עונש תקדימי: שנתיים מאסר לשוטר שתקף בטייזר

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום שנתיים מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי לסעיל אנעים, שוטר סיור שהורשע בתקיפת עצורים בטייזר. השופט קבע כי הנאשם "פרק את זעמו על המתלונן בדרך בלתי חוקית לחלוטין". עורך דינו מתח ביקורת על ההחלטה: "זה מסר לשוטרים - אל תחתרו למגע"

גזר דין לשוטר האלים (חדשות 2)

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (א') 28 חודשי מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי על סעיל אנעים, שוטר סיור שהורשע בשלושה סעיפים של התעללות בחסר ישע ותקיפת חבלה של ממש, לאחר שתקף במספר מקרים שונים עצורים באקדח טייזר. "המקרה התרחש בעקבות חוסר הגיבוי של המשטרה לשוטר במהלך פעילותו", טען עורך דינו בבית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתב האישום יוצא הדופן שהוגש נגדו, הציג תמונה מטרידה של שוטר אלים ואכזר העושה שימוש בכוח מופרז ובסמכות שניתנה לו ללא צורך והצדקה, ובמיוחד באקדח המחשמל. "אירוע זה של שימוש בלתי חוקי בטייזר אינו יכול לעבור לסדר היום, אין לו כל הצדקה, אין לו כל הסבר זולת הסבר של פריקת זעמו של הנאשם על המתלונן בדרך בלתי חוקית לחלוטין", קבע השופט צבי גורפינקל.

"הנאשם ניצל את היותו שוטר, השתמש במדיו ככיסוי לביצוע פעולה אסורה, והפעיל מכשיר טייזר בצורה בלתי סבירה ובלתי הגיונית בעליל", הוסיף השופט. באחד המקרים בהם הורשע, הפעיל אנעים על עצור אזוק את מכשיר הטייזר, באמצעות הקרסים הנעוצים בגופו 24 פעמים, ללא כל הצדקה. האירוע התרחש לפני כשלוש שנים במהלך מעצר שביצע השוטר יחד עם שוטרת נוספת נגד אדם שהעיר להם כי הם נראים "משועממים".

האקדח המחשמל, אילוסטרציה (חדשות 2)

הכניס את החשוד לשירותים והכה

חודש לאחר מכן, בפברואר 2011, שוב עשה אנעים שימוש אסור בטייזר, לאחר שעצר חשוד בפריצה לכלי רכב. הוא הכה אותו בזירה בראשו באמצעות אקדח החשמל. אך פעולותיו האלימות לא הסתיימו שם, כשהגיעו לתחנת המשטרה, הכניס אנעים את החשוד לשירותים ופרק עליו את זעמו תוך שהוא מכה בו מכל הבא ליד - תחילה בחגורה ולאחר מכן במקל מגב.

אנעים הוא השוטר הראשון שמועמד לדין - ומורשע - בשימוש בטייזר, והשופט פסק כי המקרה מעיד על "קלות בלתי נסבלת בה משתמש שוטר במכשיר הטייזר שלא לצורך. מן הראוי לרענן את הנהלים המתייחסים לשימוש בטייזר, להפנות את תשומת לב השוטרים לכך ששימוש בטייזר דינו כדיו השימוש באקדח, וכי השימוש בו נועד כאמצעי אחרון בלבד".

במקרה נוסף שהתרחש בספטמבר 2010, אז עיכב השוטר הסורר נהגת שנהגה בכלי רכבו של בן זוגה. במהלך בדיקת המכונית החלו חילופי דברים בין השניים. כשבן זוגה של הנהגת הגיע למקום, וביקש להראות לאנעים את רישיון הרכב, סירב השוטר לקבל את הרישיונות, עצר את הבחור ובהמשך גם הכה אותו נמרצות.

בשיחה עם חדשות 2 Online, מתח סניגורו ד"ר עו"ד נתן שרייבר ביקורת חריפה על המשטרה שלא גיבתה את אנעים. "מדובר בעונש חמור ושערורייתי. בית המשפט בעצם נתן גיבוי לעבריינים והמסר הוא שעל השוטרים לנתק מגע ולא לנהוג כצפוי מתפקידם ולחתור למגע".