לצפות שכלי נשק ובפרט רימונים עלולים להיגנב ולהגיע לידי גורמים עבריינים ולכן התרשלו בפיקוח או מניעת גישה אליו".

המדינה לא מיגרה את האלימות המשתוללת

בנוסף טוענת המשפחה בתביעתה כי המדינה לא פעלה מספיק למיגור האלימות שהשתוללה באותה בעת בכפר ראמה ולכן עליה לפצותם בגין מות יקירם. "המדינה לא פעלה באופן מספיק למניעת האלימות הגואה בכפר ראמה ולא מנעה את השימוש בנשק שהוא מתוצרתה", נטען.

על הנזקים שנגרמו לה כתוצאה ממותו של א' כותבת המשפחה כי "בעקבות האירוע הטראומתי והטראגי נקלעו בני המשפחה לשבר נפשי קשה ועמוק. סבלה של המשפחה עקב אובדן בנה אהובה בל יתואר".

פרקליטות מחוז תל אביב מסרה בשם המדינה כי "התיק התקבל בפרקליטות לפני מספר ימים בלבד, פרטיו נלמדים והתשובה לתביעה תינתן כמקובל בביהמ"ש".