נדחתה בקשתו של הנשיא לשעבר קצב למשפט חוזר

בית המשפט העליון דחה את עתירתו של קצב, שדרש משפט חוזר בגלל "עיוות דין" לדבריו. "המבקש לא הצביע על כך שבחומר הראיות יש בסיס ליצירת ספק סביר בגרסת המתלוננת", קבע השופט ניל הנדל, שהסביר כי קצב לא הציג ראיות חדשות שמערערות את ההחלטות הקודמות בנושא

"אין בטענותיו ממש". קצב (רויטרס)

מאסרו של קצב יימשך ועונשו נותר על כנו: בית המשפט העליון דחה הבוקר (ב') את עתירתו של הנשיא לשעבר למשפט חוזר. השופט ניל הנדל קיבל את טענות הפרקליטות, וקבע כי "בחינת טענותיו של המבקש מלמדת כי אין בהן כדי לעורר חשש לעיוות דין". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט הנדל הדגיש כי הסיבה לסירוב נשענת על אמינות העדויות, בשילוב עם היעדר ראיות חדשות: "עדותה של המתלוננת ביחס למעשה האונס נמצאה מהימנה, ובד בבד נקבע כי גרסתו של המבקש לאירוע איננה מהימנה. המבקש לא הצביע על כך שבחומר הראיות יש בסיס ליצירת ספק סביר בגרסת המתלוננת".

קצב טען בעתירתו כי קיימים אי-דיוקים לגבי המועד המדויק שבו בוצע האונס, אך הנדל דחה את טענתו: "העובדה כי לא נקבעו מסמרות ביחס למועד המדויק של ביצוע האונס איננה מעוררת כשלעצמה ספק סביר, ובוודאי שאיננה עולה כדי עיוות דין המצדיק עריכת משפט חוזר".

"המבקש מצהיר כי נגרם לו עיוות דין, ועל כך הוא מבסס את בקשתו. אך כאשר מציג המבקש את טענותיו אחת לאחת - מתקבל הרושם כי למעשה מדובר בהצגה מחודשת של טענות ערעוריות מובהקות, אשר נדונו ונדחו כולן בערכאות קמא", הסביר הנדל את החלטתו. "המסגרת הדיונית של משפט חוזר איננה משמשת במה ל'מקצה שיפורים' ואף לא לערעור נוסף. בל נשכח כי בא כוח המבקש טען שהוא איננו בא לתקוף את קביעות המהימנות, ובמיוחד לא את קביעת המהימנות של המתלוננת".

קצב: "עיוות דין עובדתי ומשפטי"

בחודש אוקטובר האחרון הגיש הנשיא לשעבר קצב את הבקשה למשפט חוזר לבית המשפט העליון, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2. קצב מבקש משפט חוזר לאחר שהורשע בעבירות אונס, מעשה מגונה בכוח והטרדה מינית. פרקליטו, עורך הדין יהושע רזניק, דרש לקיים משפט חוזר למרשו בשל מה שהגדיר "עיוות דין עובדתי ומשפטי".

"פסקי הדין לוקים באופן מהותי עד כדי עיוות דין של ממש, ולפיכך יש מקום להגיש בקשה למשפט חוזר", נכתב בבקשה שהגיש קצב באמצעות עורכי דינו. "אנו דורשים שהליקויים ייבחנו על ידי נשיא בית המשפט העליון". בבקשה הדגיש קצב כי עדותה של א' ממשרד התיירות "לא נתמכה לגופה בראיה נוספת".

"במקום לזכות את קצב מחמת הספק בגרסת המתלוננות, הוסיף בית המשפט המחוזי וקבע עובדה נוספת שאף היא תזה ללא שום ביסוס", נכתב בבקשה מטעם קצב. "קביעה זו, לא רק שאינה מבוססת על ראיה כלשהי, אלא אף עומדת בניגוד לגרסת המתלוננת עצמה". עו"ד רזניק ציין: "קצב הורשע על פי הספק ולא על פי שיטתנו המשפטית כי הרשעה תיתכן אך ורק אם לא נותר ספק סביר באשמתו של נאשם".

קצב ריצה כרבע מתקופת מאסרו

עורכי הדין יהושע רזניק וציון סהראי שקדו במשך חודשים על תיק קצב. השניים חשפו משפטנים בכירים ושופטים בכירים בדימוס לחומרים מהתיק. אלו הגיעו יחדיו לכלל מסקנה, שלפיה מתחייבת בדיקה מחודשת בתיק קצב. בנוסף, שכרה משפחת קצב את שירותיו של יועץ התקשורת גיל סולומון.

קצב ריצה כבר למעלה מרבע מתקופת המאסר בת שבע השנים שנגזרה עליו - והחל לצאת לחופשות סדירות מבית הסוהר. במאי 2012 דחה בית המשפט העליון את בקשתו של הנשיא לשעבר משה קצב לקיים דיון נוסף בעניין עונשו בפני הרכב מורחב של בית המשפט. קצב נשלח לרצות את עונשו עד תום כפי שקבע בית המשפט המחוזי.