גזר הדין של אולמרט: "פעלו מחמדנות וחזירות"

השופט רוזן, ששלח את רה"מ לשעבר ל-6 שנים בכלא, מתח ביקורת חריפה על התנהלותו והגדיר אותה כבגידה באמון הציבור: "אולמרט ניצל את תפקידו לגריפת כספים". הוא אמר על הנאשמים בפרשה כי "מדובר בפושעים שמרבית זמנם הוקדש לביצוע תפקידם הציבורי. הריקבון שגרמו במעשיהם לא נותר בשטח הסגור"

עונש מאסר ממושך. אולמרט (חדשות 2)

"עבירת השוחד ממוטטת מסגרות שלטון". שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן , גזר היום (ג') שמונה שנות מאסר על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מתוכן שש בפועל, בנוסף לקנס כבד של מיליון שקלים וחילוט בסכום של 560 אלף שקלים. בגזר דין מנומק של 50 עמודים, שכולל גם את הנאשמים האחרים בתיק, קבע השופט כי אולמרט כנותן שוחד "הינו בבחינת בוגד" ותיאר במילים חריפות את התנהלותו הפושעת. ראש הממשלה לשעבר, שקיבל את הכינוי "נאשם 8", שמע את הכרעת הדין בפנים חתומות.

לקריאת גזר הדין המלא לחצו כאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיקרי גזר הדין המתייחסים לאולמרט:

על אופיו של אולמרט:

- "נאשם 8 ניחן בסגולות מעוררות התפעלות - משכיל, רהוט, חכם ביותר, היודע לשכנע בצידקת טיעוניו גם בחייו האישיים וגם בציבוריים. הוא 'איש של אנשים', איש חם ומחבק, שהטביע חותמו החיובי בבניי הארץ, תרם תרומה רבה לחברה ולמדינה".

- "נאשם 8 אינו בבחינת פושע רגיל: אדרבא, מדובר בפושע שמרבית זמנו הוקדש לפועלו הציבורי. פועלו זכה לשבחים, הוא התקדם ושגשג. כשרונותיו ועשייתו הברוכה במסגרת הנורמטיבית העלתה אותו לפיסגה... כשלונותיו והצלחותיו של נאשם זה שימשו מצע נוח לעבירות שבהן הורשע במקביל לפעולתו הנורמטיבית".

עונשי המאסר בפרשה (חדשות 2)

על חומרת העונש:

- "דינם של בכירים ורמי מעלה ראוי להיות חמור וקשה מחלקם של חלכאים ופשוטי העם. אין דינם של אנשים 'פשוטים' כדין מי שמשתייך לאליטה החברתית והכלכלית במדינה, שמנה וסלתה של הארץ - אלה פעלו לביצוע העבירות שבהם הורשעו מתוך חמדנות ואף חזירות!"

- "בשטח סגור ואטום טבלו הנאשמים בביצת-דומן ופעלו להעשרת כיסם. הריקבון לא נותר בשטח הסגור - ועל כן ראויים הם לעונשים שיבטאו שאט נפש ושיהיה בהם כדי לשרש את הנגע הממאיר שאינו תיאורטי כי אם מוחשי".

- "החלטתי להטיל קנס גבוה ומשמעותי לכל נאשם ונאשם על פי חומרת עניינו. הוא יינתן על פי היקף הרשעתו ומצבו הכלכלי, תוך שימת לב שלא יהיה בקנס משום החמרת עונש המאסר שיושת עליו. הקנס יכלול למעשה את סכום החילוט. ראוי כי שני הסכומים לא יובילו לקריסה אישית וכלכלית מוחלטת. מתחם הענישה: על ארוע השוחד הראשון - בין 4-7 שנים, ועל הארוע השני - בין 2-4 שנים".

- "הנזק שנגרם לנאשם תחת הרשעתו הוא רב וגדול. הוא עמד בפיסגת הפסגות. הוא שימש כראש ממשלת ישראל. מתפקיד רם ונכבד זה שאין חשוב ממנו הגיע למעמד של מי שהורשה בפלילים והורשע בעבירות בזויות וחמורות. גם אם לא מדובר בהרשעתו הראשונה, עדיין הנזק מהרשעה זו הינו כבד ביותר".

פסיקה חריפה. רוזן (יותם רונן)

על עבירות השוחד:

- "נאשם 8 הורשע בשתי עבירות - קבלת שוחד באמצעות אחיו יוסי אולמרט, ועבירת שוחד אחרת מעד המדינה באמצעות נאשמת 9 (שולה זקן) ואורי מסר. נוכח המפורט בהרחבה חשוב לציין את מערכת הקשרים המושחתת והמתמשכת בין נאשם 8 ועד המדינה (שמואל דכנר). נאשמת 9 ציינה כי עד המדינה סייע למערכות הבחירות של נאשם 8".

- "התמונה העובדתית הצטיירה כאילו עד המדינה הותרם לטובת מערכת הבחירות של אולמרט. על פי הודעותיה של נאשמת 9 הוא מצא להודות לעד המדינה על כספיו. נאשמת 9 ביקשה מעד המדינה כסף לכיסוי גרעונותיו של נאשם 8. היא העבירה במזומן לאורי מסר סך 60 אלף שקלים".

 - "עד המדינה נתן 500 אלף במספר צ'קים דחויים לאחיו. נאשם 8 ניצל את תפקידו הרם לקידום עניינם במסגרת תפקידו כמשרת ציבור וקיבל לרשותו סכומי עתק. נאשם 8 נמנע מלפנות לידידים 'שמוטי זיסר לדידו הוא לידם כמו דג קטן' אלא פנה ל'אוצרות פלא' שעמדו לרשותו. בסיס מערכת היחסים בינו לבין עד המדינה - הוא השתמש באוצר הפלא שהוכיח נדיבותו לאורך שנים. המתת הסתכם 'הפעם' ב500 אלף שקלים".

אולמרטו ויועצו אמיר דן (יותם רונן)

- "הנאשם ניצל תפקידו הרם לגריפת כספים מהיזם שנזקק לעזרתו. לא הוכח כי השוחד הביא אותו למתן הקלות בפועל תוך סטייה ברורה מהשורה".

השופט התייחס גם לפרשה בכללותה: "הנאשמים הורשעו לפי העבירות החמורות בספר החוקים, פגעו באמון הציבור ויש במעשים כדי לקעקע את בטחון הציבור בטוהר השיקולים...בעבירת השוחד יש כדי לזהם את השירות הציבורי. מבלי השוחד מעוררים יחס של תיעוב ממאיסים את מוסדות המדינה על הציבור. השוחד הינו איש מעל הבוגד באמון שניתן בו, אמון שבלעדיו לא ייכון שרות ציבורי מתוקן".

"במהלך המשפט הזה התבהרו מערכות מושחתות - דברי עד המדינה מבוססים: ראש העיר נטל שוחד, מנהלת הלשכה קיבלה סכומים הנאמדים במאות אלפי שקלים, ממלא מקום ראש העיר ובהמשך ראש העיר קיבלו סכומי עתק. עבירת השוחד נושאת עימה קלון. נאשמים 6, 8 ו-10 עברו עבירה שיש עימה קלון".

צוות ההגנה במשפט (יותם רונן)

 - "פסיקת בתי המשפט קבעה לא אחת כי מעמדו ותפקידו של עובד הציבור שסרח צריכים להילקח בחשבון לעניין גזירת העונש - ככל שהמעמד רם יותר והתפקיד בכיר יותר, כך הדבר יהווה נסיבה לחומרא", קבע השופט. "דינם של בכירים ורמי מעלה ראוי להיות חמור וקשה מדינם של חלכאים, פשוטי עם ואזרחים רגילים מן השורה. אין דינם של עבריינים, שהורשעו בעבירות שחיתות, עבריינים שנולדו למצוקה כלכלית וגדלו בסביבה סוציואקונומית נמוכה, המבקשים להסביר מניעי פועלם ברקעם הקשה כדינם של נאשמים המשתייכים לעלית החברתית והכלכלית במדינה. חלק מהנאשמים שלפניי משתייכים לעלית החברתית-כלכלית במדינה, שמנה וסלתה של הארץ. אלה פעלו וביצעו העבירות בהן הורשעו מתוך חמדנות, ואף חזירות".

השופט ציין גם את הנסיבות לזכות הנאשמים: "הנאשמים בורכו בסגולות רבות. נאשם 7, למשל, (אורי שטרית) הצטיין בכל שעשה במהלך חייו. הוא זכה להישגים מרשימים בלימודיו בארץ ובחו"ל, בלט בתרומתו הרבה בשירות הצבאי, וכפי שציין האלוף (מיל') דורון אלמוג, חירף נפשו בפעולות קרביות תוך גילוי עוז רוח ותושייה. הוא אדריכל מבריק, מקצוען מן המדרגה הראשונה, אדם היודע להניע אנשים ולקדם תכניות בנייה רחבות היקף.

 - נאשם 8 (אולמרט) ניחן בסגולות מעוררות התפעלות. מדובר בנאשם משכיל, רהוט, חכם ביותר, היודע לדבר עם כל אדם בלשונו ולשכנעו בצדקת טיעונו, כך ביחסיו האישיים וכך בתפקידיו הציבוריים, בהם זכה להצלחה והוקרה בארץ ובחו"ל. אולמרט הינו איש של אנשים, איש חם ומחבק, אשר השקיע מיכולותיו בביצוע תפקידיו הציבוריים והטביע חותמו החיובי בבניין הארץ. הוא תרם תרומה רבה למדינה ולחברה.

- אולמרט ושטרית אינם בבחינת פושעים רגילים השקועים אך ורק בעולם הסיאוב והפשע. אדרבא, מדובר בפושעים שמרבית זמנם הוקדש לביצוע תפקידם הציבורי. מדובר בפושעים שהתנהלו במסגרת הנורמטיבית, ובמסגרת זו תרמו את המיטב שבהם לטובת תפקידם, זכו לשבחים בגין עבודתם הטובה, שגשגו והתקדמו עד הגיעם למעמדם. כישרונותיהם ועשייתם הברוכה במסגרת הנורמטיבית העלתה אותם לפסגה בזירה המקצועית, החברתית והכלכלית.

- כישרונותיהם והצלחותיהם של הנאשמים הנ"ל שימשו מצע נוח לביצוע עבירות השחיתות בהן הורשעו. במקביל לפעילותם הנורמטיבית, בשטח סגור ואטום לעין הציבור, פעלו הנאשמים בביצת דומן ושחיתות להעשרת כיסם. עם זאת, הריקבון שגרמו במעשיהם לא נותר בשטח הסגור. ריקבון זה תסס והרקיב כאמור סביבתו, ועל-כן ראויים המה לעונשים שלא רק יבטאו בקול רם וצלול גינוי ושאט נפש - אלא יהא בעונשים כדי לשרש את אותו נגע ממאיר שפשה, שכן הסכנה הטמונה באותו נגע אינה סכנה תיאורטית, כי אם סכנה קרובה ומוחשית".

 

גזר הדין לאהוד אולמרט - הסיקור המלא:

אולמרט נשלח לשש שנות מאסר בפועל

גזר הדין בפרשת הולילנד: כל העונשים

מקורבי אולמרט: "העונש חורג מכל פרופורציה"

לא רק אולמרט: הפוליטיקאים הבכירים שנשלחו למאסר

אחרי עונש המאסר: גם ההטבות המגיעות לאולמרט יישללו

תגובות במערכת הפוליטית: "שיעור חשוב לנבחרים מושחתים"

סיפורו של אולמרט: מבנימינה, לראשות הממשלה - ולכלא

שב"ס מקים צוות מיוחד ל"אסיר אולמרט"