מקורביו של אולמרט: "הוא מתרכז בערעור ומאמין שלא יישב בכלא"

מקורביו של ראש הממשלה לשעבר, שעליו הושת עונש מאסר בן שש שנים, טוענים כי הוא מאמין שינצח בערעור לעליון. עו"ד דב וייסגלס: "הוא ידע לקראת מה הוא הולך". השופט בדימוס סטרשנוב: "יש דווקא סיכוי לערעור"

"זה לא קורה מחר. הוא חושב עכשיו על הערעור בלבד ולא על הכלא, הוא אדם חזק ולא מופתע מהעונש". כך אומרים היום (ג') מקורביו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שנשלח היום ל-6 שנות מאסר בפועל, בגין עבירות של שוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא מאמין אמונה שלמה שזה ישתנה ושהוא לא יישב בכלא", אמר לחדשות 2 Online עו"ד דב וייסגלס, מקורבו של אולמרט. "זה לא קורה מחר ולא מחרתיים - יש זמן". עם זאת, הוא ציין כי גזר הדין היה בהחלט קשה ומפתיע בחומרתו.

"הופתענו מאוד כי גזר הדין הוא חמור מאוד ביחס לפסקי הדין שניתנו עד היום. ב-10 השנים האחרונות ראשי רשויות מקומיות שהורשעו בשוחד נשלחו לעונשי מאסר קצרים יותר", הוא המשיך - ואמר כי שוחח עם אולמרט בימים האחרונים: "הוא איש חזק ושקול אבל ידע שזה הולך לקראת כלא".

עו"ד משה ישראל, גם הוא מקורבו של ראש הממשלה לשעבר ששוחח איתו, העריך כי יש סיכויים טובים מאוד בערעור: "אני מבין את הגישה של השופט להחמיר אבל השופט עצמו קבע שהוא לא סטה מן השורה ולא נתן הטבות אלא רק הכסף שנטען שהוא קיבל תמורת הטבות". עוד הוסיף: "אני לא חושב שאולמרט חושב על כלא כעת כי הוא מניח שיהיה זכאי - הוא ממוקד כעת בערעור, הכלא זה לא מה שמעסיק אותו, הוא לא ציפה לעונש שהוא לא מאסר".

מומחה למשפט: "אין לו סיכוי בערעור"

מנגד, פרופ' עמנואל גרוס, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה אמר כי גזר הדין אינו מוגזם - אלא בתוך מתחם הענישה אותו מאפשר המחוקק. "לדעתי אין סיכוי לערעור על העונש גם אם הוא נוטה לחומרה. להערכתי לבסוף הוא ירצה עונש של 6 שנים בכלא".

עם זאת, פרופ' גרוס ציין כי הוא יקבל עיכוב ביצוע לעונש, בשל תקדימים אחרים ודומים מהעבר. "הגם שההנחיה של המחוקק היא שעונש מאסר מתבצע מיד עם הקראתו, לבד אם יש נסיבות המצדיקות את הדחייה ובדרך כלל מוצאים את הסיבות שמצדיקות. האיש חיכה הרבה זמן לתוצאת גזר הדין ולא ברח ואין חשש כזה".

השופט בדימוס סטרשנוב: "יש סיכוי לערעור"

אמנון סטרשנוב, שופט בית המשפט המחוזי בת"א לשעבר אמר בתכניתנו "שש עם" כי יש סיכוי לערעור. "אני לא חושב בניגוד לפרשנים או לדברים ששמעתי שהסיכויים בערעור במקרה זה בטלים. בכל ערעור יש סיכוי ובהחלט בערעור שמבוסס על ממצאים שבהן בבחינת ראיות נסיבתיות", הוא ציין. "מה שבית המשפט קבע זה על סמך ההיגיון, השערות והנחות שאולי יש בהן היגיון אבל ספק רב אם יש בהם ראיות של ממש".

הוא גם מתח ביקורת על הרטוריקה של השופט דוד רוזן, שהייתה חריפה במיוחד: "כל אדם ושופט בכלל והסגנון שלו אבל אני סבור שהשופט התבטא במילים בוטות למדי ואני סבור ששופטים אחרים היו יכולים להשתמש והיו משתמשים בלשון הרבה יותר מתונה. אני הייתי מעדיף סגנון שונה".

עורכת הדין טליה ששון, בכירה לשעבר בפרקליטות המדינה ציינה מנגד כי יש התאמה בין המילים החריפות של השופט דוד רוזן לבין העונש. "העונשים הם בעיני מאוזנים למדי, לא רק של ראש הממשלה לשעבר אולמרט אלא של כל השאר ויש התאמה בין המילים לעונש בסופו של יום".

היא הוסיפה כי לגבי אולמרט, "בית המשפט נקט במילים מאוד מאוד חריפות ואני בהחלט מגבה אותו על זה ושמחה על כך משום שלי באופן אישי יש תחושה בשנים האחרונות שיש זילות בהליך הפלילי".

אולמרט בבית המשפט (יותם רונן)

השופט רוזן, ששלח את ראש הממשלה לשעבר ל-6 שנים בכלא, מתח ביקורת חריפה על התנהלותו והגדיר אותה כבגידה באמון הציבור: "אולמרט ניצל את תפקידו לגריפת כספים". הוא אמר על הנאשמים בפרשה כי "מדובר בפושעים שמרבית זמנם הוקדש לביצוע תפקידם הציבורי. הריקבון שגרמו במעשיהם לא נותר בשטח הסגור".

גזר הדין לאהוד אולמרט - הסיקור המלא:

אולמרט נשלח לשש שנות מאסר בפועל

גזר הדין בפרשת הולילנד: כל העונשים

מקורבי אולמרט: "העונש חורג מכל פרופורציה"

לא רק אולמרט: הפוליטיקאים הבכירים שנשלחו למאסר

אחרי עונש המאסר: גם ההטבות המגיעות לאולמרט יישללו

תגובות במערכת הפוליטית: "שיעור חשוב לנבחרים מושחתים"

סיפורו של אולמרט: מבנימינה, לראשות הממשלה - ולכלא

שב"ס מקים צוות מיוחד ל"אסיר אולמרט"