אישום: מחבל ניסה לחטוף יהודים מביתם בגליל

הותר לפרסום: פלסטיני הגיע לבית משפחה ביישוב אבטליון שבגליל וניסה לבצע חטיפה, אך הוברח ביריות ע"י אב המשפחה. "לא היה לי זמן לפחד", סיפר. בהמשך ניסה הפלסטיני לפגוע בכלי רכב. בתום מצוד הוא נעצר ובבית המשפט הצהיר: "אני לא מתחרט, פעלתי כדי לשחרר את אחיי הפלסטינים"

כתב אישום חמור הוגש הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד מוראד עלי חסין, פלסטיני בן 25 תושב קבאטיה שבשומרון שנתפס בחודש שעבר לאחר שניסה לפרוץ לאחד הבתים ביישוב אבטליון שבגליל ולחטוף את יושביו. המטרה: קלף מיקוח לשחרור אסירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי כתב האישום, ב-19 באפריל גמלה בלבו של עלי חסין ההחלטה לחטוף יהודי כדי לדרוש מישראל לשחרר אסירים ביטחוניים. הוא אף תכנן לרצוח יהודים - אם הרשויות בישראל לא יענו לדרישותיו.

בבוקר אותה שבת הגיע עם קרוב משפחה ליישוב אבטליון וניסה לשדל אותו לחטוף ולרצוח יהודים. בן המשפחה סרב ועזב את המקום, אך עלי חסין לא ויתר. על פי כתב האישום הוא נכנס לאתר בנייה, ולאחר שכתב כתובות במקום נטל סכין ובצהרי היום הגיע לביתם של בני זוג ביישוב שבמועצה האזורית משגב.

"פתאום נשמעו דפיקות וראיתי צללית"

הפלסטיני דפק על דלתם של בני הזוג שבאותה שעה צפו בטלוויזיה. "פתאום נשמעו דפיקות אגרסיביות בדלת", סיפר לחדשות 2 אבי המשפחה, ישראל שי. "בהתחלה חשבתי שאולי מדובר בחבר של הבן שלי, אבל דרך חלון דלת הכניסה ראיתי שמדובר בצללית של אדם מבוגר, אבל עדיין - לא חשדתי בכלום".

ברגע שפתח שי את הדלת, התפרץ הנאשם לעברו וניסה לחדור בכוח אל תוך הדירה. "בהתחלה לא ממש הבנתי מה הוא רוצה, אבל תוך שניות עברתי ממצב שגרה למצב שבו הבנתי שקורה כאן משהו לא בסדר", סיפר.

לאחר מכן ניסה שי לסגור את הדלת בכוח, כשלאורך כל הזמן הזה הפולש נאבק בו ומנסה להשאיר את הדלת פתוחה. לבסוף הצליח בעל הדירה להדוף את הפולש אל מחוץ לבית ולנעול את הדלת, אך לאחר שניות ספורות הבחינה רעייתו כי הפלסטיני מנסה כעת לחדור לבית השכנים.

נעצר בתום מצוד. אילוסטרציה (חדשות 2)

"יצאתי לרדוף אחריו עם אקדח"

"יצאתי לרדוף אחריו עם אקדח", סיפר שי, "ואז ראיתי שביד אחת הוא החזיק אבן ובשנייה סכין. כשהוא ראה אותי הוא קפא לרגע, ואז התחיל לברוח. בשלב מסוים הוא נעצר וניסה שוב להתקרב אליי, אבל ביצעתי ירי הרתעתי והוא נמלט. לא פחדתי כי לא היה לי זמן לפחד".

אבי המשפחה הצליח להניס את עלי חסין ביריות באוויר ולאחר מכן דיווחו בני הזוג למשטרה על האירוע.  אך בכך לא תמו הדברים. לאחר שנכשלה תוכנית החטיפה הכין הנאשם ארבעה בקבוקי תבערה והמתין בשולי כביש המוביל מאבטליון להררית להגעת כלי רכב של יהודים. 

לפי כתב האישום, הצליח עלי חסין להשליך שני בקבוקי תבערה לעבר מכוניות. אחד מבקבוקי התבערה פגע במכוניתו של תושב עראבה. בנוסף, ניסה הנאשם, בעזרת בקבוקי התבערה להצית חורשה סמוכה לקיבוץ אשבל. יום לאחר מכן, הכין בסכנין ארבעה בקבוקי תבערה נוספים, המתין בשולי הכביש של היישובים אשחר ואשבל ויידה בקבוק תבערה לעבר מכוניתם של בני זוג יהודים.

סיפר בחקירה: "הושפעתי מערוץ אל-קודס"

בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי בשיתוף ימ"ר צפון של משטרת ישראל נעצר עלי חסין. בחקירתו הודה במעשים וסיפר כי לאחר צפייה בטלוויזיה בערוץ אל-קודס ו"בהשפעת סבלם של האסירים הביטחוניים החליט לבצע פיגוע בשטחי ישראל". בבקשת פרקליטות מחוז חיפה להארכת מעצרו צויין עוד כי הנאשם אמר בחקירותיו שהוא "שונא יהודים ורוצה לגרום להם נזקים ולהפחיד אותם".  

הנאשם היה כלוא בעבר בישראל, בין השנים 2008-2009, בשל כוונה לדקור חייל. כתב האישום שהוגש נגדו היום מייחס לו עבירות של ניסיון חטיפה לשם רצח או סחיטה, התפרצות, תקיפה בנסיבות מחמירות, עבירות בנשק וסיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה.

"לא ניסיתי לחטוף חיילים, אלא אזרחים לצרכי מיקוח לשחרור אסירים ביטחוניים", הסביר עלי חסין בבית המשפט. "בעבר נחשדתי בהשתייכות לג'יהאד האסלמי וריציתי מאסר בגין חברות בארגון ועל כך שניסיתי לדקור חייל. הפעם פעלתי לבדי. בניגוד להאשמות, לא היו לי שותפים ולא נשלחתי בשם שום ארגון. אני לא מתחרט על מעשיי. פעלתי כדי לשחרר את אחיי הפלסטינים הכלואים בבתי הכלא של הכיבוש".