אולמרט: "מעולם לא לקחתי או קיבלתי שוחד"

ראש הממשלה לשעבר עלה על דוכן העדים בשלב הטיעונים לעונש, ואמר: "הכרעת הדין בהולילנד מבוססת על שגיאה יסודית". סניגורו, עו"ד אלי זהר, ביקש עונש מאסר בן 18 חודשים: "העונש הציבורי היה בלתי נסבל"‎

"לא לקחתי שוחד". אולמרט (עומר מירון)

לאחר הרשעתו, אהוד אולמרט מוסיף להכחיש את העבירות המיוחסות לו. "מעולם לא ביקשתי או קיבלתי שוחד, לא בעקיפין ולא במישרין, לא לעצמי ולא למקורביי", אמר ראש הממשלה לשעבר בשלב הטיעונים לעונש. "הכרעת הדין בפרשת הולילנד מבוססת על שגיאה יסודית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית המשפט המחוזי בתל אביב התחדש הבוקר הדיון בשלב הטיעונים לעונש במשפט הולילנד וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט צפוי לשאת דברים בפני בית המשפט, אחרי שאתמול ויתר על האפשרות להציג עדי אופי מטעמו. בפרקליטות דרשו לגזור על אולמרט לפחות שש שנות מאסר, בגין שני האישומים בקבלת שוחד בהם הורשע. פרקליטו, עו"ד אלי זהר, ביקש מבית המשפט להשית על מרשו עונש מאסר בן 18 חודשים.

"העונש שאולמרט כבר קיבל על ידי עמידתו הציבורית בתקשורת למיניה היה חריף ביותר ובלתי נסבל לפי כל אמת מידה חברתית בארץ ובעולם כולו", אמר סניגורו עו"ד אלי זהר. לדבריו, הדבר גרם לפגיעה ממשית בהליך המשפטי: "הפגיעה הזו צריכה להילקח בחשבון כשדנים בעונשו של אולמרט".

זהר ציין כי אולמרט הואשם בארבע עבירות של קבלת שוחד והורשע "רק" בשתיים. "אנו מכבדים את החלטת השופט, גם אם לא מסכימים איתה", אמר. "אנחנו בדעה שהתביעה דרשה דרישות שאינן מידתיות לגבי עונשו של אולמרט. נסיבות המקרה מושכות את אולמרט אל הרף התחתון של הענישה ואנחנו מבקשים מבית המשפט לחרוג מהמתחם של הענישה באופן שעניינו של אולמרט צריך להיות נדון על פי נסיבותיו המיוחדות".

פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר תקף את מי שהייתה יד ימינו לאורך השנים. "שולה זקן איננה עוזרת נאמנה כפי שהתייחסו אליה, אלא אדם עצמאי שפעל לקידום האינטרסים של עצמו", אמר.

במהלך דבריו טען הפרקליט כי סכום השוחד שבו הורשע מרשו, בסך של יותר מ-500 אלף שקלים, "אינו כה משמעותי ואינו חזות הכול". הדבר עורר את זעמו של השופט דוד רוזן, שהטיח בזהר: "על מה אתה מדבר? זה סכום עתק. זה סכום נכבד מאוד ומתחיל לטפס מעלה מעלה מבחינת חומרת העבירה. זה לא 20 אלף שקל ולא 50 אלף שקל. אני מתקשה לקבל את הטיעון שלך".

הפרקליטות: "אולמרט לקח שוחד לכיסו שלו ממש ופעל מתחת לפני השטח"

נוסף על שנות המאסר, דורשת הפרקליטות להטיל על אולמרט קנס בגובה של 1.2 מיליון שקלים - סכום הכפול מסכום השוחד אותו קיבל אולמרט - כך על פי קביעת בית המשפט. יחד עם זאת, מבקשת הפרקליטות להטיל קלון על ראש הממשלה לשעבר. "בין עד המדינה לבין אולמרט הועברו מאות אלפי שקלים. סכום עתק של חצי מיליון ש"ח לאחיו יוסי, מהלך מתוכנן ומושכל על רקע מערכת השחיתות בין השניים", קבע עו"ד יהונתן תדמור מפרקליטות המדינה.

בנוסף, ביקשה הפרקליטות להשית עונש של בין 2-4 שנות מאסר על אולמרט בגין עבירת שוחד שנייה בסכום של כ-60 אלף שקלים וקנס של "לא פחות מ-140 אלף שקלים, מכפלת הסכום".

"אנו לא רואים כל הבדל בין לקיחת כספים לכיס לבין לקחת כספים לקרוב משפחה - על אחת כמה וכמה מדרגה ראשונה. אולמרט לקח שוחד לכיסו שלו ממש ופעל מתחת לפני השטח. בינו לבין עד המדינה נרקמה מערכת יחסים אינטרסנטית", הוסיף.

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר אתמול בתגובה: "בקשת הפרקליטות קיצונית ומופרכת לחלוטין ולא עומדת בשום מבחן של פסיקת בתי המשפט בעשר השנים האחרונות. דומה שנעשה כאן ניסיון של הפרקליטות לבוא חשבון עם אולמרט שלא משיקולים ענייניים".