טבעונים תובעים 34.5 מיליון מטבעול: "מוצרים מן הצומח"? הטעיית צרכנים

טבעוני הגיש תביעה ייצוגית נגד חברת המזון הצמחוני בטענה שחלק מהמוצרים מסדרת "מן הצומח" מכילים רכיבים מן החי. התובעים דורשים מיליונים כפיצוי. התובע: המוצר הכיל ביצים ואכילתו גרמה לי לשאט נפש, כעס, תסכול ועלבון. טבעול: טרם קיבלנו את כתב התביעה

"שטבעול תואיל להוכיח שביצים גדלות על עצי (חדשות 2)

מגמת הגידול במספר הצמחונים והטבעונים בישראל היא כבר מזמן לא בגדר טרנד חולף, אלא תהליך הצובר תאוצה וסוחף אחריו עוד ועוד אנשים. נראה שהיה זה רק עניין של זמן עד שהנסיקה במספר הנמנעים מצריכת מזון מן החי תתורגם לתביעה משפטית. בשבוע שעבר הוגשה תביעה ייצוגית נגד חברת המזון הצמחוני "טבעול" בטענה כי למרות שחלק ממוצרי החברה נקראים מוצרים "מן הצומח" הם מכילים רכיבי ביצים. התובעים דורשים מטבעול לפצותם בסכום של יותר מ-34.5 מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכתב התביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה, עולה כי חלק ממוצרי סדרת "מן הצומח" של החברה מכילים רכיבים מן החי. סימון המוצרים ומיתוגם כ"מוצרים מן הצומח" מהווה, לטענת התובע, הטעיה של ציבור הצרכנים. "המוצרים 'חזה בגריל מן הצומח', 'קבב מתובל מן הצומח' ו'נקניקיות מן הצומח' מסומנים באופן מטעה ממנו ניתן להסיק כי מדובר במוצרים שלא מכילים מרכיבים מן החי", נכתב.

לדברי התובע, טבעוני שנמנע מצריכת בשר, ביצים ומוצרי חלב, הוא אכל בשוגג את המוצר שהכיל רכיבים מן החי ולא טרח לבדוק את רשימת המרכיבים בשל השם המופיע על האריזה.

"המוצר הכיל ביצים". אילוסטרציה (AP)

"איבדתי אמון ברכישת מוצרים מהצומח"

גילוי העובדה כי במזון שאכל קיימים רכיבים מן החי גרמו לו לטענתו ל"שאט נפש, כעס, תסכול, עלבון ואובדן אמון ברכישת מוצרים הצומח". "התרמית וההטעיה", כלשונו של התובע, מהווה לדבריו פגיעה באוטונומיה של כל צרכן וצרכן לקבוע העדפות המבטאות את האידיאולוגיה בה הוא מאמין.

עוד נטען בכתב התביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין גולן משעלי ועדנה מינגלגרין, כי בעבר ניסו הצרכנים הטבעוניים של חברת "טבעול" להסב את תשומת לב יצרנית המזון להטעייה שקיימת בשם המוצרים, אך ב"טבעול" התעלמו מהפניות.

התובע סיכם את טענותיו באומרו כי "צרכן הרוכש מוצר המוצג בכינוי 'מן הצומח' יוצא מנקודת הנחה כי מרכיביו של המוצר הינם מן הצומח. תואיל חברת 'טבעול' להוכיח כי ביצה גדלה על העצים ולא מן החי".

מחברת "טבעול" נמסר בתגובה: "טרם קיבלנו את כתב התביעה ונלמד אותו לאחר שיתקבל".

לפניות לכתב: itaiA@ch2news.tv