בוטלה הרשעת השייח'ים הדרוזים שנסעו למדינות אויב

במסגת הסכם שאליו הגיעו עם הפרקליטות, ביטל בית משפט השלום בנצרת את הרשעתם של 16 כוהני הדת שנסעו ב-2007 ו-2010 לסוריה ולבנון. מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית: "זה ניצחון". ראש מועצת דלית אל-כרמל: "מדינת ישראל צריכה להבין שהדרוזים לא נמצאים בכיס שלה"

בית משפט השלום בנצרת ביטל היום (ג') את הרשעתם של 16 השייח'ים הדרוזים שנסעו לסוריה ולבנון במהלך השנים 2007 ו-2010, זאת במסגרת הסכם שאליו הגיעו הצדדים. עם זאת, ייאסר עליהם לנסוע לשתי המדינות במשך כשנה וכל נסיעה לשם תהיה באמצעות אישורים ממשרד הפנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שייח' מופאק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית, אמר כי "מדובר בניצחון. כמו שלמוסלמים ולנוצרים ישנה זכות לפולחן ולביקור דתי בכל מדינה שירצו - גם לנו כעדה דרוזית מגיע".

מנגד, נמתחה ביקורת על החלטת בית המשפט. רפיק חלבי, ראש מועצת דלית אל-כרמל, אמר: "המדינה צריכה להבין שהעדה הדרוזית לא בכיס שלה וההחלטה הזו לא נותנת לנו כלום - כי מזמן היינו צריכים לקבל את האישורים האלה כמו כל העדות האחרות. המאבק שלנו יימשך".

(חדשות 2)

גורמים בפרקליטות ציינו כי מדובר ב"החלטה חשובה שתעביר מסר בעתיד לכל מי שירצה לבקר במדינת אויב בלי לקבל אישור לכך".

בדצמבר 2013 הרשיע בית משפט השלום בנצרת את אנשי הדת הדרוזים בכך שביקרו במדינת אויב שלא כדין וסייעו לאחרים בביצוע של אותה עבירה. אנשי הדת לקחו חלק ואירגנו משלחות לסוריה וללבנון.

לפי סעיפי האישום, המשלחת הראשונה שאירגנו אנשי הדת שהתה במשך שבוע ימים בסוריה בשנת 2007. במהלך הביקור הם התארחו אצל בכירים במשטר הסורי. לביקור הם יצאו על דעת עצמם, וללא אישורים של אף גורם רשמי בישראלי. ב-2010 הוציאו אותם אנשי דת משלחת דומה ללבנון. גם אז אנשי הדת הדרוזים ביקרו במדינת האויב במשך שבוע ימים ללא אישור.