שיחה מאיימת במרפסת של מגדל יוקרה וכלבי תקיפה: כך נסחטו אנשי העסקים‎

תעשיית סחיטה באיומים במיליוני שקלים, השתלטות על בתי עסק ונדל"ן, השלכת רימוני יד, וירי לעבר רכב נוסע בכביש 6. אנשי עסקים שהפכו עדי מדינה תיארו את שיטות העבודה של העבריין הבכיר איתן חייא – שיואשם יחד עם 15 אנשים נוספים בפרשת "שותף סמוי"

"חלק מהסכום היה נעלם". אילוסטרציה (רויטרס)

פרשת "שותף סמוי" - השיטה נחשפת: כתב האישום שהוגש היום (ה') נגד העבריין איתן חייא, החשוד המרכזי בפרשה שבה נקשר שמו של מנכ"ל קבוצת כדורגל בליגת העל, חושף תעשייה של איומים וסחיטה במיליוני שקלים מאנשי עסקים, השתלטות על נכסים, בתי עסק ונדל"ן. שיעות העבודה כללו: שימוש בכלבי תקיפה, איומים על סף המרפסת בגובה עשרות קומות במגדל יוקרה, ירי והשלכת רימונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את מסכת האיומים, שנדמה כי נלקחה מסרט מאפיה הוליוודי, חשפו שני אנשי עסקים שהפכו לעדי מדינה. לפי כתב האישום, הצטרף חייא כשותף סמוי לבתי עסק, ולאט לאט הרחיב את אחוזי הבעלות שלו, תוך כדי שהוא מטיל אימה ומשתמש באלימות.

בין היתר, נהג חייא להלוות כספים, שאותם כינה השקעות, לבעלי עסקים וסחט סכומי עתק גם לאחר כיסוי החוב. "אצלי אין להפסיד, אם אני משקיע יש רווח", העיד אחד הנסחטים כי העבריין נהג לומר.

את "ההשקעה" היה מחזיר בשיטות אלימות. הנחקרים העידו כי הוא היה מזמין אנשים לביתו במגדל יוקרה סמוך לדרך נמיר בתל אביב. בדירה חיכו שני כלבי תקיפה ולאחר שהנסחט היה עולה אל הקומה הגבוהה שבה היא ממוקמת היו חייליו של חייא מוציאים אותו אל המרפסת ומסבירים לו, בצורה שלא משתמעת לשתי פנים, שעליו לשלם את החוב. אחד המאוימים, שעבר את החוויה המפחידה, הלך מיד אחרי האירוע לכתוב צוואה.

איומים במרפסת המגדל בת"א. ארכיון (רויטרס)

"100 אלף שקלים נפלו במעלית - תשלים"

באחד המקרים, סיפר אדם שנסחט, כי הלוואה שלקח של מיליון שקלים תפחה ל-3 מיליון. כשהביא לביתו של חייא את ההחזרים, חלק מהסכום "נעלם" בדרך. לא היתה זו הפעם היחידה. לפי העדויות, אם אדם היה מגיע עם 600 אלף שקל במזומן לביתו של חייא, עד שהיה חוזר למכוניתו, העבריין היה מתקשר ואומר לו כי בערימה יש רק חצי מיליון שקלים ו-100 אלף כנראה "נפלו" במעלית. היה ברור לכל לווה שאת הפער יהיה עליו להשלים.

במהלך החקירה נחשפו גם מספר אירועים שבהם הושלכו רימוני יד לעבר בתים של אזרחים בפתח תקווה וראשון לציון. באחד המקרים, היתה טעות בכתובת והרימון הושלך אל ביתה של שופטת. במקרה אחר, לפי כתב האישום, פתחו אנשיו של חייא באש מנשק חם לעבר רכב של אזרח שנסע בכביש 6.

איתן חייא. ארכיון (חדשות 2)

בין הנסחטים, שזכו לפי כתב האישום לנחת זרועו של חייא, היו גם אזרחים תמימים שאינם קשורים לעולם הפשע.

כתבי אישום הוגשו הבוקר נגד 15 מעורבים נוספים בפרשה. הם הואשמו בשורה של עבירות בהם: סחיטה באיומים, סחיטה באיומים בצוותא, קשירת קשר לביצוע פשע והחזקת נשק שלא כדין. חייא עצמו הואשם בין היתר בעבירות של סחיטה באיומים, קשירת קשר לביצוע פשע, חבלה בכוונה מחמירה בצוותא, עשיית פעולה ברכוש במטרה שלא יהיה דיווח, מסירת מידע כוזב ועשיית פעולה ברכוש אסור.

"אני קורא לכל אדם במדינת ישראל שנסחט על ידי עבריין להגיע למשטרה ולשים קץ למעגל הסחיטה", אמר מפקד מחוז תל אביב ניצב בנצי סאו, ששיבח את עבודת הימ"ר בפיקודו של נצ"מ גדי אשד.