תביעה אזרחית: "רצח ליאון קלנטרוב היה יכול להימנע"

האחים אדיר ונאור סודמי חטפו, אנסו ורצחו את הילד ליאון קלנטרוב במושב בני עי"ש לפני כחמש שנים. השניים נשפטו ונידונו ל-22 ו-19 שנות מאסר, אבל כעת החליטו הוריו של הילד להגיש תביעה אזרחית. במוקד התביעה – המשטרה ורשויות הרווחה, שלדבריהם היו יכולות למנוע את הרצח

האחים סודמי (חדשות 2)

לפני כשנתיים וחצי הרשיע בית המשפט את האחים אדיר ונאור סודמי בפרשה שזעזעה את המדינה: השניים הורשעו בחטיפה, אונס ורצח הילד ליאון קלנטרוב ז"ל, שגר לידם במושב בני עי"ש. כעת מגישים הוריו של ליאון תביעה אזרחית נגד האחים, אך גם נגד משטרת ישראל ורשויות הרווחה - בטענה כי אלה יכולים היו למנוע את הרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכתב התביעה טוענת המשפחה כי היה ביכולתן של משטרת ישראל, משרד הרווחה, משרד הבריאות ומועצה מקומית בני עי"ש למנוע את הרצח "שהיה ברור שעתיד להתרחש". לדבריהם, לאחים סודמי היה עבר עשיר של פגיעה בקטינים והשניים היו בבחינת "פצצה מתקתקת".

ליאון קלנטרוב ז"ל (חדשות 2)

"הרשויות לא עשו דבר וחצי דבר כדי למנוע את הרצח, התקיפות המיניות והמעשים המגונים שבוצעו בליאון ז"ל ובילדים אחרים, תושבי המועצה המקומית", נכתב בתביעה. "המשטרה כשלה כישלון חרוץ בטיפול ובחקירה של מעשיהם".

גם המועצה המקומית, כך טוענים ההורים בתפקידם, כשלו בשמירה על חייו של ליאון ובדיווח ובטיפול במעשיהם של האחים סודמי. לטענתם, המועצה "גילתה אדישות מתמשכת ובלתי מוסברת להתנהגותם של האחים".

"לתובעים נגרם וייגרם כאב וסבל ועוגמת נפש עצומה, כך שצמד המילים 'עוגמת נפש' מהווה זילות לעוצמת התחושות הקשות שסבלו", נכתב. בכתב התביעה לא מפרטים הוריו של ליאון ז"ל את סכום הפיצוי הנדרש, ומותירים החלטה זו לבית המשפט.

עו"ד דוד ברנס

בגזר הדין של האחים סודמי ציינו השופטים כי "נחשפה אוזלת ידה של המערכת, שאילו נתנה דעתה על התנהגותם עם הגשת התלונה הראשונה, והיתה מרחיקה אותם מהחברה ייתכן והיה ניתן למנוע את האסון הכבד".

"התביעה חושפת את המחדלים מצד הרשויות ובפרט מצד המשטרה והמועצה המקומית", אמר עורך דינם של ההורים, דוד ברנס. "אנו מקווים שבעקבות הגשת התביעה יבוצע בדק בית של כל הגורמים, על מנת שלא יישנו מקרים כאלו בעתיד".

"אין מילים היכולות לבטא את הזוועה"

באפריל 2011 קיבל בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את הסדר הטיעון שנחתם בין הפרקליטות לבין התאומים אדיר ונאור סודמי. בהתאם לעסקה נמחקה עבירת הרצח שיוחסה לשניים והם הורשעו בהריגה.הקשיים שעמם נאלצה התביעה להתמודד נוגעים, בין היתר, לעובדה שבדיקה העלתה כי קלנטרוב סבל ממחלה קשה ובנוסף קשה היה להוכיח כי האחים ביצעו את הרצח ביחד. כמו כן, מאחר שמדובר בתאומים זהים, כך גם הדמיון הרב במטען ה-DNA שלהם, מה שהקשה על זיהוי המטען הגנטי שאותר בגופתו של הקורבן.

על פי כתב האישום הישן, בתאריך ה-31.12.09 פגשו האחים את קלנטרוב ז"ל, והציעו לו לבוא לביתם. כשהגיעו למקום אימם של החשודים ישנה שנת צהריים בחדרה. האחים הכניסו את קלנטרוב לחדר השינה שלהם, שם על פי האישום תקפו אותו.

האחים הפשיטו את קלנטרוב, על פי כתב האישום, ביצעו בו מעשים מגונים והגיעו לפורקן מיני. על פי האישומים מיד אחר כך חסמו השניים את פיו ונחיריו של לאון וחנקו אותו למוות. האחים לפפו שקיות ניילון סביב גופו וראשו וכיסו אותו בציפת כרית. כתב האישום מספר כי לאחר מכן הכניסו את גופתו של הילד לארגז המצעים מתחת לאחת המיטות בחדרם.

חמישה חודשים לאחר שאושר הסדר הטיעון, גזר בית המשפט 22 ו-19 שנות מאסר על האחים סודמי. השופטים ציינו בהחלטתם כי "הנאשמים נהגו לפתות את הקטינים להצטרף אליהם לביתם כשהציעו להם דברי מתיקה ומשחקי מחשב. הנאשמים היו מוכרים למנוח הוא לא חשש מהם ושילם על כך בחייו". עוד ציינו השופטים: "בדומה כי אין מילים היכולות לבטא את הזוועה התנהגותם של הנאשמים גרמה למותו של הקטין. אין להקל ראש גם בעבירות המין ובעבירות הנוספות שבוצעו כנגד קטינים".