ישראלי שב מסוריה לארץ, נעצר והואשם בפעילות צבאית אסורה

צעיר מאום אל פאחם נאשם בפעילות בארגון ג'יהאד עולמי בסוריה, לאחר שיצא מהארץ על מנת להצטרף לכוחות המורדים. עם שובו לארץ נעצר והואשם ביציאה שלא כדין ובאימונים צבאיים אסורים. בשב"כ, שהשתתף בניהול החקירה, הזהירו מפני ניצול האזרחים הישראלים על ידי גורמי טרור לביצוע פעילות צבאית נגד מדינת ישראל

הלחימה בסוריה, ארכיון (AP)

כתב אישום לישראלי שיצא להילחם בסוריה: צעיר מאום אל פאחם נאשם ביציאה שלא כדין מהארץ לסוריה ובאימונים צבאיים אסורים עם כוחות המורדים והג'יהאד העולמי. החקירה, אותה ניהלו משטרת ישראל - ימ"ר חוף ושירות הביטחון הכללי, התנהלה לאחר שהתגלה כי ארבעה צעירים ערבים יצאו בניגוד לחוק מישראל לסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז חיפה אתמול (ד') לבית משפט השלום בעיר נכתב כי הצעיר, אחמד (עמאד) שורבאג'י בן 23, החליט לצאת עם שלושה מחבריו - רביע שחאדה, אחמד חבשי ומחמד ג'בארין - לסוריה כדי להילחם עם כוחות המורדים נגד צבאו של אסד. בחודש ינואר האחרון יצא שורבאג'י מישראל לטורקיה כדי להמשיך משם לסוריה, וחבריו יצאו לטורקיה בנפרד, "כדי לא לעורר את חשד הרשויות". לאחר מספר ימים בטורקיה, מבריחים סייעו להם להסתנן לסוריה - כך טוענת הפרקליטות.

לאחר כניסתם לסוריה, חברו לכאורה הנאשם וחבריו ליחידת מורדים חמושים המכנה עצמה "ג'יש מחמד". בהמשך, לאחר אימוני כושר, גויסו הנאשם והאחרים לארגון "מדינת האיסלאם לעיראק ולסוריה" - "דולת אלאסלאם ללעיראק ואלשאם" - "דעא"ש" . "במהלך תקופת שהייתו השתתף הנאשם במחנה אימונים צבאי שנמשך כשבוע במסגרתו צבר ידע עיוני והכשרה מעשית והשתתף בשיעורי דת במטרה להתכונן לקרבות ולחישול רוח לחימה", נכתב בכתב האישום.

בפרקליטות טוענים כי לאחר מכן הנאשם השתתף במספר קרבות וירה מנשקו, ובהמשך הוצב במחסומים וביצע סיורים צבאיים. עם שובו ארצה, ב-20 באפריל, נעצר בנתב"ג על ידי הרשויות, בעוד חבריו טרם שבו לישראל. מהשב"כ נמסר כי שורבג'י "הודה בחקירתו כי יצא לסוריה על מנת להצטרף למאבק נגד הצבא הסורי. שורבג'י השתתף לפחות בשני קרבות נגד כוחות אסד, ויצא עם לוחמי הג'יהאד העולמי לפעילות יזומה באזורים שונים בסוריה, לרבות באזורים הסמוכים לגבול עירק-סוריה".

חוקרי השב"כ הדגישו כי "בתופעה של יציאת ערבים ישראלים לסוריה טמון סיכון רב למדינת ישראל, מכיוון שהזירה הסורית רוויה בפעילות של גורמים העויינים לישראל". כמו כן ציינו את החשש שהצעירים הישראלים "ינוצלו על ידי גורמי טרור לביצוע פעילות
צבאית נגד מדינת ישראל או להשגת מידע על יעדים בה".